Kraj ere

Jedan od najtalentiranijih britanskih dizajnera uskoro gasi svoj brend. Prisjećamo se njegove karijere

Christopher Kane je bankrotirao, stavio brend na prodaju i istražuje opcije, no najvjerojatnije je da će ugasiti brend

British designer Christopher Kane acknowledges the crowd after showcasing his designs for the Spring/Summer 2020 collection on the fourth day of London Fashion Week in London on September 16, 2019. (Photo by Niklas HALLE'N / AFP)
FOTO: AFP

Ako uskoro ne pronađe investitora ili kupca, Christopher Kane ugasit će svoj 17 godina star brend. Glasnogovornik njegove modne kuće priopćio je jučer medijima da slijedi “razdoblje ubrzanih marketinških aktivnosti, s ciljem pronalaska potencijalnih zainteresiranih strana za refinanciranje postojećeg duga tvrtke ili pronalaska kupca za poslovanje i imovinu.”

Nakon što je proveo pet godina u vlasništvu grupe Kering, Christopher Kane posljednjih pet posluje potpuno neovisno bez velikog investitora ili modnog konglomerata koji bi stajao iza njega i zaista je fascinantno i vrijedno da je tako dugo preživio na sceni. No, posljednje tri godine donijele su previše izazova predvođenih pandemijom Covida 19 i Brexitom koje brend jednostavno nije mogao preživjeti.

Ako uskoro ne pronađe kupca i bude prisiljen ugasiti brend, to nikako ne znači da će jedan od najtalentiranijih britanskih dizajnera prestati raditi. Već je sada prebacio fokus na slikarstvo kojem se posvetio tijekom pandemije kao i na svoju sekundarnu, jeftiniju liniju More Joy. No, ready-to-wear kolekcije koje su se s nestrpljenjem iščekivale na svakom Tjednu mode u Londonu te su posljednjih godina reducirane na svega dvije kolekcije godišnje, bi mogle postati stvar prošlosti.

Uzbudljiv početak u vrhu londonske scene

Christopher je rođen kao najmlađi od petero djece u obitelji Kane 1982. godine u Newarthillu u Škotskoj. Završio je srednju školu Taylor i potom upisao modni dizajn na prestižnom londonskom fakultetu Central Saint Martins. Vlastiti brend pokrenuo je sa svojom sestrom Tammy 2006. i tako se priključio skupini mladih dizajnera koju su mediji u to doba prozvali zaslužnom za oživljavanje londonske modne scene, a koja uključuje i Roksandu Ilinčić, Erdema Moralıoğlua i Nicholasa Kirkwooda koji je ove godine također ugasio vlastiti brend.

Kaneova diplomska revija proglašena je najboljom u studentskoj kategoriji na Tjednu mode u Londonu 2006. AFP

Kane je od prvog dana dizajnirao žensku odjeću i iz sezone u sezonu oduševljavao kritičare duboko promišljenim konceptima koji stoje iza svake kolekcije. Gaji veliku strast prema znanosti, svemiru kao i seksualnosti i ljudskoj anatomiji i sve je te teme više puta istraživao kroz odjeću. Zbog toga je postao jedan od najcjenjenijih dizajnera na londonskoj sceni te je još kao student počeo raditi za Russella Sagea i Gilesa Deacona, a već 2005. godine osvojio Lancôme Colour Award koja mu je donijela pažnju Donatelle Versace i trogodišnju suradnju s njezinim brendom Versus. 2011. osvojio je prvo mjesto na natječaju BFC/Vogue Fashion Fund koje je uključivalo nagradu od 200 tisuća funti i mentoriranje od strane stručnjaka iz industrije. I više nije bilo sumnje da je Kane vrijedan pažnje.

Investitori su isprva prepoznali njegov talent i potencijal te je grupacija Kering 2013. kupila 51 posto udjela u njegovom brendu. Osim toga, u to se doba šuškalo da će Kane preuzeti poziciju kreativnog direktora u Balenciagi (koja je također u vlasništvu Keringa) koja je na kraju otišla Demni. Kering je inicijalno uložio dosta u razvoj brenda, otvarali su trgovine, no Kane je bio premali brend za njihove pojmove i suradnja jednostavno nije funkcionirala. Grupacija je svoje udjele ponovno prodala dizajneru 2018. godine.

Pandemija i okretanje slikarstvu

Kane je nastavio poslovati neovisno i prikazivati kolekcije spremne za nošenje na Tjednu mode u Londonu od 2018. pa sve do pandemije Covida 19 2020. godine. Nakon toga se okrenuo digitalnim revijama, reducirao kolekcije na tek dvije godišnje i, kao i mnogi drugi neovisni dizajneri, pretrpio velike financijske gubitke od kojih se nije uspio oporaviti. No, već je tijekom pandemije rekao za WWD da se ne zamara time što industrija očekuje od njega. Fokusirao se na slikanje u svom vrtu u istočnom Londonu i uključio neke od tih radova u svoje nove kolekcije. “Pandemija koronavirusa bila je grozno vrijeme, ali bilo je oslobađajuće jer mi je dalo prostora za razmišljanje. Promjena je dobra,” kazao je tada Kane.

Models present creations from fashion designer Christopher Kane during a catwalk show for the Spring/Summer 2020 collection on the fourth day of London Fashion Week in London on September 16, 2019. (Photo by Niklas HALLE'N / AFP)
AFP

Ako pogledamo unatrag, Kane je zaista imao famoznu karijeru u modi, a uostalom i neki od najvećih dizajnera u povijesti mode kao što je Christian Lacroix radili su čitav život bez da su im brendovi ikada postali profitabilni i nisu zbog toga zaboravljeni niti manje cijenjeni. Osim sjajnih stvari koje je radio za svoj brend, Kane je dizajnirao i kolekciju za Topshop, surađivao je s Manolom Blahnikom koji mu je radio cipele za revije, dizajnirao je kostime za Kylie Minogue, kreirao specijalne kolekcije za Swarovski, a njegove komade nosile su Michelle Obama, Kate Middleton, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Florence Welch i brojne druge poznate žene.

Christoher Kane s Lenom Dunham i Jemimom Kirke na Met Gali 2019. godine AFP

A kad mu je 2007. ukradeno 23 komada iz kolekcije koja je taman trebala izaći na pistu na Tjednu mode u Londonu, Kane je ipak nastavio s prezentacijom i kasnije iste godine osvojio prestižnu British Fashion Award za najboljeg mladog dizajnera u zemlji. Što god da budućnost nosi za njega, sigurno je da Kane neće lišiti javnost svoje kreativnosti i to je utješna misao.