Budite informirani

Pitali smo umjetnu inteligenciju da složi kviz o raku dojke. Provjerite tko je bolji, vi ili računalo

Listopad je mjesec borbe protiv raka dojke pa smo provjerili koliko znamo o istom. Kako vi stojite?

FOTO: Shutterstock

Svaka četvrta žena u Hrvatskoj, kojoj je dijagnosticiran rak, boluje od raka dojke – njih gotovo tri tisuće. U pitanju je vodeći karcinom po broju slučajeva i smrtnosti među ženama, a pravovremeno otkrivanje i početak terapije može spasiti čak 90 posto oboljelih. Nedovoljna svijest o riziku i ključnim koracima prevencije stoje na putu pravovremenom otkrivanju bolesti, a dovoljna je samo jedna minuta da si spasimo život. Minuta za mene poziv je svim čitateljicama Super1 da osvijeste važnost redovitog samopregleda grudi i okolnog područja. Posjeti našu platformu, pročitaj inspirativne priče žena koje su preboljele rak dojke, doznaj gdje i kako potražiti potporu, educiraj se o simptomima i liječenju, riješi kviz znanja i potpiši povelju da ćeš se brinuti o svom zdravlju i redovito uzeti Minutu za mene.


Od lansiranja u studenom prošle godine, sustav umjetne inteligencije Chat GPT ne gubi na popularnosti. Koristi se za sve i svašta – od pisanja blogova i mjesečnih newslettera te životopisa, pa čak i (zlo)rabi prilikom rješavanja domaćih zadaća, kao i pisanja eseja, seminara i završnih radova. Koliko je problem ozbiljan, svjedoči činjenica da je grad New York u siječnju ove godine odlučio blokirati pristup ChatGPT-u na svim uređajima i mrežama u vlasništvu javnih škola. No, nakon što su se konzultirali s predstavnicima IT industrije, već su u svibnju odlučili ukinuti zabranu, pri čemu je rektor David Banks, kazao da su “iz straha od zlouporabe previdjeli potencijal umjetne inteligencije da podrži učenike i nastavnike u njihovu radu, kao i činjenicu da će njihovi učenici raditi u svijetu u kojem je razumijevanje umjetne inteligencije ključno.”

Lažni oglasi i spašavanje života

Koliko manipulacija umjetnom inteligencijom može otići daleko pokazuju lažni oglasi koji kruže društvenim mrežama. U jednom od tih lažnih oglasa pomoću umjetne inteligencije generirane su snimke i fotografije ministra zdravstva Vilija Beroša te on u oglasu daje svoje navodne preporuke za lijek koji se koristi za liječenje bolova u zglobovima. Ministarstvo je odmah reagiralo i upozorilo javnost na opasnosti kupovanja lijekova i dodataka prehrani putem neprovjerenih internetskih izvora, oglasnika ili elektroničke pošte, naglasivši da tako možemo ozbiljno ugroziti svoje zdravlje. No, nije sve tako crno.

Umjetna inteligencija nije isključivo alat za prevare. Pitanje je samo u koje se svrhe koristi. A da umjetna inteligencija može biti korisna, svjedoči sjajna vijest koja je posljednjih dana stigla sa švedskog Sveučilišta u Lundu. Tamošnji su znanstvenici proveli eksperimentalno istraživanje u kojem je sudjelovalo 80 tisuća žena te se pokazalo da umjetna inteligencija može spašavati živote.

Naime, stručnjaci su utvrdili da umjetna inteligencija može biti neprocjenjivo korisna u dijagnosticiranju raka dojke, što je osobito važno u područjima i zemljama u kojima manjka specijalista radiologa. Moć umjetne inteligencije švedski su znanstvenici testirali tijekom provođenja Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke u sklopu kojeg se na mamografski pregled godišnje pozove oko milijun Šveđanki. Kako bi pogreške sveli na što manju moguću mjeru, istraživači su odlučili koristiti i umjetnu inteligenciju.

“Prvo snimku očitava radiolog, a onda koristimo naše alate kako bismo što detaljnije vidjeli snimku i usporedili je s prijašnjim nalazima. Tek kada obavimo standardni dio posla, u sve uključimo i umjetnu inteligenciju koja nam označi potencijalno sumnjive tvorbe na snimci”, kazala je Kristina Lang, profesorica na Sveučilištu Lund. “Umjetna inteligencija nas na neki način prisiljava da provjerimo tvorbe koje je računalo detektiralo kao sumnjive”, kazala je voditeljica studije kojom je utvrđeno da umjetna inteligencija može precizno otkriti 20 posto više slučajeva raka dojke u usporedbi s tradicionalnim metodama dijagnosticiranja. Fantastično, zar ne?

Koliko znate o raku dojke?

S obzirom na to da je listopad mjesec borbe protiv raka dojke, te da u redakciji ovih dana više no inače razgovaramo o ovoj temi, pao je timski dogovor da ćemo sve do kraja mjeseca obaviti godišnji pregled dojki. A kako je zdravstvena pismenost neizostavan dio osobne brige o zdravlju, odlučili smo provjeriti svoje znanje o ovoj temi i upravo umjetnu inteligenciju upitali da nam kreira kviz. ChatGPT je ekspresno odradio svoj posao. Za sastavljanje kviza znanja trebalo mu je tek 20-ak sekundi. Na prvu nam se učinilo da se umjetna inteligencija nije baš proslavila. Možda joj je problem bio prijevod u duhu hrvatskog jezika zbog čega su nam se neka pitanja učinila nespretno formuliranima. To smo malo doradili. Sve u svemu, ispostavilo se da jako dobro baratamo općim znanjem o raku dojke i da smo na razini tima kviz riješili s 97 postotnom točnošću. Sad nam jedino preostaje otići na preventivni pregled. A kako stojite vi?