Odvjetnica nakon Matanićeva javnog priznanja: 'DORH je apsolutno dužan pokrenuti izvide'

Pravobraniteljica Višnja Ljubičić kaže da pomno prate slučaj

07.05.2014., Pula - Redatelj Dalibor Matanic na probi predstave Thelma & Louise.r"nPhoto: Dusko Marusic/PIXSELLr"n
FOTO: Dusko Marusic/PIXSELLr"n

Nakon što je redatelj Dalibor Matanić priznao da je seksualno uznemiravao kolegice na setu i objavio svoje povlačenje iz javnosti, postavlja se pitanje – što će se dogoditi sljedeće? Tako je predsjednica Zakladne uprave i jedna od osnivačica Solidarne Sanja Sarnavka rekla da će se “sada vidjeti hoće li državno odvjetništvo što poduzeti”, no kaže da oni ne mogu ništa ako žrtve ne progovore o svemu.

Članica inicijative Spasi me i zagrebačka odvjetnica Una Zečević Šeparović za Jutarnji list kaže: “Državno odvjetništvo apsolutno je dužno protiv režisera Dalibora Matanića, nakon njegova javnog priznanja da je spolno uznemiravao mlade žene – glumice i druge suradnice s kojima je radio – pokrenuti izvide zbog osnovane sumnje na to da je počinio kazneno djelo protiv nepoznatih osoba”.

Pravobraniteljica pomno prati slučaj

Zečević Šeparović nastavlja da je na temelju onoga što je za sada izašlo u javnost “riječ o sumnji na kazneno djelo spolnog uznemiravanja, a tko zna ima li tu i još nečega, jer je po svemu sudeći to trajalo godinama”. Odvjetnica je također otkrila da se inicijativi Spasi me za sada nije javila niti jedna Matanićeva žrtva, a Jutarnji nije uspio provjeriti je li neka od žrtava podnijela kaznenu prijavu protiv redatelja.

24sata s druge strane neslužbeno doznaju da su se žrtve međusobno povezale i formirale grupu u kojoj jedna drugoj daju podršku. Jedan slučaj uznemiravanja je, navodno, i prijavljen policiji.

Pravobraniteljica Ljubičić ‘pomno prati slučaj’

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić rekla je za Jutarnji da se ni njoj još nije javila niti jedna od Matanićevih žrtava, no rekla je da pomno prate slučaj. “Od DORH-a ćemo zatražiti informaciju što će poduzeti ili kako postupaju te ćemo po eventualnim prijavama i sami postupati”, rekla je Ljubičić.

Objasnila je da se prema Zakonu o ravnopravnosti spolova, ako se žrtva spolnog uznemiravanja ili nekog drugog oblika seksualnog nasilja obrati pravobraniteljici za ravnopravnost spolova za pomoć, dužnost pravobraniteljice je, ocijeni li da postoji osnovana sumnja da je počinjeno kazneno djelo, pružiti žrtvi pravnu pomoć. U tu pomoć je uključeno i podnošenje kaznene prijave protiv mogućeg počinitelja.