Ako pozvonite na digitalno zvono možete pomoći ribama da prijeđu kanal u Utrechtu

Riblje zvono pomoglo je tisućama riba da plivaju uzvodno kako bi se razmnožile

FOTO: visdeurbel.nl

Ekolog Mark van Heukelum, 2020. godine, šetajući nizozemskim Utrechtom, primijetio je da su se ribe okupile u kanalu s jedne strane 200 godina stare predvodnice za brodove, piše The New York Times.

Kako brodovi obično ne prometuju gradskim kanalima u proljeće, brana nije bila otvorena, a ribe su ostale zarobljene iza nje.

Ribe su u opasnosti

U rano proljeće, kada voda postaje toplija, neke vrste riba migriraju u pliću vodu i plivaju kroz središte Utrechta tražeći mjesto za mriještenje, kaže ekologinja Anne Nijs za BBC Wildlife.

Ali prepreka prekida napredovanje riba, a čekanje ih dovodi u životnu opasnost. Kada riba zapne u kanalu, grabežljivci poput gnjuraca i kormorana lakše je ugrabe.

Online prijenos uživo

Da bi pomogli ribama da sigurnije migriraju, Nijs i van Heukelum, smislili su inovativno rješenje, riblje zvono. Akcija je pokrenuta u proljeće 2021. godine, a web stranica podvodnom kamerom prenosi uživo, pa gledatelji u cijelome svijetu mogu provjeriti ribe koje čekaju.

Gledatelji, kada se ribe pojave na ekranu, kliknu na ružičasti gumb na web stranici. Svaki put kada korisnik pozvoni na vrata, servis slika ribu i sliku šalje timu ekologa. Nakon što se skupi dovoljno ribe, obavještava se operater da branu treba otvoriti.

Prijenos dostupan i na YouTubeu

Zvono na vratima obično se oglašava između ožujka i kasnog lipnja. Grabežljivci su aktivniji danju, pa web stranica preporučuje posjećivanje prijenosa uživo noću kako biste uočili ribe koje plivaju u sigurnosti mraka.

Ove je godine riblje zvono imalo oko 1.2 milijuna jedinstvenih korisnika, a gledatelji su pozvonili više od 40.000 puta. Prijenos je dostupan i na YouTubeu. Web stranica može ugostiti samo oko 950 streamera odjednom pa se dodatni gledatelji preusmjeravaju na You Tube.

Poticaj za promjene

Gledanje životinja na internetu može navesti ljude da više brinu o divljim životinjama, pokazala je studija iz 2018. godine objavljena u Journal of Ecotourism.

Uz ovo posebno zvono, ljudi diljem svijeta mogu imati izravan utjecaj na divlje životinje koje vide u prijenosu uživo, kaže The New York Times.