Američki znanstvenici tvrde da su u samo sat vremena uspjeli pretvoriti plastiku u gorivo

Tvrde da su uspjeli pretvoriti 90 posto plastike u mlazno gorivo i druge proizvode

Plastic pollution trash underwater sea with different kinds of garbage - plastic bottles, bags, wastes floating in water. Sea ocean water pollution concept vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Znanstvenici s Washington State Universityja razvili su inovativni način pretvaranja plastike u sastojke za mlazno gorivo i druge proizvode, što olakšava i čini isplativijim ponovno korištenje plastike, piše news.wsu.edu.

Znanstvenicima je uspjelo pretvoriti 90 posto plastike u mlazno gorivo i druge vrijedne ugljikovodične proizvode u roku od sat vremena, na umjerenim temperaturama, i lako prilagoditi postupak stvaranja željenih proizvoda, piše u časopisu Chem Catalysis.

Postupak recikliranja dosad je bio preskup

U industriji recikliranja ključni su troškovi reciklaže. Posljednjih desetljeća nakupljanje otpadne plastike izazvalo je ekološku krizu, zagađujući oceane i kopno širom svijeta. Kako se plastika razgrađuje, sitni komadići mikroplastike ulaze u prehrambeni lanac i postaju potencijalna, a nevidljiva prijetnja ljudskome zdravlju.

Recikliranje plastike je problematično. Najčešći postupci mehaničkog recikliranja tope plastiku i preformiraju je što smanjuje njezinu ekonomsku vrijednost i kvalitetu za upotrebu u drugim proizvodima. Kemijsko recikliranje može proizvesti proizvode više kvalitete, ali zahtijeva visoke temperature reakcije i dugo vrijeme obrade što ga čini preskupim i nespretnim za usvajanje u širokoj upotrebi u industriji. Zbog tih ograničenja, u Americi se reciklira tek 9 posto plastike svake godine.

Koristili su temperaturu od samo 220 stupnjeva

Znanstvenici, Chuhua Jia i Hongfei Lin s WSU, razvili su katalitički postupak za učinkovitu pretvorbu polietilena u mlazno gorivo i maziva visoke vrijednosti. Polietilen je poznat kao plastika broj 1, najčešće korištena plastika koja se koristi u velikom broju proizvoda od plastičnih vrećica, plastičnih posuda, bočica šampona do cijevi otpornih na koroziju, plastičnog namještaja.

Korištenjem rutenija na ugljičnom katalizatoru znanstvenici su uspjeli pretvoriti 90 posto plastike u gorivo u roku jednog sata na temperaturi od 220 stupnjeva Celzijusa, što je učinkovitije i niže od temperatura koje se obično koriste. Prilagodba uvjeta obrade, poput temperature, vremena trajanja postupka i količine korištenog katalizatora bili su presudni koraci u preciznom podešavanju postupka kako bi se stvorili željeni proizvodi.

Ovisno o tržištu, dobiveni proizvodi su fleksibilni i mogu se prilagoditi proizvodu koji se želi generirati. Primjena ovog postupka može pružiti obećavajući pristup selektivnoj proizvodnji proizvoda visoke vrijednosti od otpadnog polietilena. Znanstvenici rade na proširivanju procesa buduće komercijalizacije i misle da će postupak biti učinkovit i s drugim vrstama plastike.