Anonimni kupac platio više od milijun dolara za potvrdu o nevidljivom umjetničkom djelu

Nekad ih je radio čuveni Yves Klein, vjeruje se da je ostala samo ova

FOTO: Sotheby's/screenshot

Yves Klein jedna je od ključnih osoba novog realizma (nouveau realisme). Između 1959. godine i svoje smrti 1962. godine, u dobi od samo 34 godine od srčanog infarkta, napravio je jednu od najčuvenijih umjetničkih objava u svojoj karijeri, prodajući niz potvrda za nevidljive “zone” i primajući plaćanje samo u zlatnim polugama. Sada, šest desetljeća kasnije, jedna od tih potvrda prodana je na aukciji za više od milijun dolara.

Iako je Klein prodao brojne potvrde za takozvane Zone nematerijalnog slikovnog senzibiliteta, danas ih je malo ostalo. Umjetnik je potaknuo svoje kupce da ih spale, dio rituala u kojem su se kupci afirmirali kao zadnji vlasnici svoje kupljene zone. Kao dio rituala Klein bi polovicu uplate bacio u rijeku Seine dok bi potvrdu spalio uz prisutnost svjedoka.

Djelo podsjeća na NFT

Trgovac antikvitetima Jacques Kugel bio je izvorni vlasnik dotične potvrde i vjeruje da je jedan od rijetkih koji nisu spalili dokaze o svojoj kupnji, piše Artnet. Potvrda je bila izložena u europskim kulturnim institucijama kao u londonskoj galeriji Hayward i pariškom Pompidou centru. Bivši vlasnik galerije Loic Malle na kraju je djelo kupio, a zatim ga stavio na aukciju s više od 100 drugih predmeta iz svoje privatne kolekcije.

CNN piše da je potvrda, račun, široka manje od 20 centimetara, dizajnirana da izgleda kao bankovni ček. Potpisana je od strane Kleina i datirana 7. prosinca 1959. godine. Taj komad papira daje primatelju vlasništvo nad Zone de Sensibilite Picturale Immaterielle. “Neki su usporedili transfer zone senzibiliteta i izum računa kao preteču NFT koji isto omogućavaju razmjenu nematerijalnih djela”, napisao je Sotheby’s u aukcijskom katalogu. “Ako dodamo da je Klein vodio registar uzastopnih vlasnika zona, ovdje je lako pronaći još jedan revolucionarni koncept, blockchain”.

Finalna cijena je 1,2 milijuna dolara

U počast toj vezi, aukcijska kuća je po prvi puta prihvatila plaćanje kriptovalutama za neko umjetničko djelo. Procjena se kretala oko 300 do 550.000 dolara, a nakon naknada kupac će platiti 1,2 milijuna dolara. Prema Sotheby’su kupac je privatni europski kolekcionar i prerano je reći hoće li platiti u kriptovaluti.

Klein je dobro iskoristio zlato koje nije bačeno u Seine. Dio za svoju seriju Monogolds, a jedan zlatni list s prve četiri prodaje priložio je u anonimni relikvijar posvećen Svetoj Riti, zaštitnici izgubljenih stvari. Namijenio ga je redovnicama u talijanskom samostanu posvećenom svetici. Časne sestre držale su djelo anonimnim sve dok potres 1979. godine nije uništio povijesne freske samostana. Kada su relikvijar i zlatni list u njemu pokazali, djelo je identificirano kao Kleinovo.

Klein je pomicao granice

Poznat po svojoj fotografiji Skok u prazninu iz 1960. godine, spoj dviju zasebnih slika koji prikazuju umjetnika kako pada s visokog zida, Klein je sa svojom umjetnosti pomaknuo granice gledatelja na percepciju stvarnosti. Njegove potvrde o “zoni” bile su nastavak ranijeg djela koje je nazvao Praznina, bijela, oprana, prazna soba u pariškoj galeriji.

“Želio sam stvoriti, uspostaviti i predstaviti javnosti osjetljivo slikovno stanje unutar okvira galerije slika”, kazao je 1959. godine. “Drugim riječima, nastojao sam stvoriti ambijent, slikovitu klimu koja je nevidljiva ali svejedno prisutna”.