Atlantska dijeta postaje sve popularnija. Studija je pokazala da značajno smanjuje rizik od niza bolesti

Slična je mediteranskoj prehrani, uz neke bitne razlike

FOTO: Unsplash

Atlantska dijeta, koju neki stručnjaci nazivaju varijacijom mediteranske prehrane, postaje sve popularnija nakon što je studija pokazala da sljedbenici te dijete imaju značajno manji rizik od kroničnih zdravstvenih problema, piše The Washington Post.

Oba ova načina prehrane naglašavaju važnost konzumacije svježeg voća, povrća, ribe ili drugih plodova mora, te korištenje maslinovog ulja, kao i umjerene količine vina.

Atlantska prehrana sastoji se od hrane koja se tradicionalno jede u sjeverozapadnoj Španjolskoj i Portugalu. Preporuča tri do četiri obroka tjedno plodova mora i nemasnog mesa, raznog sezonskog povrća, voća, cjelovitih žitarica, graha i maslinovog ulja.

Razlike između dviju dijeta

Jedna od glavnih razlika između atlantske i mediteranske prehrane je ta što atlantska verzija uključuje više kupusnjača, odnosno povrća koje uključuje zelenu repu, repu, kelj, kupus i cvjetaču, rekla je Mar Calvo-Malvar, specijalistica u laboratorijskoj medicini na Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Santiago de Compostela u Španjolskoj i glavni istraživač studije Galiat, kliničkog ispitivanja usmjerenog na atlantsku prehranu.

Dijeta također obično uključuje više plodova mora, mliječnih proizvoda i nemasnih komada mesa, kaže stručnjakinja. Još jedna ključna razlika može se pronaći u ugljikohidratima. Dok mediteranska prehrana obično dopušta više tjestenine, atlantska prehrana uključuje druge škrobove, poput kestena, krumpira i kruha.

“Nedavni medijski prikazi često su prikazivali atlantsku prehranu kao običnu varijaciju mediteranske prehrane. No, atlantska prehrana je različita po svojim kulinarskim tradicijama”, istaknula je Calvo-Malvar.

Istraživanje otkrilo dobrobiti

Da bi utvrdili utjecaj atlantske dijete na zdravlje, istraživači su regrutirali 250 obitelji, koje su uključivale 574 odrasle osobe, među kojima je bio 231 muškarac i 343 žene, koje žive u Španjolskoj. Prosječna dob sudionika bila je oko 47 godina.

Studija je otkrila da su u usporedbi s kontrolnom skupinom, oni koji su slijedili atlantsku dijetu imali oko 42 posto manje šanse da pokažu dodatnu komponentu metaboličkog sindroma – skupinu stanja koja zajedno povećavaju rizik od bolesti srca, dijabetesa i drugih kroničnih bolesti.

Sudionici na atlantskoj dijeti “imali su značajno manji rizik od razvoja metaboličkog sindroma i manje komponenti metaboličkog sindroma od onih u kontrolnoj skupini”, istaknula je za CNN Calvo-Malvar.

Što kažu stručnjaci?

Dariush Mozaffarian, direktor Instituta Food is Medicine na Sveučilištu Tufts, rekao je da je atlantska dijeta “u suštini mediteranska prehrana”. “Glavna razlika je u tome što ima krumpir i kruh umjesto tjestenine”, istaknuo je. Budući da su te dvije dijete toliko slične, ne iznenađuju rezultati koje na zdravlju ostavlja atlantska prehrana, smatra Walter C. Willett, profesor epidemiologije i prehrane na Harvardu.

“Južnoatlantska prehrana ima neke pozitivne osobine, ali zdravstveni rezultati bili bi bolji da je prehrana bliža mediteranskoj prehrani, posebno ako bi se djelomično zamijenilo crveno meso i mliječni proizvodi s orašastim plodovima i mahunarkama”, rekao je Willett.

Dodao je da studija pokazuje da “načela mediteranske prehrane”, točnije zdrava prehrana bazirana na biljkama i niskim količinama mesa i mliječnih proizvoda, mogu dovesti do stvarnih dobrobiti za zdravlje osobe.

Oba su načina prehrane zdrava

Christopher Gardner, profesor na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Stanford, naglašava da ne postoji samo jedan način da jedete mediteransku prehranu. “To je više stil prehrane koji posuđuje iz Francuske, Italije, Grčke, Turske, Španjolske i Maroka. A atlantska dijeta je posve u skladu s tim načinom prehrane”, objasnio je.

Ono što ova studija naglašava jest da nije nužno pridržavati se točno mediteranske prehrane da bi se zdravo hranili, rekao je Mozaffarian. “Postoje opća načela kojih je važnije držati se nego to da se slijepo držite pratite dijete. A atlantska prehrana je u biti 95 posto ista kao mediteranska prehrana”, zaključio je.