Bitcoin rudarenje ne troši samo električnu energiju, i potrošnja vode je enormna

Za jednu transakciju potroši se 16 tisuća litara vode

FOTO: Brian Wangenheim/Unsplash

Čini se da bitcoin rudnici ne troše samo električnu energiju u enormnim količinama. Nova analiza pokazuje da bi potrošnja vode, povezana s jednom bitcoin transakcijom, u prosjeku, mogla biti dovoljna da se napuni mali bazen, piše The Verge.

Prema komentaru ove analize, objavljenom u časopisu Cell Reports Sustainability, vodeni otisak bitcoina raste.

Studiju je proveo doktorand Alex de Vries, s Vrije Universiteit iz Amsterdama, čije je prethodno istraživanje pratilo potrošnju električne energije kriptovaluta i emisije stakleničkih plinova. Ta su pitanja potaknula zakonodavce da se založe za veći nadzor utjecaja kripto rudnika na okoliš.

Vodom rashlađuju strojeve

Rudarenje bitcoina potencijalno može opteretiti vodne resurse u sušnim područjima. Rudari koriste specijalizirane kompjutere za rješavanje zagonetki 24 sata na dan kako bi potvrdili transakcije.

Sva ta snaga kompjutera troši puno energije. Kao i drugi podatkovni centri, mnogi kripto rudnici koriste dosta vode u rashladnim sustavima kako bi spriječili pregrijavanje strojeva.

I stručnjaci zapanjeni

De Vries je kazao za The Verge da su čak i za njega brojevi o potrošnji vode zapanjujući. Vries je procijenio izravnu potrošnju vode iz rashladnih sustava bitcoin rudnika, uz neizravnu potrošnju povezanu s proizvodnjom električne energije jer i elektrane koriste vodu u rashladnim sustavima.

Otkrio je da je rudarenje kriptovaluta 2021. godine potrošilo oko 16.000 gigalitara vode, kada je cijena bitcoina dosegla vrhunac od više od 65.000 dolara. To znači da je pri svakoj transakciji potrošena količina vode koja odgovara malom bazenu, oko 16.000 litara. To je oko 6.2 milijuna puta više nego provlačenje kreditne kartice.

Očekuje se rast potrošnje vode

U 2022. godini cijena bitcoina je pala, a rudarenje je usporilo. Cijena se zatim opet penje s 20.000 dolara na današnjih otprilike 38.000 dolara, a što je cijena viša to je poticaj na rudarenje veći. De Vries očekuje da će ove godine potrošnja vode za kriptovalute opet rasti na maksimum od 23.000 litara.

U SAD-u, najvećem središtu za rudarenje bitcoina na svijetu, rudarenje godišnje koristi vode koliko i grad veličine Washingtona.

Rješenja postoje

Ovi brojevi su pretpostavke da bitcoin rudnici rade na sustavima hlađenja koji ovise o vodi tipičnoj za podatkovne centre. Neki podatkovni centri i kripto rudnici koriste drugačiji sustav koji održava računala hladnim i smanjuje potrošnju vode uranjanjem u nevodljivu tekućinu.

Još je jedan način da se kriptovaluta natjera da koristi djelić vode i struje koju sada troši i da se smanji emisija stakleničkih plinova. U potpunosti se riješiti procesa rudarenja i pronaći nov način za provjeru valjanosti transakcija. To je najveća mreža kriptovaluta, Ethereum, postigla prošle godine.

Napravi li i bitcoin nešto slično, sva sadašnja potrošnja električne energije i vode, nestala bi preko noći, a to se može ostvariti, misli de Vries.