Ekskluzivno: Zagreb ima novi plan za učenike u produženom boravku, doznajemo detalje

Planira se formirati 23 nove skupine, one miješane ići će u sportske dvorane. Fuchs nam kaže nam da mu je ideja prihvatljiva

FOTO: Vjekoslav Skledar

Nakon uputa o funkcioniranju škola od 7. rujna prema epidemiološkim smjernicama, kao najveća otvorena pitanja iskristalizirala su se ona o dijeljenju razreda popola ukoliko nije moguće osigurati adekvatnu fizičku distancu u razredu te pitanje održavanja produženog boravka u osnovnim školama. Naime, razredni se odjeli ne bi smjeli miješati (svaki je razred onaj famozni “mjehurić” za sebe), a boravak često funkcionira upravo na principu miješanja, ponajviše u 2. i 3. razredima.

Za organizaciju i način provedbe boravka u školama zaduženi su osnivači škola (gradovi i županije), a ovo je pitanje posebno osjetljivo u Zagrebu koji ima najveću koncentraciju škola i učenika. O tome smo danas upitali Ivicu Lovrića, pročelnika Gradskog ureda za obrazovanje. Za Telegram kaže kako Grad svake godine ima oko 13.500 učenika koji pohađaju produženi boravak i raspodjeljeni su u 622 skupine.

Nove ideje za organizaciju boravka

Kako bi osigurali da obuhvat djece boravkom i u nadolazećoj školskoj godini bude što veći, Lovrić kaže da će formirati dodatne 23 skupine produženog boravka na razini grada. “U ovome trenutku nemamo prostornih uvjeta za više od toga, no ovime osiguravamo distancu i potrebnu rascjepkanost različitih razrednih odjela”, objašnjava i dodaje kako će nove 23 skupine značiti i zapošljavanje novih ljudi za potrebe boravka.

Međutim, ističe dalje Lovrić, i uz povećanje za 23 skupine boravka, u Gradu i dalje ostaje 137 skupina (od ukupnih 645) koje su mješovite i koje su sačinjene od učenika različitih razreda. “Tako da sam se čuo s ministrom Fuchsom i iznio mu ideju da ovih 137 skupina i dalje mješovito pohađa boravak, ali u većim školskim prostorijama poput školskih dvorana, dvorana za sastanke i slično, gdje je moguće osigurati da nema fizičkog kontakta između djece iz različitih razreda.

Fuchs: ‘Prihvatljiva ideja, vidjet ćemo s epidemiolozima’

Upute HZJZ-a propisuju da je nužno izbjegavati fizički kontakt učenika iz različitih razrednih odjela i to bi se moglo osigurati u školskim dvoranama”, govori Lovrić i dodaje kako će od Ministarstva tražiti i, očekuje, dobiti suglasnost za takvu provedbu boravka mješovitih skupina. “Svako drugo dijete do 4. razreda u Zagrebu ide u produženi boravak i na to smo ponosni. Funkcioniranje boravka vitalno je i za organizaciju života u gradu i ovo nam je pitanje izrazito bitno”, zaključuje.

Razgovarali smo i s ministrom Fuchsom koji nam je potvrdio da se čuo s Lovrićem. “Načelno mislim da to nije loša ideja, pogotovo ako govorimo o većim školskim dvoranama ili, potencijalno plexi pregradama, čime se može osigurati da nema fizičkog kontakta između skupina djece”, kaže Fuchs. U tom bi slučaju, ističe, učitelj/ica takve, mješovite skupine boravka trebala nositi masku. “Neka iz Grada pitaju Ministarstvo za suglasnost, ideja je po meni prihvatljiva, no mi ćemo svakako to još vidjeti s epidemiolozima”, zaključuje ministar.