Grah je super za srce, ali problematičan za probavu. Nutricionisti predlažu ajurvedski začin

Tvrde da s asafoetida prahom neugodna nuspojava probavljanja graha nestaje

Kidney beans, Red beans Flat design
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Zdravo je grah jesti što češće, osobito zimi. Ali vrlo često grah nam zna stvarati neugodne plinove. Nutricionisti iz New Yorka kažu da ako se grah začini s ajurvedskim začinom, asafoetida prahom, neugodna nuspojava probavljanja graha, nestaje. Začin se dobiva iz biljke ferula i često se melje sa sjemenkama kumina, crnim paprom i korijenom đumbira.

Aktivna supstanca asafoetida praha u Indiji se već stoljećima koristi kao pomoć probavi. Vrlo malo znanstvenih istraživanja podržava takvu efikasnost praha, ali ipak ovaj opori prah i dalje zadržava svoju reputaciju kao sredstvo za smirivanje nemirnog želuca.

Intenzivan miris

Ajurvedska praksa često savjetuje da se prah koristi u receptima teže probavljive hrane kao što su grah i leća. Kažu da asafoetida prah pomaže razgradnji grahorica tako da one ne izazivaju ni nadutost ni plinove.

Miris većine ovih prahova je intenzivan. Ljudi pričaju da su ga, kada su ga naručili po prvi puta, držali na balkonu koliko je bio jak. Postoje vrste koje vam neće ostati u nozdrvama pa pazite kod kupnje da potražite onaj bez mirisa. Okus je gorak, pa nemojte dodavati previše, čajnu žličicu za veliki lonac graha.