Japanci žele na Olimpijskim igrama dijeliti medalje od elektroničkog otpada: i čini se da će uspjeti

Dosad su uspjeli prikupiti veliki dio vrijednih metala koji su im potrebni za izradu medalja

FOTO: Pixabay

Organizacijski odbor Olimpijskih igara koje će se 2020. godine održati u Tokiju objavio je kako planiraju sve medalje izraditi od recikliranog elektroničkog otpada. Taj su plan najavili još sredinom 2016. godine, no do sada nije bilo jasno hoće li ga uspjeti realizirati. Iz odbora kažu kako su dobili ogromnu podršku, kako od javnosti, tako i od japanskih kompanija koje su htjele sudjelovati u projektu.

Rezultat tog sveopćeg oduševljenja bilo je 47.488 tona prikupljenog elektroničkog otpada. Među njima je oko pet milijuna starih mobitela koji su prikupljeni u trgovinama teleoperatera NTT Docoma, a stanice za prikupljanje otpada su postavljene i u druge javne zgrade, poput poštanskih ureda. Odbor je za cilj postavio da prikupe 2.700 kilograma bronce, što su uspjeli još u lipnju. Postavili su si cilj od 30,3 kilograma zlata, a trenutno su na 93,7 posto. Potrebno im je 4.100 kilograma srebra, od čega su 85,4 posto prikupili do studenog.

Program traje još do kraja ožujka

Ciljane količine zlata i srebra još uvijek nisu prikupljene, no s obzirom na to koliko im je još starih uređaja ostalo za preradu, odbor je uvjeren da će uspjeti. Projekt prikupljanja traje do 31. ožujka, a dizajn medalja za olimpijske i paraolimpijske igre bit će predstavljen tijekom ljeta.

Za vrijeme prošlih Olimpijskih igara u Rio de Janeiru 2016. godine podijeljeno je oko 500 kilograma medalja. Međunarodni olimpijski odbor zahtijeva da se u zlatnim medaljama nalazi barem šest grama zlata te 92,5 posto srebra. Zlatne medalje podijeljene na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu vrijedile su oko 570 dolara, a vrijednost budućih recikliranih medalja još uvijek nije poznata.