Kada vidimo nešto u snu naša moždana aktivnost je začuđujuće slična onoj kad smo budni, otkriva studija

Aktivnost mozga tijekom sna slična je pokretima očiju kada vide nove slike

FOTO: Jon Haynes Photography/Flickr

Znanstvenici su u nedavnom istraživanju koje obuhvaća ispitanike koji boluju od epilepsije otkrili da pokreti naših očiju tijekom REM faze sna nalikuju istim onim pokretima kao kad smo budni. Njihovo otkriće također objašnjava zbog čega se osobe probuđene iz REM faze sna prisjećaju svojih živopisnih snova.

“Električna aktivnost mozga tijekom REM faze sna slična je onim pokretima očiju koji se dešavaju kod ljudi kada im se pokažu nekakve nove slike.”, naveo je za Business Insider Yuval Nir, neuroznanstvenik sa izraelskog Sveučilišta Tel Aviv.

Znanstvenici su dugi niz godina pretpostavljali kako je kretanje očiju tijekom REM faze povezano s tim što vidimo specifične slike u našem snu, ali dosada nije postajo konkretan dokaz za njihove pretpostavke.

Micanje očima tijekom REM faze

Istraživanje mozga kod ispitanika
Istraživanje mozga kod ispitanika Nature Communications

Nir je s kolegama proveo istraživanje na 19 ispitanika koji boluju od epilepsije, a zbog elektroda koje su se nalazile u njihovom mozgu liječnici su mogli pratiti moždanu aktivnost i otkriti podrijetlo njihovih napadaja, a također su koristili EEG kako bi pratili moždane signale ispitanika.

Znanstvenici su primijetili da moždane stanice u temporalnom režnju, dijelu mozga koji povezuje našu memoriju s našom sposobnosti prepoznavanja stvari koje vidimo, pokazuju sličnu aktivnost unatoč tome jesu li pacijenti budni ili spavaju.

Njihovo otkriće sugerira da do micanja očiju tijekom REM faze sna dolazi kada se susretnemo s novom slikom u snu. Iako u potpunosti nije jasno u kolikoj se mjeri moždana aktivnost tijekom sna može uspoređivati s osobama koje ne boluju od epilepsije, znanstvenici su poprilično uvjereni da postoji sličnost kod zdravih osoba i onih koje boluju od epilepsije.