FOTO: Davorin Višnjić/PIXSELL
06.05.2020., Zagreb - Kristijan Antolic i njegova djevojka Terezija Gerbus na balkonu uzgajaju zacinsko i ukrasno bilje u loncanicama."nPhoto: Davorin Visnjic/PIXSELL

Kupujete stan? Terezija i Kristijan ispričali su nam kako su našli svoj u Zagrebu: ‘Na ove stvari morate paziti’

Razgovarali smo s ljudima koji su u procesu kupnje i gradnje nekretnine

Kupujete stan? Terezija i Kristijan ispričali su nam kako su našli svoj u Zagrebu: ‘Na ove stvari morate paziti’

Razgovarali smo s ljudima koji su u procesu kupnje i gradnje nekretnine

06.05.2020., Zagreb - Kristijan Antolic i njegova djevojka Terezija Gerbus na balkonu uzgajaju zacinsko i ukrasno bilje u loncanicama."nPhoto: Davorin Visnjic/PIXSELL
FOTO: Davorin Višnjić/PIXSELL

“Nemamo nikakvih nedoumica oko subvencioniranih kredita. Već dulje vrijeme znamo da želimo kupiti stan u Zagrebu. Bilo je samo pitanje vremena kad ćemo se odvažiti na to. Subvenciju APN-a vidimo kao veliku priliku i mogućnost pa tu nije bilo puno razmišljanja oko prijave. Bit će nam to odlična potpora za početak zajedničkog života”.

Govori nam tako mladi par, Terezija Gerbus (25) i Kristijan Antolić (27) koji će uskoro uploviti u bračnu luku, a prije sudbonosnog “da” odlučili su riješiti još jedno veliko životno pitanje – stambeno. Uoči otvaranja prijava za subvencionirane kredite ispričali su nam kako im je protekla potraga za stanom, ali i naglasili su na što treba pripaziti u procesu odabira nekretnine.

“Gledali smo apsolutno sve kvartove koji nisu previše udaljeni od centra grada – Novi Zagreb, Črnomerec, Dubrava, Trešnjevka i Trnje. Preferiramo Trešnjevku jer smo dosad živjeli u tom kvartu. Htjeli smo stan od minimalno 65 kvadrata, a opet da je maksimalna cijena 150.000 eura”, govori Kristijan koji je po zanimanju programer.

Prvo su posjetili banku

Terezija pak radi u marketingu jedne IT kompanije te se nadovezuje kako je njoj želja bila pronaći stan koji ima balkon, nije smješten u suterenu te je prometno dobro povezan i ima barem tri odvojene sobe.

“Na prvu zvuči kao nemoguć zadatak, no treba biti strpljiv. Uvijek se nešto pojavi. Potraga je nekad teška, ali se isplati. Prvo smo se odlučili informirati o stambenom kreditu. Zajedno smo dogovorili sastanak u najbližoj poslovnici OTP banke d.d. Tamo smo saznali koliki stambeni kredit možemo dobiti, na koliko godina te kolika bi nam bila mjesečna rata. Proces je zapravo vrlo jednostavan. Bankarica nam je objasnila sve uvjete i odgovorila na naša pitanja”, kažu budući supružnici.

Prije kupnje stana treba provjeriti papire

Naposljetku su našli stan na Trešnjevci, planiraju ga kupiti stambenim kreditom i ovo se proljeće prijaviti za državnu subvenciju.

“Ima oko 75 kvadrata, a cijena stana je unutar našeg zadanog budžeta. Trenutačno još čekamo da se uskladi neka dokumentacija, ali smo pozitivni da će se sve to brzo riješiti. Savjetujem ljudima da svakako prije kupovanja stana provjere je li sve u redu s vlasničkim papirima kako kasnije ne bi imali komplikacije”, kaže Kristijan.

Prije kupnje također je izuzetno važno pažljivo razmotriti kreditne uvjete, a treba naglasiti da je OTP banka d.d. jedina na tržištu koja za subvencionirani kredit nudi jedinstvenu fiksnu kamatnu stopu za cijelo vrijeme otplate kredita do maksimalnih 30 godina.

Ilustracija Canva

Vrt, balkon i parking su poželjni

S njim se slaže i ekonomist Antonio Ljubić iz Šibenika koji je trenutačno u potrazi za nekretninom, također u Zagrebu gdje živi zadnjih sedam godina. Privlačni su mu svi kvartovi u istočnom dijelu grada.

“Volio bih da to bude stan ili kuća s minimalno 70 četvornih metara, dvije spavaće sobe i cijenom do 180.000 eura. U obzir dolazi naravno i stara gradnja koja bi se dovela renovacijom do nekakvog standarda nove gradnje. Što se tiče pozicije, sve mi je zanimljivo osim podrumskog stana. Vrt, balkon i parking su poželjni, ali nisu uvjet”, objašnjava nam.

OTP banka d.d. ima rješenje za one kojima treba dodatni budžet za renovaciju jer kod podizanja subvencioniranog stambenog kredita nudi mogućnost isplate nenamjenskih sredstava do 10 posto iznosa odobrenog kredita za kupnju.

Treba biti oprezan oko dokumenata za subvenciju

Ranije je 27-godišnjak imao mnogo nedoumica oko državne subvencije i stambenog kredita, no sve je odgovore dobio jednim odlaskom u banku.

“Sad mi je proces prilično jasan, ali prije mi je to bila najveća nedoumica, odnosno tko što odrađuje i koliko traje prodavateljevo prikupljanje svih dokumenata. Najvažnija informacija koju smo dobili od prijatelja kojima je odobrena subvencija APN-a jest ta da većina ovisi o bankaru i njegovoj informiranosti. Dovoljno je da nedostaje jedan dokument da se subvencija ne odobri”, upozorava.

Kupnja nekretnine preko agencije

Svoj dom iz snova još nije pronašao, a do sada je pogledao jedan stan na Bukovcu i jedan u Trnavi. “Najveća prepreka je upravo taj proces pronalaska. Trenutna situacija u Zagrebu je takva da se sve nekretnine vrlo brzo rasprodaju i potrebno je odmah reagirati”, govori.

Također, dodaje, naišao je na mnogo situacija gdje se stan može kupiti samo u gotovini, što mu nikako ne odgovara. “Najmanje komplicirano mi se čini kad nekretninu prodaje privatna osoba umjesto agencije jer se puno lakše dogovoriti za obilazak i pregled same kuće ili stana. Veliku ulogu igra i činjenica je li nekretnina prazna ili u njoj živi osoba koja je prodaje”, ističe.

Zgrade oštećene od potresa

Najvećom komplikacijom smatra to da fotografije na oglasnicima u većini slučajeva ne oslikavaju pravo stanje nekretnine. “Uvijek se prikažu iz ‘pravog’ kuta. Najčešće je problem u fasadama zgrada koje su vrlo često oštećene još od potresa”, objašnjava naš sugovornik.

Antonio upozorava kako treba pripaziti na činjenicu da kupljena nekretnina može biti drugačije procijenjena naspram cijene koja se početno dogovori s prodavateljem. “To znači da ako se procijeni na manji iznos od onoga za koji se nekretnina prodaje, trebate sami namiriti razliku uz, primjerice, gotovinski kredit”, kaže.

Dizalica topline na kući

Mateju Detiću iz Varaždina je budžet oko 180.000 eura, a on nekretninu ne planira kupiti, već graditi.

“Planiram graditi kuću jer imam zemljište u jednom manjem mjestu blizu Varaždina. Htio bih da to bude prizemnica s potkrovljem, a da maksimalno bude velika oko 154 četvornih metara. Volio bih ugraditi i dizalicu topline”, kaže 27-godišnjak.

Ilustracija Canva

Sjesti s bankarom

Najveće nedoumice koje ima su koju banku izabrati, na koliko godina uzeti stambeni kredit, te kako napraviti plan otplate. Srećom, taj problem može lako riješiti čim odabere banku jer je bankar taj koji izračunava kreditnu sposobnost. Primjerice, u OTP banci d.d. stambeni kredit možete realizirati uz samo dva dolaska u poslovnicu. Na dogovor trebate doći s osobnom iskaznicom, a bankar vas tada upućuje u daljnji proces.

“Raspitali smo se samo okvirno, no namjeravam sad prije nego što se otvore prijave za subvenciju APN-a ozbiljno sjesti s bankarom i doznati sve što me zanima”, govori.

Najviše ga muči procjena

Na prvu, nastavlja Matej, čini mu se da proces nije jednostavan, no njegovi prijatelji koji su kroz to već prošli kažu da se zapravo sve vrlo brzo riješi.

“Uz malo volje i truda mislim da će se sve riješiti. Najviše me muči procjena i koliko kredita ćemo uspjeti dobiti te hoće li nam to biti dovoljno za napraviti kompletno sve. Svjestan sam da trenutačno cijene građevinskog materijala malo divljaju, no nadam se da se uskoro sve smiriti”, optimistično će inženjer strojarstva.

Kuća na tri čestice

Milu Kartaliju iz Karlovca najviše muči pak to što se nekretnina za koju je zainteresiran nalazi na tri odvojene katastarske čestice.

“Kupujem nekretninu u općini Vojnić. U pitanju je kuća po cijeni od 55.000 eura. Bio sam kod bankara. Znam da je proces malo dug, a i naišao sam na problem. Naime, imanje je podijeljeno na tri čestice. Kuća je na jednoj, garaža na drugoj, a građevinsko zemljište na trećoj”, govori 38-godišnjak.

Raspitati se kod stručnjaka

Zanima ga kako će se to riješiti te hoće li ga dodatno koštati. Sudeći prema odgovorima i konzultacijama s odvjetnikom, kaže nam kako za kupnju nekretnine preko subvencioniranog stambenog kredita i pri prijavi za subvenciju APN-a to neće smetati.

“Kupnja kuće ili stana je velik pothvat i životna odluka koja se ne donosi olako. Zato preporučujem svima da se dobro raspitaju sa stručnjacima prije nego li se upuste u taj proces”, ističe.

Kredit za rekonstrukciju

Marijana Kolarek (40) i njezin muž Nikola (39) su rodom iz Slavonije i planiraju na obiteljskom imanju proširiti postojeću kuću. Isprva su mislili kako mogu dobiti samo mali gotovinski kredit za dogradnju koji im neće pokriti sve troškove. No, nakon razgovora u banci su shvatili kako mogu za svoj projekt dobiti stambeni kredit, a uz to i subvenciju APN-a.

“Mnogo ljudi ne čita dovoljno pažljivo uvjete kreditiranja i subvencioniranja. Dakle, možemo dobiti za rekonstrukciju postojeće kuće ako se mijenjaju njezini gabariti. Imamo prekrasno stoljetno imanje na mojoj djedovini pored Pakraca. Šteta bi bila zapustiti ga”, navodi.

Podstanari u Zagrebu

Trenutačno s djecom žive kao podstanari u malom stanu od svega 50 četvornih metara u Zagrebu pa im je želja što prije trajno riješiti stambeno pitanje kako bi se uselili u svoj dom iz snova.

“Kuća koja je na zemljištu zahtijeva ozbiljnu rekonstrukciju. Instalacije i stolarija su stari, a uz to bismo htjeli dograditi dvije sobe za klince i proširiti dnevni boravak. Htjela bih imati zidani kamin, a za to sada nemamo prostora”, govori Marijana.

Naoružajte se strpljenjem

Htjeli bi dodatno izgraditi garažu i staje gdje će jednog dana imati konje, no za to im je rečeno da se tretiraju kao zasebni objekti pa im jedan kredit ne pokriva sve.

“Istina, treba se naoružati strpljenjem kada gradite kuću ili pak kupujete stan. No, kako su svi dosad to obavili, tako ćemo i mi”, iskreno će Kolareki.


Sadržaj nastao u suradnji s OTP bankom d.d.