Možda zvuči malo čudno ali podatke bismo uskoro, umjesto bluetoothom mogli prenositi svojim tijelima

Podaci će se prenositi otiskom prsta ili touchpadom tijela

FOTO: flickr

Studija objavljena prije nekoliko dana tvrdi da se više nećemo morati oslanjati na wi-fi i bluetooth koje je lako hakirati, za prijenos povjerljivih informacija. Znanstvenici su razvili sustav koji koristi ljudsko tijelo da sigurno prenese lozinke.

Kompjuterski stručnjaci i inženjeri elektrotehnike smislili su način kako da prenesu signale sa skenera otiska prsta i touchpada tijelom do prijemnog aparata koji je, također, u kontaktu s korisnikom. Ova transmisija tijelom nudi siguran način potvrde identiteta koji ne zahtijeva lozinku.

Otvaranje vrata otiscima prsta

“Recimo da želimo otvoriti vrata koja imaju pametnu elektronsku bravu”, kaže koautor studije Merhdad Hessar. “Možemo dotaknuti kvaku i taknuti senzor za otiske prsta na telefonu da bi prenijeli povjerljive podatke tijelom da se vrata otvore bez curenja sigurnosnih informacija zrakom.”

Nova tehnologija koristi signale koje već generiraju senzori otisaka prsta na pametnim telefonima koji se koriste da prime input o tjelesnim karakteristikama korisnikovog prsta. Po prvi puta pokazano je da se senzori otiska prsta mogu prenamijeniti da pošalju informaciju koja je ograničena na tijelo, kažu u priopćenju sa sveučilišta Washington.

Siguran sustav prijenosa podataka

Znanstvenici su smislili način kako da iskoriste signal koji pokreću senzori otiska prsta i touchpadi kao output korespondirajući s podacima kao što su lozinka ili pristupni kod.

To je sigurnije nego prenošenje osjetljivih podataka zrakom do prijemnog uređaja. Sustav omogućava da informacija sigurno putuje tijelom do prijemnika koji je spojen sa uređajem koji traži autentifikaciju.

Sustav radi sa iphonima, Lenovo laptopima i adafruit touchpad (trackpad koji se može koristiti sa kompjuterima). Test se pokazao uspješan na 10 ljudi različitih visina, težina, oblika tijela i funkcionira i kada su subjekti imali različite položaje u kretanju. Sustav je radio dovoljno brzo za prijenos numeričkog koda ili lozinke.

Primjena i u medicini

Transmisija tijelom moći će se primijeniti na medicinske uređaje kao što su monitori glukoze ili inzulinske pumpe koji traže sigurnu razmjenu podataka da bi prepoznale pacijentov identitet.

Kada će imati širi pristup softveru koij koriste proizvođači senzora otiska prsta, znanstvenici će uspjeti nastaviti istraživanje kako da osiguraju brži prijenos većeg broja podataka.