Niste jedini: svi se navečer osjećamo bolesnije nego ujutro. Stručnjaci objašnjavaju zašto

Simptome osjećamo puno jače kada je imunološki sustav najaktivniji

Sick man. Unhappy character. Vector cartoon illustration. Man with handkerchief in hand. Season allergy
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Bez obzira na to jeste li prehlađeni, ili imate gripu ili crijevnu infekciju, vjerojatno ste primijetili da se simptomi kako ide večer, pogoršavaju. I to vam se nikako samo ne čini. Znanstvenici kažu da cirkadijski ritam tijela, uz još neke faktore, može pogoršati simptome bolesti kada sunce zađe.

“Osim što nam regulira san, cirkadijski ritam upravlja imunološkim sustavom”, kaže Michael Smolensky, znanstvenik koji proučava cirkadijski ritam na sveučilištu Texas. “Kada smo bolesni, imunološki sustav se aktivira, stanice koje se bore protiv infekcije luče čitav niz kemijskih tvari, a neke od njih potiču upalu inficiranog tkiva.”

Jači simptomi kad je imunološki sustav najaktivniji

Aktivnost imunološkog sustava pomaže očistiti organizam od mikroorganizama koji nas čine bolesnima. Ali upala koja je nastala izaziva ili doprinosi pojavi puno simptoma, vrućici, začepljenom nosu ili upaljenom grlu. Dr. Smolensky kaže da aktivnost imunološkog sustava i upala koju on izaziva nije konstantna nego ovisi o cirkadijskom ritmu. Rezultat toga je da simptome osjećamo puno jače kada je imunološki sustav najaktivniji što je, uglavnom, dok spavamo.

Noćna aktivnost imunološkog sustava i upale mogu se nastaviti u jutarnjim satima. Unatoč simptomina, možete noću spavati, ali možda ćete se ujutro osjećati lošije. Popodne i rana večer su dijelovi dana kada aktivnost imunološkog sustava popušta, pokazuje ovo istraživanje. Nije neobično da se u to doba dana osjećate malo bolje ali kasnije navečer simptomi bolesti se pojačavaju.

Pomaže ispijanje tekućine i više jastuka

Osim toga, pozornost nam noću nije zaokupljena ničim drugim, kao npr. gledanjem televizije pa kada legnemo u krevet itekako osjećamo simptome bolesti. Ležanjem se neki simptomi kao začepljenost nosa zbog položaja tijela pojačavaju, slina se slijeva prema dišnim putevima jer više ne stojimo uspravno. Ako vam je to veliki problem, stavite više jastuka što će pomoći drenaži suvišne sline da se ne taloži u grlu ili sinusima.

Noću pijemo manje tekućine nego danju što isto začepljuje dišne puteve. Pijte puno tekućine da vam sluz bude rjeđa i tečnija. Uzmite nešto protiv simptoma koji vam najviše smetaju; neki lijek dostupan bez recepta. Pomaže i pileća juha koja dokazano smanjuje upalu kod respiratornih infekcija. Dobar noćni odmor može biti jedan od najboljih načina da prevladamo bolest. Koristite sva dostupna sredstva da bi olakšali pojačane noćne simptome.