Nova nada za djecu oboljelu od leukemije. Ovaj lijek nose u ruksaku i pokazao se bitno lakše podnošljivim od kemoterapije

'Kemoterapija je otrov koji ubija stanice raka, ali i normalne stanice', kaže hematolog prof. Ajay Vora

FOTO: AFP

Određen broj mališana oboljelih od raka prima novu vrstu lijeka, koja se pokazala manje toksičnom od kemoterapije. Novu je terapiju među prvima primio 11-godišnji Arthur, koji je bolovao od raka krvi. Lijek je dobio u londonskoj bolnici Great Ormond Street.

Njegova obitelj terapiju je nazvala “komadić sunca” jer djeluje bez nuspojava koje su se kod Arthura pojavljivale nakon kemoterapije. Dječak se mogao više kretati i provoditi više vremena u obiteljskoj kući s roditeljima, jer lijek nije morao primati u bolnici, već bilo gdje.

Lijek Blinatumomab (Blinu) Arthur je nosio u ruksaku, a pokazao se kao jedina opcija nakon što kemoterapija nije dala željene rezultate.

Već se koristi za liječenje odraslih

Blina se već koristi u liječenju odraslih oboljelih od raka, a stručnjaci se nadaju da će se pokazati sigurnom i za liječenje djece. Dvadesetak centara u Ujedinjenom Kraljevstvu koristi ovaj lijek u tretmanu za djecu s akutnom limfocitnom leukemijom. Riječ je o imunoterapiji kojom se pronalaze stanice raka i pomaže organizmu u njihovu prepoznavanju i uništavanju. Time zdrave stanice ostaju netaknute, za razliku od kemoterapije.

Lijek dolazi u obliku tekućine pakirane u vrećicu, a daje se kroz tanku plastičnu cjevčicu u venu na ruci pacijenta tijekom više mjeseci. Pumpa na baterije kontrolira koliko brzo lijek ulazi u krvotok. Jedna vrećica može trajati danima, piše BBC.

Cijeli komplet u malenom ruksaku

Cijeli komplet koji osigurava redovito davanje terapije stane u mali ruksak. Arthur se uz njega igrao i provodio vrijeme s roditeljima. Za razliku od kemoterapije, Blina ga nije učinila slabim i ranjivim.

Kao i drugi pacijenti, Arthur je prije primanja Bline dobio druge lijekove da bi bio zaštićen od ozbiljnih reakcija ili nuspojava. U početku liječenja dobio je groznicu pa je morao ostati u bolnici pod liječničkim nadzorom. No, ubrzo je pušten na kućnu njegu.

Ruksak je danju stalno nosio, a noću mu je bio uz krevet. Nije mu smetao ni zvuk pumpe. “Kemoterapija mu je teško padala, prelazak na Blinu je bio olakšanje”, kaže njegova majka Sandrine.

Organizam pogođen lijekovima

“Ranije je bilo sve izvan kontrole, živjeli smo u strahu jer je njegovo tijelo bilo strašno pogođeno kemoterapijom. Liječili smo ga, a on se osjećao sve gore. Bilo je to jako teško za prihvatiti”, navodi.

Arthur se vraćao u bolnicu svaki četvrti dan kako bi liječnici mogli provjeriti njegov komplet za davanje terapije, no ostatak vremena provodio je s obitelji. Krajem travnja 2023. Arthuru je uklonjena cjevčica iz ruke. “To je bio veliki korak, bio je slobodan”, kaže njegova majka.

Liječnici smatraju da Blina može zamijeniti znatan dio kemoterapije. U Velikoj Britaniji oko 450 djece godišnje dobije dijagnozu raka poput Arthurova. Glavni istraživač i konzultant, pedijatrijski hematolog prof. Ajay Vora rekao je: “Kemoterapija je otrov koji ubija stanice raka, ali i normalne stanice – i to je ono što uzrokuje teške nuspojave. Blinatumomab je nježniji”.

Dostupan još jedan lijek

Odnedavno je dostupan još jedan lijek za ciljanu imunoterapiju, ali skuplji je od Bline. Usto, moraju se uzeti pacijentove vlastite stanice te potom izmijeniti u laboratoriju prije nego što se vrate kao lijek, za što je potrebno vrijeme.

Zahvaljujući ukupnom liječenju, Arthurov rak je nestao.

Sandrine je rekla: “Za Novu godinu smo saznali da je Blina djelovala i da nema vidljivih tragova raka. To je bilo jednostavno nevjerojatno, imali smo dvostruko slavlje.”