Nova studija: C vitamin i cink ne pomažu u borbi protiv Covida-19

Nisu smanjili simptome koronavirusa, kažu znanstvenici

Lemon fruit seamless pattern, abstract repeated background. Fresh citrus design for paper, cover, fabric, gift wrap, wall art, interior decor. Simple artistic drawing.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Prema novome kliničkom ispitivanju, objavljenom u časopisu JAMA, C vitamin i cink, ne pomažu u borbi protiv Covid-19. Ustvari, nalazi studije bili su toliko neimpresivni da je studija rano zaustavljena, javlja CBS Boston. “Nažalost, ova dva dodatka nisu uspjela opravdati očekivanja”, napisali su dr Erin Michos iz John Hopkinsa i dr Miguel Cainzos-Achirica iz Houston Methodist’s, u uvodniku.

U kliničkom ispitivanju davane su visoke doze svakog nadomjestka samostalno i u kombinaciji, kod tri grupe od 214 odraslih osoba koje su se od bolesti oporavljale kod kuće. Četvrta skupina imala je standardnu njegu, kao lijekove za smanjenje temperature i hidrataciju, bez dodavanja cinka i C vitamina.

“Visoke doze cink glukonata i askorbinske kiseline ili oba zajedno, nisu smanjili simptome koronavirusa”, kaže kardiolog iz klinike u Clevelandu, dr. Mililind Desai. “Više negativnih učinaka, mučnina, proljev i grčevi u želucu, zabilježeni su u skupinama koje su uzimale nadomjestke nego u standardnoj skupini”, piše u izvješću.

Vitamin C i cink ne skraćuju trajanje bolesti

Vitamin C je priznati antioksidans i ima bitnu ulogu u potpori imunološkome sustavu. Iako nije dokazano da sprječava bolest, druga istraživanja su otkrila da može skratiti trajanje prehlade za 8 posto kod odraslih i 14 posto kod djece. Korištenje C vitamina nakon što simptomi prehlade počnu, čini se, nije od pomoći, prema američkom Nacionalnom institutu za zdravlje.

Cink može pomoći ojačati sposobnost stanica u borbi protiv infekcije, kaže studija, jer postoje dokazi da nedostatak cinka povećava protuupalne citokine i smanjuje proizvodnju antitijela. U stvarnome životu to znači da ako se uzima unutar 24 sata od prvih znakova prehlade, cink može smanjiti duljinu bolesti za jedan dan, pokazao je pregled 13 studija.

Uzimanje preko 2000 miligrama C vitamina dnevno može izazvati žgaravicu, mučninu, grčeve u želucu, proljev i glavobolju. Prosječna dnevna preporučena doza C vitamina je 75 miligrama za odrasle žene i 90 miligrama za muškarce. Preko 40 miligrama cinka svaki dan može izazvati suhoću usta, mučninu, gubitak apetita i proljev uz neugodan metalni okus u ustima. Dugoročni korisnici mogu imati nisku razinu bakra, smanjeni imunitet i nisku razinu HDL(dobrog) kolesterola. Na temelju ove studije, čini se, da upotreba vitamina C i cinka za skraćivanje trajanja bolesti beskorisna.

Istražuje se pomaže li D vitamin

Trenutno su u tijeku ispitivanja u Brigham&Women’s Hospital u Bostonu, da se vidi može li protiv koronavirusa pomoći D vitamin, koji osim što podržava zdrav rast kostiju, ima i protuupalna svojstva. U ispitivanju će sudjelovati 1500 novodijagnosticiranih pacijenata s koronavirusom, plus 1200 njihovih bliskih kontakata.

Oni će uzimati vitamin D3 kroz mjesec dana. Promatrat će se da li je uzimanje D3 vitamina smanjilo rizik hospitalizacije i smrti te da li je umanjilo zarazu bliskih članova kućanstava.

SAD i Kina koriste intravenske doze vitamina C kako bi utvrdili može li pomoći osobama s respiratornim zatajenjem koji moraju na respirator. U tijeku je i više studija koje pokušavaju ustanoviti može li se Covid-19 prevenirati uzimanjem cinka, C i D vitamina.