Novi južnoafrički soj koronavirusa, izgleda, može umanjiti učinkovitost cjepiva

Novi soj je zarazniji i, čini se, otporniji

Illustration, draw on chalkboard of a view of Corona virus under microscope, virus and producing vaccine. Corona virus outbreaking
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Nova mutacija koronavirusa otkrivena u Južnoj Africi može izbjeći protutijela koja je napadaju kod liječenja krvnom plazmom oporavljenih pacijenata, a može i smanjiti učinkovitost trenutnih cjepiva, kazali su znanstvenici u srijedu, a prenosi Reuters.

Tim znanstvenika s tri južnoafrička sveučilišta napisao je rad objavljen u časopisu bioRxiv, u kojem kažu da mutacija koronavirusa označena 501Y.V2, koju su identificirali južnoafrički stručnjaci za genomiku krajem prošle godine u zaljevu Nelson Mandela, pokazuje sposobnost da izbjegne tri klase terapijski relevantnih monoklonskih antitijela.

Novi soj je zarazniji

Novi soj je problematičan: “Mutacija pokazuje značajan ili potpun bijeg od neutralizirajućih antitijela iz plazme rekonvalescenata”, pišu znanstvenici ističući mogućnost ponovne infekcije i nagovještavaju smanjenu učinkovitost sadašnjih cjepiva na bazi spike proteina.

Mutacija 501Y.V2 zaraznija je od prethodnih i već se proširila u najmanje 20 zemalja otkako je prijavljena Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji krajem prosinca.

Ne zna se hoće li cjepiva djelovati

Nova mutacija je glavni pokretač drugog vala infekcije u Južnoj Africi. Krvna plazma rekonvalescenata nije se pokazala učinkovitom kada se daje teškim bolesnicima koji trebaju intenzivnu njegu, ali je u nekoliko zemalja odobrena kao hitna mjera.

U članku se navodi kako ostaje za vidjeti koliko su trenutna cjepiva učinkovita protiv 501Y.V2 što je moguće jedino velikim kliničkim ispitivanjima koja će biti dizajnirana za borbu protiv evoluirajuće prijetnje.