Otkrivena nova metoda 3D skeniranja dojke, puno bolje otkriva rani rak od mamografije

Digtalna tomosinteza dojke (DBT) je znatno učinkovitiija u otkrivanju bolesti

FOTO: Screenshot/YouTube

Od šezdesetih godina prošlog stoljeća mamografija je dokazano neprocjenjiv alat u otkrivanju raka dojke, priJe i nego žena ima bilo kakve simptome. No, sada je nova studija pokazala da 3D screening metoda, poznatija pod nazivom digtalna tomosinteza dojke (DBT) je znatno učinkovitiija u otkrivanju potencijalno smrtonosne bolesti. Također je manje bolna nego mamografija dojke jer grudi ne moraju biti toliko čvrsto stisnute te su žene manje izložene zračenju .

Prednost ove metode u odnosu na mamografiju jest što se ovom metodom grudi skeniraju iz mnogo više kutova te je manja mogućnost da se tumor ne uoči. Iako je dojka pozicionirana na isti način kao kod konvencionalne mamografije, primjenjuje se znatno manji pritisak, tek toliko koliko je potrebno da se tkivo fiksira u stabilnoj poziciji tijekom procedure uzimanja snimaka.

DBT otkrio 40 posto slučajeva više

Rengenska cijev se kreće oko dojke dok se rade snimke. Informacija se zatim šalje u kompjuter na obradu putem procesora i posebnog softvera, da bi se proizvele visoko fokusirane slike u trodimenzonalnoj formi.

rakdojke
Liječnica Sophia Zackrisson Screenshot/YouTube

Kako otkriva liječnica Sophia Zackrisson, radiologinja sa švedskog sveučilišta Lund u istraživanju je sudjelovalo 7500 žena u dobi od 40 do 74 godina i one su podvrgnute dvjema metodama – mamografiji i DBT-u.

Od 68 otkrvienih slučajeva raka dojke, 21 je uočila samo DBT metoda, dok je jedan slučaj otkiven samo na mamografiji. Znači metoda DBT otkrila je više od 40 posto više tumora dojke u odnosu na mamografiju, što je značajna infromacija te bi trebala dodatno pomoći u otkrivanju što ranijih stadija raka dojke.