Važno je

Samopregled dojki može spasiti život. Radi se jednom mjesečno, najbolje u prvih 10 dana ciklusa

FOTO: Shutterstock

Svaka četvrta žena u Hrvatskoj, kojoj je dijagnosticiran rak, boluje od raka dojke – njih gotovo tri tisuće. U pitanju je vodeći karcinom po broju slučajeva i smrtnosti među ženama, a pravovremeno otkrivanje i početak terapije može spasiti čak 90 posto oboljelih. Nedovoljna svijest o riziku i ključnim koracima prevencije stoje na putu pravovremenom otkrivanju bolesti, a dovoljna je samo jedna minuta da si spasimo život. Minuta za mene poziv je svim čitateljicama Super1 da osvijeste važnost redovitog samopregleda grudi i okolnog područja. Posjeti našu platformu, pročitaj inspirativne priče žena koje su preboljele rak dojke, doznaj gdje i kako potražiti potporu, educiraj se o simptomima i liječenju, riješi kviz znanja i potpiši povelju da ćeš se brinuti o svom zdravlju i redovito uzeti Minutu za mene.


Naše se grudi neprestano mijenjaju kako prolazimo kroz različite faze života, od puberteta i prve mjesečnice, kroz reproduktivnu dob pa sve do razdoblja prije i nakon menopauze. Uz hormonalni status, snažan utjecaj na stanje i zdravlje grudi imaju i životne navike, a ponajviše tjelesna neaktivnost, prehrana bogata mastima i šećerom, a siromašna vlaknima, višak kilograma, pijenje alkohola i naravno – pušenje.

Zato je iznimno važno usvojiti zdrave navike na čijem bi se popisu trebao naći i redoviti samopregled dojki. Samopregled dojki je zdravi ritual koji omogućuje da upoznamo građu svojih grudi, uočimo (neobične) promjene i reagiramo na vrijeme. Provodi li se redovito, samopregled može doslovno spasiti život. Prema preporukama liječnika, svaka bi žena na pragu dvadesetih trebala naučiti samopregled dojki i obavljati ga jednom mjesečno.

kako napraviti samopregled dojki

Trebate li mali poguranac da vam samopregled postane dio rutine, u tome vam možda pomogne podatak da se oko 40 posto slučajeva raka dojke dijagnosticira nakon što žena napipa kvržicu. No, kada je najbolje napraviti samopregled dojki i kako se pravilno izvodi? Žene koje imaju menstruaciju, samopregled dojke bi trebale obaviti između 5. i 10. dana od početka menstrualnog ciklusa dok one koje više nemaju mjesečnicu trebaju odrediti jedan dan u mjesecu kada će obavljati samopregled dojki i pridržavati se tog pravila iz mjeseca u mjesec. To, primjerice, može biti svaki prvi ili petnaesti dan u mjesecu.

Kako se radi samopregled dojki?

Tri su ključna koraka za učinkovit samopregled dojki, koji je najbolje započeti vizualnim pregledom grudi ispred ogledala.

1. Ispred ogledala

Razodjenite se i stanite ispred ogledala, ruku položenih uz tijelo. Promatrajte dojke sa svih strana i obratite pozornost na:

  • veličinu dojki
  • simetriju dojki
  • položaj dojki
  • kožne promjene (izbočenja, ranice, osip, neravnine, promjene boje, zadebljanja ili naboranost kože koja sliči narančinoj kori)
  • izgled bradavica (izgled kože, uvučenost, ranice)

Primijetite li bilo koji od ovih simptoma, obratiti se svom liječniku.

Zatim lagano podižite ruke iznad glave. Pritom promatrajte:

  • pokreću li se obje dojke istom brzinom
  • pokreću li se obje dojke u istom smjeru

2. U ležećem položaju

Kako bi se dojke što detaljnije pregledale, tijekom samopregleda je iznimno važan metodičan pristup. Stručnjaci Klinike Mayo tako ističu da je pritom zgodno zamisliti da su grudi, od bradavica koje čine zamišljenu središnju točku, prema vanjskim krajevima podijeljene na jednake dijelove, baš poput torte koja je podijeljena na jednake kriške. Prilikom izvođenja samopregleda preporučuje se koristiti desnu ruku za pregled lijeve dojke i obratno, lijevu ruku za pregled desne dojke. Također, ako pregledavate lijevu dojku, lijevu ruku položite ispod glave. Ako vam taj položaj stvara nelagodu, ruku možete spustiti na krevet, a pod lijevu lopaticu staviti presavijeni ručnik. Tako će se tkivo dojke ravnomjerno raširi po prsnom košu, čineći ga tanjim i lakšim za opipavanje.

Nakon što se namjestite, ispružite i spojite tri srednja prsta, pa kružnim pokretima, jagodicama prstiju, detaljno opipajte dojku od vanjskog ruba prema bradavici. Lijevu dojku opipavajte kružnim pokretima u smjeru obrnutom od kazaljke na satu, a desnu kružnim pokretima u smjeru kazaljke na satu. Samopregled započnite nježnim, površinskim pokretima, a završite dubljim pokretima. Svakako opipajte i tkivo izvan granica dojki, a osobito područje oko ključne kosti te tkivo ispod pazuha.

Tijekom samopregleda dojki obratite pozornost na:

  • promjene u veličini, obliku ili položaju bradavice (na primjer uvučene bradavice)
  • kvržice, zadebljanja, nabore ili jamice na koži
  • čvoriće ili zadebljanja u dojci koja su dok ih opipavate drugačija u odnosu na okolno tkivo
  • promjene na koži dojke kao što su na primjer tamna koža, crvenilo i naborana koža poput narančine kore
  • ljuštenje pigmentiranog dijela kože oko bradavice ili ljuštenje kože dojke
  • vene koje su istaknutije nego prije
  • pojavu kožnog osipa bilo koje vrste
  • krv ili iscjedak iz bradavice

Primijetite li bilo koji od ovih simptoma, obratite se svom liječniku.

3. U stajaćem položaju

Sada dojke pregledajte u stajaćem položaju, na isti način kako je opisano u prethodnom koraku. Ne zaboravite nježno pritisnuti bradavicu i provjeriti javlja li se pritom iscjedak, što je također jedan od alarmantnih znakova koje biste trebali prijaviti svom liječniku.

Zanimljivosti o samopregledu dojki:

  • samopregled je za žene svih dobi: Neki liječnici preporučuju da počnete provoditi samopregled čim vam se grudi počnu razvijati. Tako se žena ima mogućnost upoznati s građom svojih grudi i može primijetiti sve neobične promjene. Američko društvo za borbu protiv raka, u svojoj direktivi iz 1996., preporučuje da samopregled dojki rade sve žene od 20 godina i starije te bi ga trebalo nastaviti provoditi tijekom cijelog života, uključujući tijekom trudnoće i nakon menopauze.
  • ohrabrujuća je činjenica da ne znače sve promjene na dojkama bolest, niti su sve bolesti dojke rak; 80 posto svih kvržica na dojci su dobroćudne (benigne). Od kvržica koje se pokažu zloćudnima, čak 95 posto ih pronađu žene koje redovito provode samopregled.
  • samopregled je jednostavan i praktičan: pregled dojki traje od 10 do 15 minuta, ne košta ništa, može se obaviti nasamo i može vam spasiti život.
  • samopregled može spasiti život: iako su slučajevi rijetki u dobi ispod 35 godina, a najčešći su u dobi od 50 godina, svaka je žena u opasnosti od raka dojke; rak dojke se ne može spriječiti, ali se može liječiti – i izliječiti, ako se liječi dovoljno brzo. Istraživanja pokazuju da su tumori koje pronađu žene koje redovito provode samopregled dojku upola manji od onih koje su liječnici otkrili kod žena koje nemaju naviku raditi samopregled dojki. Što je tumor raka dojke manji kada se otkrije, veće su šanse za učinkovito liječenje i izlječenje. Kad bi sve žene radile samopregled, odlazile svojim liječnicima na redovite preglede te na mamografiju, 95 posto svih karcinoma dojke moglo bi se zaustaviti prije nego što postanu fatalni