Ugledni Nature upravo je objavio rad Đikićevog tima u kojem otkrivaju slabu točku koronavirusa

Objava u Natureu, koji rigorozno provjerava kvalitetu znanstvenih rezultata, potvrda je važnosti otkrića Đikićevog tima

Rad hrvatskog znanstvenika Ivana Đikića, direktora Instituta za biokemiju II (IBC2) u Frankfurtu, i njegovog tamošnjeg tima o slaboj točki novog koronavirusa koju su otkrili, jučer je objavljen u uglednom Natureu, jednom od svjetskih najvažnijih znanstvenih časopisa. Radi se o radu u kojem su Đikić i njegov tim dokumentirali otkriće proteaze (PLpro) virusa SARS-CoV-2 sličnu papainu, koja je esencijalni viralni enzim i moguća slaba točka novog koronavirusa.

Objava u uglednom Natureu, koji rigorozno provjerava kvalitetu znanstvenih rezultata, potvrda je važnosti otkrića Đikićevog tima. Telegram je početkom svibnja opširno razgovarao s profesorom Đikićem o tada tek objavljenoj studiji i njezinim zaključcima. Kako nam je tada rekao, ideja s kojom su ušli u istraživanje koronavirusa bila je nužnost da se “neprijatelja upozna iznutra” kako bi mogli pronaći dobar lijek.

Dvostruki udar na zaražene stanice

Virus su upoznavali na molekularnoj razini i pritom su uspjeli otkriti što se događa s ljudskom stanicom kada virus u nju uđe. “Istraživali smo neophodne virusne enzime i pronašli smo proteazu PLpro virusa SARS-CoV-2 sličnu papainu. Kao enzim, ona ima dvije funkcije: cijepa polipeptide virusa i omogućava stvaranje novih virusa unutar stanice. Istodobno, ona cijepa i ljudske proteine koji su važni za antivirusne imunološke odgovore pa si virus, na taj način, omogućava brže širenje i blokira napade imunološkog sustava na novostvorene viruse”, objasnio je Đikić u svibnju za Telegram o strukturi i funkcioniranju virusnog enzima.

Nakon što su riješili križaljku strukture enzima PLpro, mogli su shvatiti funkcije enzima PLpro u ljudskoj stanici te potom otkriti novu kemijsku strukturu koja ima mogućnost ući u aktivno mjesto PLpro enzima. Farmakološkom inhibicijom CoV2 virusa, tj. njegovim izlaganjem kemijskoj strukturi koju su otkrili, pokazali su da u ljudskim stanicama uistinu postoje dva učinka. Radi se o “sprečavanju izlaska virusa iz stanice i daljnjeg širenja virusa te o poticanju interferonskog puta koji je važan za antivirusni imunološki odgovor”, kazao nam je Đikić.

Presudni entuzijazam znanstvenika

Kako nam je pojasnio, navedena strategija dvostrukog djelovanja jednoga lijeka može promijeniti način liječenja COVID-19 bolesti jer “istodobno djeluje pozitivno na imunološki odgovor te blokira Ahilovu petu virusa, odnosno PLpro enzim koji smo pronašli”. Ključno je pitanje njihovog otkrića, dakako, u primjeni u liječenju bolesti uzrokovane koronavirusom. Direktor frankfurtskog Instituta za biokemiju u svibnju nam je rekao kako su po tom pitanju iznimno angažirani te kako rade na nastavku provođenja studija s kolegama kliničarima.

“Ta detaljna atomska slika je važnost ovoga rada. Sadrži puno znanstvenih podataka, od strukture, biokemije, molekularne biologije, stanične biologije do virologije”, rekao nam je Đikić. U rad je bilo uključeno devet znanstvenih grupa, koje su aktivirali preko noći putem Twittera i koje su pomagale s reagensima, zbog čega su uspjeli dobiti detaljne znanstvene opise enzima PLpro.

U razgovoru koji smo vodili o važnome otkriću, jučer objavljenom u uglednom Natureu, Đikić je istaknuo i kako smatra da se, bez preuveličavanja, radi o brzom, kvalitetnom i vrlo detaljnom otkriću, kojega ne bi bilo bez iznimnog entuzijazma. “Entuzijazam svih devet grupa po svijetu koje su zajednički radile na ovom projektu, taj entuzijazam je recept uspjeha”, zaključio je.