Već dugo se gura teza da je sirova pseća hrana super. Nova studija tvrdi da može biti opasna

Komercijalno dostupna hrana bazirana na sirovom mesu potencijalno je opasna za pse i njihove vlasnike

Little cute dog character mascot want eat and demand food from owner. Vector flat cartoon illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Veliki broj vlasnika pasa vjeruje da je hranjenje njihovih ljubimaca sirovom hranom puno zdravija opcija od suhe hrane. Ta se hrana naziva BARF, što znači “biologically appropriate raw food” ili “bones and raw food”.

Nedavna studija, objavljena u BMJ časopisu Vet Record, upozorava da je komercijalno dostupna hrana bazirana na sirovom mesu potencijalno opasna za pse i njihove vlasnike.

Znanstvenici iz Uppsale, sa sveučilišta Swedish University of Agricultural Sciences i Nacionalni veterinarski institut, objašnjavaju da proizvodi sirovog mesa ne prolaze nikakav postupak zagrijavanja prije smrzavanja. A to može značiti da ova hrana završava kao utočište za različite vrste štetnih bakterija.

Otkrivena fekalna kontaminacija

Stručnjaci su analizirali uzorke 60 različitih vrsta proizvoda sa sirovim mesom iz deset različitih kompanija u Švedskoj, Norveškoj, Finskoj, Njemačkoj i Engleskoj. Proizvodi su napravljeni od sirovog mesa, jestivih kostiju, organa stoke, piletine, janjetine, puretine, svinje, patke, jelena ili lososa. Sva sirova hrana sadržavala je vrste enterobakterija što ukazuje na fekalnu kontaminaciju, više od 61 posto.

Puno bakterija prisutnih u sirovoj hrani normalno ne izaziva infekcije, ali ima iznimaka. Jedna od njih je Escherichia coli, koja je bila prisutna u trećini analiziranih uzoraka. Bile su prisutne i druge bakterije koje ukazuju na fekalnu kontaminaciju i lošu higijenu. Nađena je i salmonela, oko 7 posto. Campylobaktera, vrlo štetne bakterije, bilo je u tek nekoliko uzoraka, vjerojatno zato što su jako osjetljive na niske temperature, ali ipak neke prežive smrzavanje.

Paziti na križnu kontaminaciju

Bakterije se vrlo lako prenose na ljude i proizvođači ove hrane trebaju osigurati da rukovanje sirovim mesom bude sigurno prije nego ga stave na tržište. Proizvodi trebaju biti smrznuti do upotrebe, a onda, prije konzumacije, odmrznuti na 10 stupnjeva, treba ih držati podalje od druge hrane zbog križne kontaminacije, treba koristiti poseban pribor i očistiti ga dobro poslije svake upotrebe.

Znanstvenici upozoravaju da se bakterije kojih ima u sirovoj psećoj hrani brzo šire okolo. Ako tekućina iz sirovog mesa kapne na pod ili kuhinjske površine, ljudi mogu lako doći sa njome u dodir i zaraziti se. I psi koji jedu sirovu hranu mogu bakterije prenijeti vlasnicima ližući ih zahvalno odmah poslije obroka. Rizik zaraze je osobito veći kod osjetljivije populacije.