Iako sve popularniji, avokado može biti opasan. Ovo je 7 najčešćih rizka

Među bakterijskim prijetnjama koje se mogu povezati s avokadom su Salmonella i Escherichia coli

Zašto je avokado opasan u određenim stanjima
FOTO: Pexels

Avokado, sve više prisutna namirnica u redovitim obrocima, zbog svoje je popularnosti i pozitivnih učinaka nazivan je zelenim zlatom. Potječe iz Meksika, iako stabla avokada sada rastu i šire u područjima tropske i suptropske klime, a karakteriziraju ga mekan zeleni plod, debela koštica i gruba opna. No, važno je biti svjestan mogućih rizika povezanih s konzumacijom avokada, umjesto da kasnije trpite posljedice. Istražili smo koji su to razlozi zašto je avokado opasan u određnim stanjima.

Zašto je avokado opasan u određenim stanjima?

Ovo zeleno voće zamijenilo je paštete, maslace i druge visokokalorične namaze, a prema recentnoj studiji pokazalo se da su osobe koje su u svoju prehranu uključivale avokado imale manju razinu ukupnog kolesterola u usporedbi s onima koje su slijedile dijetu s niskim udjelom masti. Na pitanje zašto je onda avokado opasan u određenim stanjima moguć odgovor bi bio da se i za avokado, kao i za veliki broj namirnica, valja informirati o njegovoj konzumaciji i o preporučenom unosu, osobito ako dolazi do bitnih zdravstvenih promjena.

1. Zašto je avokado opasan za bubrege

Avokado, iako često promican kao simbol zdrave prehrane, skriva potencijalne opasnosti koje bi mogle posebno pogađati one s predispozicijom za razvoj bubrežnih kamenaca. Ključni faktor povezan s ovim zdravstvenim izazovom su oksalati, spojevi prisutni u avokadu.

Oksalati i formiranje bubrežnih kamenaca

Oksalati su prirodne tvari koje se nalaze u mnogim namirnicama, uključujući avokado. Oni imaju tendenciju stvaranja kristala u mokraći, a u nekim slučajevima, ovi kristali mogu se akumulirati i formirati bubrežne kamence.

Kako oksalati u avokadu predstavljaju rizik

Osobe koje već imaju predispoziciju za bubrežne kamence ili pate od određenih zdravstvenih stanja poput hiperoksalurije, gdje organizam proizvodi previše oksalata, mogu biti izložene većem riziku. Konzumacija namirnica bogatih oksalatima, uključujući avokado, može povećati koncentraciju oksalata u mokraći i time povećati rizik od formiranja kamenaca.

Preventivni pristup

Iako avokado za zdravlje nudi mnoge prehrambene prednosti, osobe s poviješću bolesti koja uključuje probleme s bubrezima pristupaju njegovoj konzumaciji s oprezom. Važno je naglasiti da se neki ljudi mogu osjećati dobro konzumirajući avokado, dok drugi mogu iskusiti negativne učinke. Osobe koje su se stručnim savjetovanjem suočile s predispozicijom za razvoj bubrežnih kamenaca ili imaju bubrežne probleme, uz kontrolirani unos oksalata avokadom, a i drugim namirnicama, i uz praćenje reakcija organizma bit će izložene manjem riziku od razvoja bubrežnih kamenaca tog tipa.

2. Zašto je avokado opasan za jetru

Osim što avokado može biti opasan za bubrege, jednako tako može biti opasan i za jetru. Jetra je zaslužena za razgradnju oksalata, a nerazgrađeni oksalati krvotokom dospijevaju do bubrega koji ih potom izlučuje u urin. Nerazgrađeni oksalati se potom vežu na kalcij i u toj kombinaciji tvore kristale kalcijevog oksalata, od kojeg se tvore bubrežni kamenci. Prekomjeran unos avokada može izazvati opterećenje rada jetre, a takvim učestalim funkcioniranjem dolazi do oštećenja.

3. Konzumacija avokada u trudnoći

Avokado je čest odabir budućih majki zbog svojih hranjivih prednosti. Porcija avokada od 80 g sadrži:

  • 152 kcal/627 KJ
  • 1,5 g proteina
  • 15,6 g masti
  • 1,5 g ugljikohidrata
  • 3,6 g vlakana
  • 360 mg kalija
  • 2,56 mg vitamina E

No, unatoč svojem nutritivnom bogatstvu, i za ovo tjelesno stanje avokado donosi određene izazove. U trudnoći se s posebnim oprezom pristupa konzumaciji ovog voća zbog mogućih alergijskih reakcija, rizika od bakterijskih kontaminacija te potencijalnih interakcija s prenatalnim vitaminima ili lijekovima.

Zašto avokado predstavlja opasnost u trudnoći

Interakcija avokada s prenatalnim suplementima ili lijekovima može dodatno komplicirati situaciju. Proučavanje mogućih utjecaja na apsorpciju ili metabolizam ključno je za održavanje sigurnosti i optimalnog zdravlja tijekom trudnoće. Ne odnosi se na sve dodatke prehrani isto zbog različitih sastava i njihove namjene, stoga se prije konzumacije avokada u kombinaciji s prenatalnim dodatcima prehrani valja posavjetovati sa stručnjakom. Ovaj pregled nuspojava poziva na pažljiv pristup kako bi se osiguralo da uživanje u ovom voću ne narušava sigurnost i svoju dobrobit tijekom trudnoće.

Osim toga, konzumacija avokada može oštetiti mliječne žlijezde, koje sudjeluju u laktaciji ili proizvodnji majčinog mlijeka, i tako smanjiti količinu mlijeka potrebnog za prehranu i razvoj novorođenčadi. Ipak, nije provedeno posebno istraživanje kojim bi se ove tvrdnje mogle u potpunosti dokazati.

Avokado - opasnosti
Pexels

4. Avokado i štitnjača – razumijevanje opasnosti i balansa

Zdravlje štitnjače još je jedan faktor koji se uzima u obzir kad je u pitanju konzumacija avokada. Ključna komponenta u ovoj priči su spojevi poznati kao goitrogeni, prisutni u avokadu, koji mogu utjecati na funkciju štitnjače.

Goitrogeni i utjecaj na štitnjaču

Goitrogeni su tvari koje se mogu naći u nekim namirnicama, uključujući avokado, a potiču gušavost –povećanje štitnjače. Ovi spojevi mogu blokirati apsorpciju joda, što može imati posljedice na proizvodnju hormona štitnjače. Prekomjerna konzumacija goitrogenih namirnica može otežati normalno funkcioniranje štitnjače, a avokado učiniti promišljenijim izborom. Iako avokado donosi mnoge prehrambene koristi, kontrolirani unos avokada, uz praćenje reakcija tijela, može biti koristan pristup očuvanju zdravlja štitnjače.

5. Zašto je avokado opasan za osobe s kardiovaskularnim bolestima

Jedna od ključnih tvari u avokadu su mononezasićene masti, koje se često promiču kao zdrave za srce. Međutim, iako su ove masti poznate po povoljnom utjecaju na LDL (loš) kolesterol, avokado je izuzetno kaloričan. Prekomjerni unos kalorija može dovesti do pretilosti, koja je povezana s povećanim rizikom od srčanih bolesti.

Drugi aspekt koji zahtijeva pažnju je omega-6 masna kiselina, koja je također prisutna u avokadu. Dok su omega-6 masne kiseline važne za tijelo, neravnoteža između omega-6 i omega-3 masnih kiselina može doprinijeti upalnim procesima, koji su povezani s razvojem kardiovaskularnih bolesti.

Pažljivo razmatranje unosa avokada, kad se obzir uzmu navedeni čimbenici, važno je za osobe s povećanim rizikom od kardiovaskularnih problema, poput visokog krvnog tlaka, povišenog kolesterola ili pretilosti. Umjerena konzumacija, u sklopu uravnotežene prehrane, može i dalje pridonijeti dobrom zdravlju srca, dok prekomjeran unos može učiniti suprotno.

Važno je naglasiti da individualni odgovori na hranu variraju, te da je stručni savjet uvijek koristan pri prilagodbi prehrambenih navika prema osobnim zdravstvenim uvjetima. U konačnici, avokado, iako donosi mnoge koristi, zahtijeva pažljivu ravnotežu kako bi se osiguralo optimalno kardiovaskularno zdravlje.

6. Avokado i alergijske reakcije

Iako alergija na avokado nije tako česta kao na neke druge namirnice, rizik od alergijskih reakcija ne može se zanemariti, posebno kod osoba koje su već alergične na druge biljke ili na lateks.

Prema istraživanjima, glavni krivac za alergijske reakcije na avokado su proteinske sličnosti između avokada, lateksa i određenih biljaka. Ovaj fenomen poznat je kao lateks-voće sindrom i može uzrokovati širok spektar simptoma uključujući svrbež, oticanje usana i jezika, osip, pa čak i ozbiljnije reakcije poput anafilaktičkog šoka.

Nadalje, alergijske reakcije na avokado mogu biti povezane s drugim tvarima prisutnim u ovom voću, poput histamina. Osobe osjetljive na histamin mogu imati simptome poput crvenila kože, glavobolje i problema s disanjem nakon konzumacije avokada.

Za osobe koje su svjesne svoje alergijske predispozicije, oprez pri uvođenju avokada u prehranu ključan je korak. To je posebno važno jer alergijske reakcije mogu varirati od blagih do teških, a u nekim slučajevima zahtijevaju hitnu medicinsku intervenciju. Razumijevanje potencijalnih alergijskih rizika nužno je za odgovoran pristup uživanju u ovom popularnom voću.

7. Avokado i bakterijske kontaminacije

Avokado nosi sa sobom određene rizike, posebno kada je riječ o bakterijskim kontaminacijama. Ova opasnost proizlazi iz nepravilnog pranja voća ili loše higijene prilikom rezanja, što može rezultirati ozbiljnim rizikom od crijevnih bolesti.

Prisutnost bakterija na površini avokada može potjecati iz različitih izvora, uključujući kontaminirano tlo tijekom uzgoja ili neadekvatne higijenske uvjete tijekom berbe, kao što je ubiranje bez rukavica. Ako se avokado ne opere ili pripremi pravilno, ove bakterije mogu preživjeti na površini voća i kasnije predstavljati potencijalni rizik za zdravlje konzumenata.

Među bakterijskim prijetnjama koje se mogu povezati s avokadom su Salmonella i Escherichia coli, koje mogu uzrokovati ozbiljne probavne probleme, uključujući proljev, bolove u trbuhu i groznicu. Pripadnici starije populacije, djeca i osobe s oslabljenim imunitetom posebno su osjetljive na bakterijsku kontaminaciju i ona može postati uzrok ozbiljnijih komplikacija.

Očuvanje higijene tijekom svih faza uzgoja, berbe, transporta i pripreme ključno je za smanjenje rizika od bakterijskih infekcija. Međutim, to su savršene okolnosti koje u stvarnosti nisu uvijek takve, pa su pranje avokada pod tekućom vodom prije rezanja te odvajanje pulpe od kore važni koraci u prevenciji potencijalnih zdravstvenih problema.