Znate li koje namirnice mogu godinama stajati u smočnici? Donosimo popis nekvarljive hrane i savjete kako ju čuvati

Mnogi se pitaju koliko dugo konzervirana hrana zaista traje

FOTO: Unsplash

Imati pri ruci nešto konzervirane hrane i osnovnih namirnica na nekoj od polica u smočnici uvijek je bila dobra ideja. Zalihe nekvarljive hrane olakšavaju i svakodnevni život. Konzervirana hrana može se čuvati dulje vrijeme na sobnoj temperaturi, no mnogi se često pitaju koliko dugo ona zaista traje i koja je hrana zapravo nekvarljiva?

Reader’s Digest razgovarao je sa stručnjakinjom za sigurnost hrane Natalie Seymour koja je primijetila da ljude često zbunjuju datumi otisnuti na pakiranjima. Općenito govoreći, kaže ona, datumi na konzervama mjerilo su kada kvaliteta može početi opadati. Međutim, rok trajanja za neke je namirnice praktički neograničen, dok druge ipak treba konzumirati u nekom razdoblju.

U nastavku doznajte kako pravilno pohranjivati hranu i koje su namirnice nekvarljive.

Sirovi med je vječan

Uvriježeno je mišljenje da sirovom medu nikada ne istječe rok trajanja jer je sam po sebi antibakterijski. Po USDA-i, može se čuvati do 12 mjeseci, idealno na sobnoj temperaturi u tamnom ormariću. Nakon toga i dalje je siguran za jelo, ali kvaliteta možda neće biti tako dobra.

No što je onda s medom koji je mutan i(li) kristaliziran? I njega je u redu konzumirati. Te se promjene dogode kad se med nepropisno skladišti, obično na prehladnom mjestu ili na izravnoj sunčevoj svjetlosti, a ponekad se može jednostavno dogoditi s vremenom. Kako biste rastopili čvrsti ili kristalizirani med, nakratko ga zagrijte u mikrovalnoj pećnici ili lagano spustite zatvorenu posudu s medom u zdjelu s vrućom vodom.

Jabučni ocat uz bok medu

Uz bok medu je i jabučni ocat, napravljen od dvaput fermentiranog soka jabuke. Sadrži prirodne probiotike i antioksidanse koji mogu poboljšati zdravlje crijeva, spriječiti oštećenje stanica i možda čak pomoći u regulaciji šećera u krvi.

Prema američkom Institutu za ocat, rok trajanja jabučnog octa je neodređen, tako da, poput drugih vrsta octa, može ostati u vašoj smočnici gotovo zauvijek. Osim toga, budući da je jako kiseo, ocat se samoočuva i ne treba ga hladiti.

Pravilno čuvanje škroba

Sljedeći na popisu dugotrajnih namirnica je kukuruzni škrob. Pod uvjetom da se pravilno skladišti – na hladnom i suhom mjestu u zatvorenoj posudi – i da se ne smoči i ne upljesnivi, novi paket škroba nećete morati kupovati dokle god ne potrošite postojeće zalihe u smočnici.

Ovom praškastom zgušnjivaču, koji se pravi od škroba u zrnu kukuruza, nikad ne istječe rok trajanja niti gubi svoju učinkovitost.

Sol će trajati, pod jednim uvjetom

Pod uvjetom da se ne smoči, vječno može trajati i sol. Ona se često koristi za izvlačenje tekućine iz hrane te stvara toliko suhu okolinu da se plijesan i bakterije ne mogu zadržati.

Sol se koristi za konzerviranje mesa, poput šunke i soljene govedine, a naći ćete je čak i u pekarskim proizvodima. Drugim riječima, sol ne samo da traje vječno sama po sebi, već je i ključna komponenta koja pomaže drugoj hrani da traje dulje.

Ni šećer nema rok trajanja

Slično kao i sol, šećer može trajati vječno ako ga držite podalje od vlage i topline. Prema Sveučilištu Utah, granulirani šećeri traju neograničeno dugo zbog svoje otpornosti na rast mikroba. Šećeri općenito imaju rok trajanja oko dvije godine, ali to je samo zato što bi se nakon tog perioda mogli zgrudati.

Iako se tekstura može promijeniti, šećeru nikad u potpunosti ne istječe rok trajanja i siguran je za upotrebu i nakon isteka roka navedenog na pakiranju.

Suhi grah trajat će dugo, uz jedno ‘ali’

Sušeni grah, ne konzervirani, u smočnici može trajati neograničeno dugo, sve dok je pohranjen u zatvorenoj ambalaži. Uobičajene sušene mahunarke uključuju više vrsta graha ili crni grašak.

Treba spomenuti da starijem grahu može trebati više vremena da se rehidrira pa ćete morati malo duže pričekati da se namoči i postane jestiv. Ovu namirnicu koje se ne kvari dobro je imati pri ruci za sve zimske juhe i variva.

Bijela riža pri vrhu po nekvarljivosti

Stručnjakinja Natalie Seymour istaknula je bijelu rižu među tri najbolje nekvarljive namirnice. Neotvorena, ova svestrana, kalorična namirnica u smočnici može stajati neograničeno dugo, a nakon otvaranja može potrajati i godinu do dvije.

Kako biste očuvali kvalitetu i spriječili kontaminaciju štetočinama, čuvajte rižu na hladnom mjestu u dobro zatvorenim vrećicama, plastičnim posudama ili staklenkama sigurnima za hranu. Apsorberi kisika sigurni za hranu mogu produžiti rok trajanja riže do čak 10 godina.

Sojin umak ne mora u hladnjak

S rižom se u jelima savršeno slaže aromatični umak od soje, a dobra vijest da i on može u smočnici stajati dulje vrijeme. Umak općenito ne treba u hladnjaku držati čak ni nakon otvaranja.

Međutim, ako mislite da će vam trebati više od godinu dana da iskoristite sadržaj boce, možda biste ga trebali spremiti u hladnjak jer hlađenje pomaže u očuvanju prepoznatljivosti okusa na duži period. U suprotnom, hladan, taman ormar je u redu, savjetuje se.

Pravila za mljeveno meso ili perad

Prema USDA-i, “bakterije koje uzrokuju trovanje hranom ne rastu u zamrzivaču, tako da bez obzira na to koliko dugo je hrana zamrznuta, sigurna je za jelo”. Ako mljevenu junetinu, piletinu ili puretinu ostavite u zamrzivaču dulje od nekoliko mjeseci, neće se pokvariti. Ipak, kada meso jednom odmrznete, najbolje je odmah ga iskoristiti jer se ponovnim zamrzavanjem gubi okus.

S druge strane, konzervirana riba, poput tune, može se sigurno čuvati u smočnici do pet godina, prema USDA-i. No riba konzervirana kod kuće dobra je samo godinu dana pa ako tražite namirnice s dugim rokom trajanja, puno je bolja konzervirana tuna iz trgovine.

Kako čuvati konzerve voća i povrća?

Limenke u dobrom stanju, odnosno one bez udubljenja, nabubrenja ili hrđe, pohranjene na hladnom, čistom i suhom mjestu sigurne su neograničeno dugo. Tu se najčešće spominje konzervirani kukuruz, grašak, mrkva, grah, šparoge, breskve, kruške, ananas i još mnogo toga.

Konzervirana hrana ima rok trajanja ili rok upotrebe, ali to je povezano sa svježinom, a ne sigurnošću, prema Institutu proizvođača konzervi. Hrana s visokim udjelom kiseline, poput rajčice i ananasa, zadržat će vrhunsku kvalitetu do 18 mjeseci. Hrana s niskim udjelom kiseline, poput mesa i povrća, traje čak i dulje bez žrtvovanja okusa ili teksture, od dvije do pet godina.

Tjestenina ipak ima svoj rok

Tjestenina je zasigurno jedna od najsvestranijih namirnica koje se ne kvare. Nju se u hladnoj, suhoj smočnici može pohranjivati dvije godine bez straha da će se pokvariti, a nakon toga mogla bi popljesniviti te imati lošiji okus.

Također, nakon dvije godine sićušni kukci mogli bi se probiti i u još zatvorena pakiranja, čak i ako je vaša smočnica super čista.

Savršen za nanošenje na tostirani kruh ili kriške jabuke za proteinsku užinu, maslac od kikirikija također se nalazi na popisu dugotrajnih namirnica. Neotvorena teglica maslaca može stajati na polici šest do devet mjeseci, a otvorena dva do tri mjeseca.