Proizvodi ga hipofiza, koje su normalne vrijednosti hormona kortikotropina?

Adrenokortikotropni hormon (ACTH) igra veliku ulogu u tome kako tijelo reagira na stres

FOTO: Pexels/Karolina Grabowska

Hipofiza je mala žlijezda veličine zrna graška koja se nalazi u dnu mozga, tik ispod hipotalamusa. Hipofiza se sastoji od dva režnja, prednjeg režnja i stražnjeg režnja. Adrenokortikotropni hormon (ACTH) ili kortikotropin, je hormon koji se oslobađa u prednjem režnju hipofize i igra veliku ulogu u tome kako tijelo reagira na stres.

Oslobađanje kortikotropina potiče nadbubrežne žlijezde da proizvode kortizol, koji je poznatiji kao hormon stresa te androgene, skupinu spolnih hormona. Ako imate simptome povezane s abnormalnim razinama kortizola, liječnik može naručiti testove za provjeru razine ACTH-a. Bolesti povezane s kortikotropinom uključuju Addisonovu bolest, Cushingov sindrom i Cushingovu bolest.

Uloga kortikotropina

Glavna funkcija adrenokortikotropnog hormona je poticanje nadbubrežnih žlijezda na otpuštanje kortizola. Kortizol je bitan hormon – ima mnogo važnih učinaka i funkcija u cijelom tijelu osim reguliranja tjelesne reakcije na stres zato što utječe na gotovo svaki organ i tkivo u tijelu.

Uloge kortizola uključuju:

  • reguliranje odgovora tijela na stres
  • pomaže kontrolirati korištenje masti, proteina i ugljikohidrata u tijelu
  • suzbijanje upale
  • reguliranje krvnog tlaka
  • regulacija šećera u krvi
  • pomaže u kontroli ciklusa spavanja i budnosti

ACTH također igra ulogu u poticanju nadbubrežnih žlijezda na oslobađanje androgena (spolnih hormona) i poticanju proizvodnje kemijskih tvari koje potiču povećanje drugih hormona kao što su adrenalin i noradrenalin.

Razine adrenokortikotropnog hormona tijelo kontrolira u sustavu koji se naziva hipotalamo-hipofizno-nadbubrežna (HPA) osovina. Hipofiza je povezana s hipotalamusom peteljkom sastavljenom od neuronskih aksona i takozvanih hipofizno-portalnih vena.

Preko peteljke hipotalamus komunicira s hipofizom i govori joj da otpusti određene hormone. Hipotalamus je dio mozga koji kontrolira funkcije poput krvnog tlaka, otkucaja srca, tjelesne temperature i probave. Nadbubrežne žlijezde su pak male žlijezde koje se nalaze na vrhu svakog od dva bubrega.

Sustav povratnih informacija koji kontrolira razine ACTH-a uključuje ove korake:

  • kada su razine kortizola niske, hipotalamus otpušta hormon koji oslobađa kortikotropin (CRH)
  • CRH stimulira prednji režanj hipofize da oslobađa ACTH
  • ACTH tada pokreće nadbubrežne žlijezde, posebno koru nadbubrežne žlijezde, da oslobađaju kortizol i androgene
  • povećanje kortizola tada signalizira hipotalamusu da smanji razine CRH, čime se dovršava povratna sprega
  • stres također potiče proizvodnju adrenokortikotropnog hormona i posljedično povećanje razine kortizola

Ako postoje bilo kakvi problemi s hipotalamusom, hipofizom ili nadbubrežnom žlijezdom, to može utjecati na ravnotežu hormona uključenih u ovaj proces, uključujući i adrenokortikotropnog hormona (ACTH).

Normalne vrijednosti adrenokortikotropnog hormona

Testom krvi mogu se mjeriti razine kortikotropina u krvi. Često se ACTH test radi zajedno s testom kortizola kako bi se dijagnosticirali problemi s hipofizom ili nadbubrežnom žlijezdom.

Ponekad je potrebno napraviti ACTH stimulacijski test, koji mjeri koliko dobro nadbubrežne žlijezde reagiraju na ACTH, a tim se dijagnosticiraju problemi s hipofizom i/ili nadbubrežnom žlijezdom.

Poput kortizola, razina ACTH-a u krvi obično doseže vrhunac rano ujutro i opada tijekom dana, dosežući najnižu razinu oko ponoći. Zato se ACTH test obično radi ujutro. Ovaj se obrazac može promijeniti ako radite noćnu smjenu i spavate u različito doba dana.

Općenito, ujutro između 7 i 10 sati, referentne vrijednosti adrenokortikotropnog hormona (ACTH) za žene i muškarce, kreću se od 1,6 do 13,9 pmol/L.

ACTH hormon hipofize
Pexels/Energepiccom

Uzroci visokih i niskih vrijednosti ACTH-a

Ako imate visoke razine adrenokortikotropnog hormona, vjerojatno ćete imati i visoke razine kortizola. U slučajevima kada nadbubrežne žlijezde ne proizvode dovoljno kortizola, osoba može imati povećanu razinu ACTH-a.

Visoke razine adrenokortikotropnog hormona povezuju se s Cushingovom bolešću koja je najčešći uzrok povišenih razina ACTH. Riječ je o benignom tumoru (adenom) u hipofizi koji proizvodi prekomjerne količine ACTH-a, što zatim podiže razinu kortizola. Među uzrocima visokih vrijednosti ACTH-a je i ektopijski tumor adrenokortikotropnog hormona, tumor koji nastaje izvan hipofize, a koji može oslobađati višak adrenokortikotropnog hormona. Među tumore koji mogu, iznimno rijetko, proizvoditi ACTH su i benigni karcinoidni tumori pluća, medularni karcinom štitnjače, tumori malih stanica pluća i tumori timusa.

S visokim razinama ACTH-a povezuju se i primarna insuficijencija nadbubrežne žlijezde, stanje kod kojeg nadbubrežne žlijezde ne proizvode dovoljno kortizola. Addisonova bolest je najčešći uzrok primarne adrenalne insuficijencije kod koje hipofiza oslobađa višak ACTH-a kako bi stimulirala rad nadbubrežnih žlijezda.

Uzroci niske razine ACTH pak mogu biti Cushingov sindrom koji je uzrokovan tumorom nadbubrežne žlijezde ili dugotrajnom upotrebom kortikosteroidnih lijekova te hipopituitarizam, rijetko stanje kod kojeg postoji nedostatak jednog, više ili svih hormona koje proizvodi hipofiza, pa tako i ACTH-a.