Beauty tips

5 mitova o retinoidima zbog kojih ih se mnogi boje uvesti u rutinu njege kože

Ogromna obitelj spojeva dobivenih iz vitamina A

FOTO: @realbarbarapalvin

Do sada ste vjerojatno čuli koliko retinoid može biti nevjerojatan za kožu – i to s dobrim razlogom. Sudeći prema istraživanjima, dokazano je da retinoidi potiču staničnu obnovu, stimuliraju kolagen, pomažu u liječenju akni, smanjuju vidljivost bora, posvjetljuju kožu i pigmentacije, te daju koži mladenački sjaj. Njihovo postojanje u industriji ljepote isto je što je i kraljica u kraljevskoj obitelji, ali uz toliko mnogo prednosti, lako se dogodi da se priča koja se prenosi usmenom predajom proširi malo izvan okvira znanstvenih činjenica.

Evo 5 mitova o retinoidima koje ćemo vam razjasniti kako biste točno znali u što se upuštate s ovim moćnim sastojkom.

Retinoid vs. retinol

Redovito korištenje retinoida na licu ima mnoge prednosti, od povećane proizvodnje kolagena do zaštite od akni i svega između. Bez obzira na razlog korištenja retinoida za zdravlje i poboljšanje kože, postoje dvije glavne vrste koje možete izabrati: retinol koji se prodaje bez recepta i retinoid koji se izdaje na recept, a koji možete nabaviti kod svog dermatologa. Iako su oba učinkovita, retinoid je daleko snažniji s ranije vidljivijim rezultatima zbog veće koncentracije budući da u retinoidu koža ne treba pretvarati u retinoičnu kiselinu, kao što je slučaj s retinolom. Naime, naša koža ima enzime koji prirodno pretvaraju retinol i retinil palmitat u retinoičnu kiselinu.

Dostupni u nekoliko oblika, uključujući serume, kreme, losione, gelove i masti, retinoidi pomažu poboljšati stopu izmjene stanica kože, koja se prirodno usporava s godinama. S manje mrtvih stanica kože na površini, manje je vjerojatno da će se pore začepiti, ostavljajući kožu svježom i sjajnom. Osim toga, retinoidi su cijenjeni zbog svoje sposobnosti da stimuliraju proizvodnju novog kolagena, pomažući u smanjenju pojave finih linija i bora i ostavljajući kožu izgledom bujnijom i zdravijom.

Retinoid vs Retinol
shutterstock

Najznačajnije prednosti redovite uporabe retinoida uključuju:

  • Smanjenje akni, mitesera i začepljenih pora
  • Prednosti protiv starenja
  • Manje vidljive linije i bore
  • Smanjeni upalni procesi kože
  • Reparativno djelovanje na kožu oštećenu suncem
  • Učinak zaglađivanja kože
  • Ujednačeniji ton kože
  • Proizvodnja kolagena
  • Ublažavanje simptoma povezanih s i liječenjem psorijaze, pigmentnih poremećaja poput melazme i nekih vrsta raka kože

1. Mit: Svi retinoidi su isti

Retinoidi su ogromna obitelj spojeva dobivenih iz vitamina A. Postoji zapravo nekoliko oblika od onih koji se izdaju bez recepta do onih koji se izdaju na recept u lokalnom i oralnom obliku lijekova. Promotrimo razlike.

Retinoidi koji se izdaju bez recepta (OTC) najčešće se nalaze u serumima, kremama za područje oko očiju i noćnim hidratantnim kremama:

  • Retinol: ima manje nuspojava od retinoične kiseline, djeluje na staničnoj razini kože, pa je potrebno nekoliko mjeseci do godinu dana za vidljive rezultate
  • Retinoidni esteri (retinil palmitat, retinil acetat i retinil linoleat): najslabiji u obitelji retinoida, ali dobra polazna točka za početnike ili osjetljive tipove kože
  • Adapalen: desenzibilizira kožu na upale što ga čini idealnim tretmanom za akne
  • Retinoična kiselina (retin-A ili tretinoin): djeluje znatno brže od retinola budući da ne mora doći do pretvorbe u koži
  • Isotretinoin poznatiji kao Accutane: oralni lijekovi koji se propisuju za teške oblike akni i zahtijevaju strogi nadzor liječnika

2. Mit: Retinoidi stanjuju kožu

Ovo je općenito vjerovanje jer je jedna od nuspojava na početku korištenja retinoida ljuštenje kože.

Mnogi misle da im se koža od retinoida stanjuje, ali događa se upravo suprotno. Budući da retinoidi potiču proizvodnju kolagena koji zapravo pomaže zadebljanju kože što je vrlo korisno jer je stanjivanje kože jedan od prirodnih znakova starenja.

3. Mit: Mladi ne bi smjeli koristiti retinoide

Izvorna učinkovitost retinoida zapravo je u liječenju akni te se preporučuje mnogim mladim ljudima. Tek 1980-ih godina, kada je jedna studija objavila dobrobiti retinoida za kožu – poput smanjivanja finih bora i posvjetljivanja hiperpigmentacije, retinoidi su ponovno bili reklamirani kao sredstvo “protiv starenja”.

Zaista ne postoji dobno ograničenje za korištenje retinoida, već se više gleda koja se stanja kože liječe. Osim kreme za sunčanje, retinoidi su jedan od najboljih preventivnih sastojaka protiv starenja.

4. Mit: Retinoidi će kožu učiniti osjetljivijom na sunce

Mnogi se brinu da će korištenje retinoida učiniti njihovu kožu osjetljivijom na sunce. No, to je neistina.

Retinoidi se razgrađuju na suncu, postaju nestabilni i manje učinkoviti. Zbog toga se prodaju u metalnim tubama ili neprozirnim posudama i preporučuju se za korištenje noću. Retinoidi su opsežno proučavani i pokazalo se s velikom sigurnošću da ne povećavaju rizik od opeklina od sunca. Međutim, to ne znači da je preporučljivo izlaganje suncu bez odgovarajuće zaštite. Bilo bi prilično kontraproduktivno budući da je veći dio starenja kože posljedica foto oštećenja.

5. Mit: Trebali biste izbjegavati nanošenje retinoida na područje oko očiju

Većina pretpostavlja da je područje oko očiju preosjetljivo za korištenje retinoida. Međutim, ovo je područje na kojem se bore obično prvo pojavljuju i može imati najviše koristi od retinoida za stimulaciju kolagena. Ako imate osjetljivo područje oko očiju, uvijek možete prvo nanijeti okoloočnu kremu, a zatim retinoid.

Retinoid mitovi
shutterstock

Dakle, trebate li početi koristiti retinoide?

Ako ste spremni na poduzimanje preventivnih mjera za bore, fine linije, pigmentaciju, ožiljke i ostale kožne nepravilnosti, onda su kasne 20-e ili rane 30-e izvrsna dob da počnete s retinolom bez recepta ili čak tretinoin kremama. Otprilike u tom razdoblju tijelo počinje proizvoditi manje kolagena, sporije nego u ranijim godinama. Naravno, to također ovisi o vašem načinu života i koliko ste štete od sunca nakupili s godinama.