Fuchsov izbor: spasiti vlastiti obraz u skandalu s Banožićevom prepisivačinom ili se ponijeti kao tipičan HDZ-ovac

Gospođi koja je neumjereno hvalila smiješni Banožićev priručnik trebao bi poručiti da za nju u Nacionalnom vijeću za znanost nema mjesta

FOTO: Pixsell/ilustracija Telegram

Pred ministrom je, i u slučaju HDZ-ovke Sanje Gongete, izbor između lojalnosti stranci i "zicera" koji bi zakucao nedvosmislenim ograđivanjem od njenog članstva u Nacionalnom vijeću te jasnom porukom kako joj tamo nije mjesto. Članskoj iskaznici usprkos.

Radovan Fuchs dosad se rijetko kada našao u situaciji u kojoj stopostotno može poentirati. Slučaj prepisivanja Marija Banožića neminovno se prelio na njegov visokoobrazovni resor, posebno od trenutka kada je Telegram ukazao kako je u Nacionalno vijeće za znanost i visoko obrazovanje friško imenovana Sanja Gongeta. Riječ je o prodekanici i profesorici vukovarskog veleučilišta koja je napisala hvalospjevan predgovor smiješnom i u cijelosti prepisanom priručniku ministra obrane.

Proturječno je da Gongeta, pisali smo, nakon takvog faux pasa, sjedi u krovnom nacionalnom tijelu koje ima brinuti o znanstvenoj etici i izvrsnosti. Fuchs je, dapače, danas najavio da će s njom osobno razgovarati “i vidjet ćemo koji su sljedeći mogući koraci u tom smislu”. Ministrov “zicer” ovdje se sastoji u tome da bi se gospođi trebao zahvaliti i poručiti joj da za nju u Nacionalnom vijeću ipak nema mjesta. Problem u ovoj priči, međutim, mogao bi biti HDZ jer Fuchs i Gongeta dijele istu stranačku pripadnost.

Uteg ugledu Vijeća

Priručnik Marija Banožića “zasigurno će obogatiti i upotpuniti nastavni proces te pomoći ne samo studentima, nego i ostalim korisnicima”. Napisala je tako Gongeta, među ostalim, u svom uredničkom predgovoru Banožićevom kompiliranom uratku 2020. godine. Nekoliko mjeseci kasnije, u travnju 2021., Gongeta je prvi put imenovana za članicu Nacionalnog vijeća za znanost. Odlukom Hrvatskog sabora, 14. srpnja 2023. imenovana je u to tijelo i drugi put.

Međutim, nakon recentnih otkrića u slučaju Banožić, njezino članstvo u Nacionalnom vijeću derogira sam njegov smisao. Kompromitirana Gongeta, među ostalim, trebala bi brinuti o akademskoj čestitosti, znanstvenoj izvrsnosti, donositi uvjete za napredovanja profesora, a njezino daljnje članstvo u Nacionalnom vijeću bilo bi konstantan uteg radu i ugledu tog tijela. Telegram je gospođu Gongetu kontaktirao prije točno dva tjedna, s pitanjem namjerava li se povući iz članstva ovoga tijela.

Lojalnost ili zicer

Nikada nam nije odgovorila, no ministar Fuchs upravo je danas – na novinarsko pitanje ima li ona njegovo povjerenje kao članica tog tijela – najavio ozbiljan razgovor s Gongetom. Pritom, dodao je Fuchs, Nacionalno vijeće još uvijek nije konstituirano. Stoga bi ova situacija za ministra trebala biti kratak, brzopotezan poslić. U svemu ovome, ipak, problem bi mogao predstavljati HDZ. Naime, Gongeta je Fuchsova stranačka kolegica iz Vukovarsko-srijemske županije, gdje je šef županijskog HDZ-a upravo Banožić.

A Fuchs, barem dosad, govoreći o ovom slučaju ni u jednom trenutku nije uperio strelicu itekako opravdane i nužne kritike prema stranačkom kolegi Banožiću. Prije ljetnog odmora, ispravno je ukazivao na brojne probleme hrvatskog visokoobrazovnog sustava, no u finalu je konkretan slučaj ministra obrane posve neopravdano relativizirao i banalizirao. I na današnjoj press konferenciji, ističući odgovornost cijelog niza aktera u sustavu, izostavio je ukazati na očigledno – na odgovornost autora priručnika, odnosno na odgovornost ministra Banožića kao člana akademske zajednice.

I danas je Fuchs lojalnost stranci i stranačkom kolegi pretpostavio proklamiranoj privrženosti akademskim vrednotama o kojima često govori. Pred njim je, dakle, i u slučaju Sanje Gongete izbor između lojalnosti HDZ-u i “zicera” koji bi zakucao nedvosmislenim ograđivanjem od njezina članstva u Nacionalnom vijeću te jasnom porukom kako joj tamo nije mjesto. Članskoj iskaznici usprkos.