Trijumf struke: žena koja hvali smiješnu Banožićevu knjigu, u ključnom je tijelu za razvitak hrvatske znanosti

Profesorica Gongeta odlučuje, primjerice, o minimalnim etičkim načelima koja moraju poštivati sva visoka učilišta i instituti

Ministar obrane Mario Banožić, kako smo jučer ekskluzivno objavili, u postupku je apliciranja za titulu naslovnog izvanrednog profesora. Na tom putu planove bi mu, kako smo objasnili, mogao pomrsiti priručnik “E-marketing”, koji je izradio za istoimeni kolegij koji predaje na Veleučilištu “Lavoslav Ružička” u Vukovaru. Riječ je o materijalu iz 2020. godine prepunom zastarjelih podataka o internetu i općih mjesta prikladnijih za rane osnovnoškolce, a ne studente. Međutim, znanstvenici koji su recenzirali i uređivali Banožićev uradak, pošteno su ga nahvalili.

Sanja Gongeta, urednica ministrova priručnika i aktualna prodekanica Veleučilišta “Lavoslav Ružička”, u predgovoru se tako biranim riječima osvrnula na rad koji je jučer u nekoliko sati postao viralni hit. Napisala je, naime, kako će Banožićev priručnik “zasigurno obogatiti i upotpuniti nastavni proces te pomoći ne samo studentima, nego i ostalim korisnicima”. Gongeta je, pritom, članica krovnog nacionalnog tijela za znanost i tehnološki razvoj koje, među ostalim, ima brinuti o razvoju znanosti u Hrvatskoj, etičkim načelima te izvrsnosti mladih znanstvenika.

Drugi put birana u Vijeće

Sanja Gongeta inače je pravnica s diplomom osječkog Pravnog fakulteta. Doktorirala je 2015. godine na Pravnom fakultetu za privredu i pravosuđe u Novom Sadu; riječ je o fakultetu koji je dio privatnog Univerziteta Privredna akademija u Novom Sadu. Iako Srbija ima poplavu čudnovatih privatnih sveučilišta, ovo je akreditirala srpska nacionalna agencija za kvalitetu u visokom obrazovanju.

Neprekidno od 2007. godine, Gongeta radi na Veleučilištu “Lavoslav Ružička” u Vukovaru, a od 2021. tamo je prodekanica za stručni i znanstvenoistraživački rad i međunarodnu suradnju. Nepuna dva mjeseca prije no što je postala prodekanica, odlukom Hrvatskog sabora u travnju 2021. imenovana je za članicu Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj, iz redova profesora visokih škola. Prije 13 dana, Sabor je potvrdio novi saziv spomenutog Nacionalnog vijeća, a u njemu se – iznova – našla profesorica Gongeta.

Odlučuje o ključnim stvarima

Kao članica krovnog nacionalnog tijela za razvoj znanosti i visokog obrazovanja u Hrvatskoj, gospođa koja je nahvalila Banožićev nevjerojatan rad sudjeluje u odlučivanju o – primjerice – minimalnim etičkim načelima koja moraju poštivati sva visoka učilišta i instituti. Odlučuje i o imenovanju ljudi koji će, u pojedinim poljima znanosti, biti ključni za napredovanja svih profesora, a odlučuje i o nacionalnim kriterijima koje profesori moraju zadovoljiti kako bi napredovali u svojoj karijeri.

Posao joj je pratiti razvoj znanosti i umjetnosti, sudjelovati u oblikovanju mišljenja o strateškim aktima Republike Hrvatske vezanim za znanost, raspravljati o pitanjima važnima za razvoj nacionalnog inovacijskog sustava… Tijelo u koje je Gongeta drugi put imenovana, daje i mišljenja o potrebi osnivanja novog javnog visokog učilišta ili instituta te predlaže mjere za poticanje izvrsnosti mladih znanstvenika.

Banožićeva stranačka kolegica

Iako je u Nacionalno vijeće imenovana s pozicije veleučilišta, odnosno stručnih studija, Gongeta je – kako je vidljivo iz javno dostupnih podataka na HDZ-ovim stranicama – i Banožićeva stranačka kolegica iz Vukovarsko-srijemske županije. U predgovoru za sada već proslavljeni priručnik, stranačkom kolegi Banožiću napisala je kako on “sustavno i na jednostavan način studentskoj populaciji približava koncept ovog vrlo značajnog, ali znanstveno još uvijek nedovoljno istraženog područja”.

Nahvalila je i kako autor daje “jasne teorijske cjeline obogaćene praktičnim vježbama te pitanjima za ponavljanje” pa zaključila kako priručnik “sustavno i na jednostavan način studentskoj populaciji približava koncept ovog vrlo značajnog, ali znanstveno još uvijek nedovoljno istraženog područja”. Drugim riječima, priručnik koji zapravo podcjenjuje studente, profesorica te sada prodekanica veleučilišta uzdigla je u nebesa.

Recenzent-mentor

Spomenimo u konačnici i recenzente Banožićevog priručnika. Profesori Drago Ružić, Davorin Turkalj i Antun Biloš uradili su recenzije kojima je ovaj smiješan Banožićev uradak dodatno dobio na znanstveno-nastavnoj težini. Problematično je, pritom, što Banožić kao ključnu literaturu za svoj priručnik navodi zajedničke knjige spomenutog recenzentskog trojca. Posebno je zanimljiv recenzent Ružić.

Riječ je o umirovljenom profesoru Ekonomskog fakulteta u Osijeku (EFOS) koji je bio Banožićev mentor na izradi doktorske disertacije iz 2013. godine pod naslovom “Marketing selektivnih oblika turizma u kontinentalnoj Hrvatskoj”. Telegram je o Ružiću svojevremeno već pisao, apostrofirajući inflaciju doktorata političkih moćnika na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Osim Banožića, Ružić je mentorirao Martinu Bienenfeld, Duška Ljuštinu i splitskog HDZ-ovca Antu Mihanovića.