Sukob u HDZ-u zbog HEP-a postaje sve ozbiljniji. Barbarić udario po kolegama i pripremio klopku Plenkoviću

Šefa HEP-a se predstavlja kao brana privatizaciji firme. Kakvim to čini Plenkovića ako se odluči na Barbarićevu smjenu?

FOTO: PIXSELL

Čini se da je ključno političko pitanje u ovom trenutku kakav potez Barbarić sprema bude li doista smijenjen s mjesta predsjednika Uprave HEP-a

Oklijevanje s donošenjem odluka u politici može se obojati u snagu i odlučnost. Recimo, tako da uz samouvjeren izraz lica na stalne novinarske upite o aferi “plin za cent” bahato odgovarate kako ćete odluke donositi onda kad to hoćete vi, a ne netko drugi.

Takva fasada, međutim, ima jako kratak rok trajanja. Kad je ozbiljan problem u pitanju, radi se tek o nevještom pokušaju stiskanja poklopca nad loncem u kojem već vrije preko ruba.

Napukline u monolitnom HDZ-u

HDZ, ukratko, i dalje trpi političku štetu zbog toga što Andrej Plenković ne može odlučiti tko treba snositi odgovornost zbog toga što je Vladina uredba tjerala HEP da kupuje previše plina po previsokoj cijeni. Što je dovelo do toga da se dio skupo plaćenog plina prodaje za samo jedan cent po kubičnom metru i potpuno nepotrebnog gubitka od skoro 15 milijuna eura.

Je li kriv šef HEP-a Frane Barbarić ili ministar gospodarstva Davor Filipović ili možda obojica – kako vrijeme prolazi postaje manje bitno od činjenice da je ova priča razotkrila goleme sukobe unutar strukture vlasti. Iza lika Andreja Plenkovića i navodno monolitnog HDZ-a, odvija se pravi, strastveni unutarstranački rat. Koji se, kako vrijeme prolazi, sve više izlijeva u javnost.

Proširivanje fronte

A kako inače s ratovima biva, kad im daš dovoljno vremena, oni se – prošire. Upravo to se dogodilo u prvom interviewu koji je Frane Barbarić dao od izbijanja afere. U razgovoru za Večernji list predsjednik Uprave HEP-a javno je proširio frontu sukoba u stranci.

Nikoga, dakako, Barbarić nije direktno prozvao – to se tako ne radi dok si još u državnoj fotelji. Ali je vrlo jasno kao negativce ocrtao ministra Filipovića i šefa Državnog inspektorata, svog stranačkog kolegu Andriju Mikulića. Što se tiče ministra gospodarstva, ponovio je kako su ih oni iz HEP-a na vrijeme upozoravali na moguće viškove plina. Prema Državnom inspektoratu, kojeg vodi njegov stranački kolega Mikulić, bio je, međutim, mnogo otrovniji.

Mračne slike ili – kadija?

Radi se o rješenju za rušenje Barbarićeve bespravne vile na Hvaru. Prvi čovjek HEP-a cijelu priču je nazvao hajkom, čudio se nevjerojatnoj revnosti i brzini Državnog inspektorata, tome da je rješenje u rušenju objavljeno u medijima prije nego što ga je on dobio. Način rada Inspektorata je usporedio s Otomanskim carstvom, gdje o svemu odlučuje – kadija.

“Očito je nekom u tom Državnom inspektoratu u interesu da gura cijelu priču”, zaključio je Barbarić. Stvar je jasna – ili je “kadija” koji predvodi hajku sam Mikulić ili je Mikulić dopustio da mu, u sustavu koji vodi, mračne sile pletu ozbiljnu zavjeru protiv stranačkog kolege na čelu prevažnog državnog poduzeća.

Brana privatizaciji HEP-a

Političke razmirice Barbarića s Mikulićem i Filipovićem nisu nove – sva trojica dolaze iz zagrebačkog HDZ-a, gdje su se već više puta sukobljavali u igrama moći u toj stranačkoj organizaciji. Međutim, s obzirom na uloge, kako političke, tako i one vezane uz cifre koje se spominju, krajnje bi bilo naivno misliti da se u ovom slučaju radi samo o ratu u lokalnom HDZ-u koji je malo otišao izvan kontrole.

To pokazuje i možda najupečatljiviji dio Barbarićevog istupa u Večernjem listu. “Žele me maknuti jer nikad neću dozvoliti privatizaciju HEP-a”, kazao je Barbarić, bez ulaženja u detalje, osim onog da su, uz njega, brana privatizaciji premijer i sindikat.

Što bi značila smjena Barbarića?

Ovdje se otvaraju dva dalekosežno bitna pitanja. Tko to u takvoj konspiraciji (jer javno se nitko ne zalaže za privatizaciju HEP-a) na tako snažan način pritišće političku vlast da bi bio u stanju maknuti samog čelnika HEP-a kako bi kupio firmu? I drugo – još važnije – ukoliko se dogodi ono o čemu bruje svi mogući politički kuloari, da će Plenković ovih dana ipak povući “obarač” i smijeniti Barbarića, znači li to da je Barbarić upravo pripremio teren za tumačenje po kojem je premijer pokleknuo i HEP ide na prodaju?

Otvara se, dakako, i treće, politički prevažno pitanje. Ovim javnim istupom, Barbarić je postavio figure i pokrenuo šahovsku partiju visokih uloga. Koji će, bude li doista smijenjen, biti njegov sljedeći potez?