FOTO: Pixsell/TMG Creative/Zaklada Bestie/Udruga DEBRA

Brinu o bolesnima, zlostavljanima i napuštenima. Ove četiri udruge i zaklade morate upoznati

Sudionici projekta Gentlemen of the year odabrali su ih za donacije od 1000 eura

Brinu o bolesnima, zlostavljanima i napuštenima. Ove četiri udruge i zaklade morate upoznati

Sudionici projekta Gentlemen of the year odabrali su ih za donacije od 1000 eura

FOTO: Pixsell/TMG Creative/Zaklada Bestie/Udruga DEBRA

Oni su pojedinci s jedinstvenim pričama o djelima koja mijenjaju našu zajednicu na bolje. Iz dana u dan dokazuju kako i najmanji napor za opću dobrobit može pokrenuti val pozitivnih promjena. Njihove inicijative, kreacije i riječi pozivaju nas da i sami iz dana u dan budemo malo bolji prema sebi i drugima, da svaki dan koji dočekamo napravimo najboljim što možemo. Oni dokazuju da se pravo kavalirstvo krije u stavu i djelima.

Brown-Forman i Telegram predstavljaju vam Gentlemen of the year, serijal ispovijesti četvero izvanrednih pojedinca koji su ostvarili pravu promjenu u našem društvu i nastavljaju djelovati kako bi nam sutra svima uvijek bilo bolje. Tamara, Mario, Ana i Tino otkrili su nam kako su odabrali ciljeve za koje se žele boriti, što su do danas sve postigli, a što tek planiraju, te je svatko odabrao udrugu kojoj će Brown-Forman donirati 1000 eura i malo olakšati ulazak u novu 2024. godinu. Evo koje su udruge odabrali.


Zaklada Bestie, Društvo oboljelih od bulozne epidermolize, Udruga najosjetljivijih u osposobljavanju oi Fond za žene Zaklade Solidarna.

Jedni pomažu napuštenim životinjama, drugi djeci koja pate od iznimno rijetke bolesti, treći osobama s invaliditetom da se što lakše integriraju u društvo, a četvrti pak srčano brane prava žena, pogotovo onih koje izlaze iz nasilnih veza.

Iako ove četiri organizacije brinu o različitim ranjivim skupinama, imaju nešto zajedničko – predanost da im volonterski 365 dana u godini pomažu da bi društvo i za njih bilo što bolje mjesto. Zato im je svaki cent bitan da bi što bolje obavljali taj posao.

Toga su bili svjesni i junaci našeg projekta Gentlemen of the year koji su upravo njih odabrali za 1000 eura donacije tvrtke Brown-Forman te nam otkrili svoje #makeitcount trenutke.

Europsko gastro natjecanje osoba s invaliditetom

Mario Mandarić, naš poznati chef koji je po Africi izgradio više od stotinu bunara s pitkom vodom, nije dugo razmišljao o tome kome bi usmjerio donaciju. Odabrao je Udrugu najosjetljivijih u osposobljavanju (UNUO) iz Zagreba za koju kaže da rade sjajne stvari za osobe s invaliditetom. Naime, udruga ih školuje i priprema za samostalan život te tržište rada kroz ugostiteljstvo. Uče ih, između ostalog, i kuhati.

“Ciljevi našeg djelovanja su povećanje njihove vidljivosti i širenje socijalne svijesti o njihovim sposobnostima. Kako bismo to ostvarili, pokrenuli smo prvo gastro natjecanje osoba s invaliditetom na nacionalnoj razini 2021. i proširili ga na međunarodnu razinu 2022. godine”, kaže Vedran Habel, predsjednik UNUO-a.

Također, ove su godine organizirali prvo europsko gastro natjecanje osoba s invaliditetom u 23 države članice Europske unije i Ukrajini. Natjecanje su nazvali Cupi’s Spoon i predstavili ga kao hrvatski proizvod s intencijom da postane tradicionalni događaj osoba s invaliditetom u što više zemalja.

Davor Puklavec/PIXSELL

Danas ih je 90 posto zaposleno

“Odlučili smo natjecanje iduće godine organizirati u 40 zemalja. Želja nam je u svakoj zemlji odabrati po dvoje najsposobnijih kandidata koje ćemo proglasiti nacionalnim pobjednicima, ugostiti ih u Zagrebu i trening edukacijom voditi kroz finalno natjecanje do proglašenja međunarodnih pobjednika”, govori Habel.

Osim toga, trenutačno 13 osoba s raznim vrstama invaliditeta osposobljavaju za pet različitih ugostiteljskih zanimanja. Njihov se uspjeh očituje i u sjajnim brojkama. Primjerice, od polaznika koji su prošli trening edukaciju u udruzi i nikada prije nisu dobili priliku za zaposlenjem, danas je 90 posto zaposleno.

“Kao neprofitna organizacija čiji opstanak ovisi o financiranju putem projekata, vrlo često ovisimo o donatorima i sponzorima. Vijest kojom ste nam obznanili da je Mario odabrao našu udrugu kojoj ćete donirati 1000 eura, jako nas je razveselila. S obzirom na to da od veljače pa sve do kolovoza putujemo kroz 40 zemalja da bismo organizirali prednatjecanja, donacija će nam dobro doći za gorivo koje nam je prijeko potrebno”, kaže.

Sanjin Strukić/PIXSELL

PODACI ZA DONACIJU:

Ime: Udruga najosjetljivijih u osposobljavanju

Broj računa: HR1824840081105235485


Vrijeme je za obnovu skloništa

Producentica Tamara Babun, koja pak kroz svoje dokumentarce promiče važne društveno odgovorene teme poput uspješnih hrvatskih poljoprivrednih i znanstvenih priča, zalaže se kroz svoje projekte i za ugrožene životinjske vrste poput plemenite periske.

Na tragu toga, želja joj je bila da 1000 eura donacije dobije Zaklada Bestie iz Splita. Zajedno s No Kill skloništem Animalis Centrum trenutačno skrbe za više od 120 životinja, a odmah su nam rekli da donacijom planiraju popraviti i unaprijediti dijelove skloništa koji već neko vrijeme trebaju obnovu.

“Financiramo se isključivo od donacija, a ovakav iznos veoma je značajan u našem budžetu. Zdravstvena skrb, kvalitetnija hrana i poboljšanje uvjeta u skloništu uvijek su aktualni te odnose najveće iznose. Počinje nova godina i u njoj želimo napraviti puno malenih koraka naprijed”, kaže nam ekipa iz zaklade.

Zaklada Bestie

Udomite i starije pse

Djeluju već 11 godina, a u tom su vremenu pronašli dom za gotovo 4000 životinja, a ukupan broj svih onih kojima su na bilo koji način pomogli, što uključuje izgubljene, zanemarene i ozlijeđene životinje, premašuje brojku od 5000.

“Primarno brinemo o napuštenim kućnim ljubimcima – u najvećem broju psima i mačkama, ali pomažemo i pticama te ježevima, kornjačama, zečevima i zapravo svim životinjama koje se nađu u nevolji u urbanim područjima Dalmacije”, govore iz Bestieja.

Dodaju da su podrška i sudjelovanje stanovnika stalno prisutni, na čemu su veoma zahvalni i sretni. No, trenutačno bi voljeli da imaju još kojeg volontera kako bi mogli što više povećati kvalitetu skrbi za životinje koje borave u skloništu.

“Zato smo u intenzivnoj potrazi za ljubiteljima životinja koji nam se žele pridružiti. Dodatno, želimo poručiti svima da razmisle o udomljenju odraslog ili starijeg kućnog ljubimca. Stariji i veći psi nažalost najviše vremena provedu u skloništu prije nego što pronađu zauvijek dom. I oni su nekada bili preslatki štenci. Pružite im priliku, nećete požaliti.”

Zaklada Bestie

PODACI ZA DONACIJU:

Ime: Zaklada za zaštitu životinja Bestie

Broj računa: HR9324070001100371229


Info servis otvoren 24 sata dnevno

Društvo oboljelih od bulozne epidermolize bio je pak odabir Tina Prosenika, poduzetnika koji stoji iza priče o Grunteku – hvalevrijednom projektu najma eko vrta kroz koji opskrbljuje 1300 obitelji svježim povrćem i donira 60 tona hrane godišnje pučkoj kuhinji i domu za nezbrinutu djecu.

Njegov je naum bio da novci završe u rukama udruge koja je manje poznata, a opet u sjeni radi vrlo vrijedan posao za društvo. Izvršna direktorica Branka Blagojević ugodno se iznenadila čuvši za donaciju i odmah je rekla da je svaki cent od velikog značaja za oboljelu djecu i njihove obitelji kojima također pružaju podršku.

“Imamo 60 korisnika, odnosno oboljelih i njihove obitelji, a volontera ima petero. Radimo 365 dana u godini, a naša pomoć, između ostalog, podrazumijeva i 24-satni info servis kroz koji nas korisnici mogu pitati o bilo čemu – socijalnim pravima, oblogama, radnoj terapiji i drugome”, govori Branka.

Društvo oboljelih od bulozne epidermolize

Djeca leptiri jer im je koža krhka

Osim toga, na raspolaganju imaju i vanjskog suradnika psihologa i apartman u Deželićevoj za koji cijele godine plaćaju najam, a na usluzi je obiteljima koje su izvan Zagreb. “U njega stanu dvije obitelji. Uvijek im je na raspolaganju, bilo da dođu na terapije ili socijalizaciju”, ističe. Postoje četiri oblika bulozne epidermolize, a svi oboljeli nisu evidentirani jer neki imaju lakši oblik bolesti.

“Prema statistici, jedan je oboljeli na 17.000 stanovnika. Bolest se dijagnosticira genetskim testiranjem, a za nju nema lijeka. Ljudi često ne shvaćaju da to nije zarazna kožna bolest pa korisnike gledaju ispod oka. Najveća želja nam je maknuti stigmu s bolesnika i da se što više integriraju u društvo. Percepcija javnosti se mijenja, ali polako. Na tome se mora neprekidno raditi”, kaže Branka.

Oboljelu djecu inače zovu djecom leptirima jer im je koža osjetljiva kao krilo leptira. Naime, nedostaje im protein koji vezuje slojeve kože pa ne postoji dan u njihovom životu da nemaju rane na tijelu. Nažalost, ne znaju kako je to kad ne boli, a konkretne terapije i lijek ne postoje.

“Njihovi roditelji troše barem 530 eura mjesečno na posebne obloge, a gdje su tu još kreme za njegu i dodaci prehrani. Često moraju kupovati novu odjeću od mekanog i čistog pamuka. Ne smiju imati grube šavove. Također, naći obuću je jako izazovno. Isto je i s posteljinom te ručnicima. Sve što je kvalitetnije je i skuplje, a brzo se troši jer se svaki dan pere”, objašnjava.

Udruga DEBRA

PODACI ZA DONACIJU:

Ime: Društvo oboljelih od bulozne epidermolize

Broj računa: HR6723600001101956800


Put ka životu bez nasilja

Fond za žene Zaklade Solidarna bio je pak odabir Ane Pecotić, marketinške stručnjakinje i jedne od pokretačica inicijative Spasi me. Već je četiri i pol godine dio priče koja pomaže žrtvama obiteljskog nasilja. A isto radi i Zaklada Solidarna pa se zato Ana odlučila njima usmjeriti donaciju Brown-Formana od 1000 eura.

Karla Pudar, glavna tajnica Zaklade, kaže da su bili jako sretni i zahvalni kad su vidjeli vijest, posebice zato što Anin rad i borbu prate i podržavaju već godinama.

“Kontinuirano i predano pomaže ženama i djeci na njihovom putu ka životu bez nasilja, kao i naš Fond. U tjednom prosjeku pomognemo minimalno jednoj ženi s dvoje djece. Potreba je velika”, kaže Karla.

Robert Anić/PIXSELL

Donacije za stanarinu, odvjetnika i psihoterapiju

Dodaje da prate i bilježe izazove i napore kroz koje prolaze žene koje su preživjele nasilje u cilju da se osamostale, ostvare i razviju. Upravo im Fond, koji je osnovan 2015. godine, pomaže u financijskom smislu.

Većina donacija odlazi za stanarine u slučaju da žene odlaze iz nasilnog odnosa ili sigurne kuće, zatim za životne, odvjetničke i zdravstvene troškove, kao i obrazovanje žena i djece te psihoterapiju.

“Rodno uvjetovano nasilje nad ženama veliki je problem našeg društva te smo zahvalni suborkinji Ani na svom trudu i naporu koji ulaže za sigurnije društvo te na podršci Fondu”, poručuje Karla Pudar.

Robert Anić/PIXSELL

PODACI ZA DONACIJU:

Ime: Fond za žene

Broj računa: HR4124020061500078391


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Brown-Forman.