Ministrica dovela u pitanje cijelu obnovu: ako se ovako krčmilo novac za 3D skeniranja, što je sa svim ostalim?

Nije bilo racionalnosti, odgovornosti, ni kontrole pri trošenju novca za skeniranja šteta od potresa. Nema ni posljedica

Čak i ako krajnje blagonaklono zanemarimo suptilni miris kriminala koji bi mogao ići daleko šire od bivše ekipe koja je vodila Geodeziju, radi se o aferi radi koje se tinta na ministričinom potpisu ostavke već odavno trebala osušiti. Umjesto toga, priča se u javnosti drži u statusu "neteme"

Sa sigurne udaljenosti od evo skoro već devet dana, stvar izgleda još jasnije. Ministrica kulture i, jao, medija, Nina Obuljen Koržinek doista je izvela trumpističku diverziju kad je Telegramov tekst o kaosu pri korištenju i (mogućoj) pronevjeri sredstava za obnovu od potresa ocijenila kao “tendencioznu lažnu vijest”.

Već onda je bilo prilično očito da ministrica kulture i, jao, medija, želi tek u javnosti stvoriti dojam da ima u rukama čvrste dokaze kako se o njenom radu pišu neistine; jer to bi značilo da lažu ili su u kobnoj zabludi i ovaj medij, i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) i Ured europskog javnog tužitelja (EPPO), i dostupna dokumentacija. No, Obuljen Koržinek je, bez da je trepnula, konstatirala kako ima dokumentaciju koja će pokazati da je sve bila “lažna vijest”.

“I mi ćemo je tijekom popodneva objaviti”, rekla je ministrica kulture i, jao, medija u ponedjeljak. U ponedjeljak, 15. siječnja. Obećano popodne, evo, dosad nije svanulo.

Masivna količina novca za uhićenog dekana

Podsjetimo, radi se o tome da je Ministarstvo isplatilo 361.500 kuna za 3D skeniranje zgrade Hrvatskog muzeja arhitekture kojom upravlja HAZU. Godinu dana kasnije HAZU je zatražio od Ministarstva te snimke kako bi krenuli u obnovu. Nisu dobili ni odgovor.

Zatim je HAZU sam naručio 3D skeniranje iste zgrade. Platili su ga 45 tisuća kuna ili osam puta manje od novca koji je Nina Obuljen Koržinek usmjerila dekanu Geodezije Alminu Đapi. Koji je prije neki dan izišao iz pritvora. U kojem je bio jer je pod istragom Ureda europskog javnog tužitelja. Zbog, između ostalog, sumnje u zlouporabu novca namijenjenog za obnovu.

Neobično da ta činjenica, da je primatelj masivne količine novca (19 milijuna kuna) koji mu je ona svojim potpisom odobrila, završio pod sumnjom za pronevjeru istog, međutim, nije nimalo otupila oštricu Obuljen Koržinek dok je Telegram optuživala za širenje lažnih vijesti. I tvrdila kako “ne razumije zašto se ovo radi”.

Kaos uz obrise dobrog, starog kriminala

Sad su, međutim, ulozi dodatno podignuti. Novo otkriće Telegrama, o uzaludnom skeniranju zgrade Glavnog kolodvora, dodatno ocrtava potpuni kaos, s obrisima starog, dobrog kriminala koji je vladao u vrijeme kad je Geodetski fakultet trošio državne novce. HŽ infrastruktura, naime, nije imala ni najblažeg pojma da je skeniranje Glavnog kolodvora obavio Geodetski fakultet, pa je, dvije godine kasnije, istu stvar naručila u vlastitoj režiji. Prošli su upola jeftinije od Ministarstva.

Obrana iz resora Obuljen Koržinek? Imaju (pardon, tvrde da imaju) mail kojim se dekana Geodetskog fakulteta upućuje na nadležnu inženjerku građevine HŽ Infrastrukture. Tako je to, dakle, funkcioniralo? Ministarstvo je Geodetskom fakultetu i kasnije uhićenom dekanu proslijedilo 19 milijuna kuna, a da se nisu ni pobrinuli da naručene snimke doista dođu do krajnjih korisnika?

Ono što je najgore je da je ovakva verzija – najbolja za ministricu. Jer se, eto, radilo “samo” o potpuno kaotičnom i neodgovornom upravljanju javnim sredstvima. I to još u procesu obnove od potresa.

Tinta na potpisu odavno se trebala osušiti

No, čak i ako krajnje blagonaklono zanemarimo suptilni miris kriminala koji bi mogao ići daleko šire od bivše ekipe koja je vodila Geodeziju, radi se o aferi zbog koje se tinta na ministričinom potpisu ostavke već odavno trebala osušiti. Ovakva vrsta odgovornosti, racionalnosti i kontrole trošenja novca za obnovu od prirodne katastrofe ne nudi previše izbora osim povlačenja. U zemlji u kojoj je vlast, međutim, zasad od cijele ove gadne afere uspjela napraviti “netemu”, i u kojoj upravo ministarstvo Obuljen Koržinek “pokriva” netransparentnost državnih dotacija gomili medija, očekivati minimum političke odgovornosti je maksimum naivnosti.

Međutim, bazen pitanja se ipak širi svakim novim otkrićem i svakim novim danom ignoriranja Banskih dvora. Jer, ako se ovako krčmilo novac za 3D skeniranja, a nitko iz vlasti u svemu tome ne vidi nikakav problem, onda je logično samo jedno, vrlo uznemirujuće pitanje. Kako se, zaboga, trošio ostatak od preko tri milijarde eura koliko je dosad potrošeno na obnovu od potresa?