Ćorićevo ministarstvo ima briljantan plan kako riješiti sve veći problem javne nabave. Raspisali su - javnu nabavu

Analiza je samo jedan dio ove nabave za unaprjeđenje sustava javne nabave

FOTO: Pixsell/Telegram

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja jednom će javnom nabavom pokušati uhvatiti se u koštac s problemima – javne nabave. To proizlazi iz natječaja što ga je nedavno raspisalo ministarstvo Tomislava Ćorića, a na čijem se zaglavlju koči poduži naslov “Analiza radnog opterećenja zaposlenika ključnih institucija u sustavu javne nabave”.

Tako će vanjski stručnjaci državi obznaniti koliko su opterećeni državni činovnici u sustavu javne nabave, proučiti koje poslove obavljaju i što bi država trebala učiniti da izbjegne uska grla u sustavu. Analiza i akcijski plan za unapređenje koštat će oko 875 tisuća kuna s PDV-om, procjenjuju u ministarstvu koje – inače – ima ustrojen Sektor za politiku javne nabave s pripadajućom Službom za unapređenje sustava i međunarodnu suradnju.

Problematične javne nabave

Svježe institucionalno prosvjetljenje da u Hrvatskoj postoje problemi s javnom nabavom dolazi nakon perioda u kojem su OLAF – europski lovci na prijevare – i Ured europskog javnog tužitelja u Hrvatskoj, pokrenuli nekoliko zvučnih slučajeva, od kojih je najjači tektonski potres bio uhićenje bivše HDZ-ove ministrice Gabrijele Žalac, zbog afere koju je otkrio Telegram.

Kako se idućih mjeseci i godina očekuje nikad veći dotok europskog novca, a donedavni šef Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU), Tomislav Petric, također ima srodnih pravosudnih problema, nešto se, makar samo i načelno, mora poduzeti. Recimo, neka analiza. No, ispada da čitav državni aparat nije siguran što i kako učiniti, pa će to za solidnu cijenu napraviti ukupno troje vanjskih analitičara koje traže u natječaju.

Zadržavanje motiviranih kadrova

Oni će, stoji u dokumentaciji, analizirati radno opterećenje zaposlenika “ključnih institucija u sustavu javne nabave”: Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja (MINGOR), potom Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) te spomenutog SAFU-a. Ta će analiza, kažu, biti osnova za proces “planiranja nužnih kadrova i njihovih kvalifikacija”, sve kako bi se institucije “na vrijeme pripremile za potporu sustavu u provedbi nabava”.

Službeni proklamirani cilj naručene analize jest osigurati i zadržati “optimalan broj visokokvalificiranih, motiviranih kadrova koji odgovaraju potrebama institucija sustava javne nabave”. Kraće rečeno, žele imati ljude koji znaju svoj posao. I nekako zadržati one stručne koji još nisu prebjegli u privatni sektor. A službeni podaci otkrivaju da u sustavu postoje ozbiljni, kako se to formalno kaže, kadrovski deficiti.

Kontrolnim uredima SAFU-a nedostaje 72 ljudi

Dok dio glomaznog državnog birokratskog aparata obiluje savjetnicima misterioznih zaduženja i pomoćnicima opće prakse, u ključnim dijelovima SAFU-a koji kontroliraju trošenje europskih milijardi, zjape nepopunjena radna mjesta. Točnije, njih 72, kako otkriva natječajna dokumentacija ministarstva. Za te poslove, čini se, ne vlada neka pomama.

Unutar SAFU-a, naime, tri se ureda bave kontrolom postupaka nabave i utvrđivanjem nepravilnosti. Tako Ured za provjeru nabave ima 38 zaposlenih, a 64 sistematizirana radna mjesta; Ured za ugovaranje 38 zaposlenih, a 60 sistematiziranih radnih mjesta te Ured za pravne poslove i utvrđivanje nepravilnosti u kojem radi tek 25 zaposlenih, dok je sistematizacijom planirano gotovo dvostruko više, 49 kontrolora.

Evaluirat će se ‘isporučevine’

No analiza je samo jedan dio ove nabave za unaprjeđenje sustava javne nabave. Nakon što skeniraju postojeće stanje, od stručnjaka se očekuje i izrada akcijskog plana. To jest, da nacrtaju ministarstvu što bi se trebalo poduzeti za zadržavanje “visokokvalificiranih kadrova”, njihovo usavršavanje i vrednovanje, ali i preporuke za “izbjegavanje uskog grla” u sustavu.

Pritom u cijelom poslu nema šale. U dokumentaciji je ministarstvo naglasilo kako će s provedbenim partnerima “evaluirati sve isporučevine u odnosu na kvalitetu, stručnost i traženi sadržaj”. Pa ako neka od spomenutih “isporučevina” neće udovoljavati zahtjevima, vratit će se na besplatnu doradu. A na koncu svega će analizu i plan unapređenja, nagađamo, detaljno proučavati Služba za unapređenje sustava u ministarstvu.