Hernadi u prvom intervjuu za hrvatski medij nakon 9 godina, ozbiljno: 'Ina je lijepa europska storija uspjeha'

Uvjerava, naravno, da nije dao mito Sanaderu. I da bi Ina bez njih bankrotirala

Foto: Screenshot RTL

Šefa Uprave MOL-a Zsolt Hernadi dao je intervju za RTL, prvi put u devet godina, nakon što je Ustavni sud odbio njegovu tužbu, devet mjeseci nakon što je odbijena ustavna tužba bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera u slučaju INA-MOL. Time je potvrđena presuda zagrebačkog Županijskog suda te je presuda protiv njega postala pravomoćna.

Presudom Županijskog suda u Zagrebu Hernadi je osuđen na dvije godine zatvora zbog davanja mita bivšem premijeru Sanaderu. Hernadiju se sudilo u odsutnosti te je za njime raspisana međunarodna tjeralica i izdan je europski uhidbeni nalog.

Mađarska ne postupa po nalogu jer smatra da je Hernadijeva sloboda pitanje nacionalne sigurnosti. Međutim Hernadi ne smije napustiti teritorij Mađarske jer mu prijeti uhićenje. Tako će biti do listopada 2031. kada za njega nastupa zastara izvršenja zatvorske kazne.

‘Zatvorili su me u kavez’

U današnjem intervjuu Hernadi je otkrio tko ga je iz hrvatske Vlade zvao nakon Plenkovićeve najave da Hrvatska želi kupiti INA-u, objasnio je i zašto je pregledavao fotografije Damira Škugora te što misli o Robertu Ježiću koji ga tereti da je podmitio bivšeg premijera Ivu Sanadera.

“Da se može dogoditi da ovakvim pravnim postupkom, na temelju takvih dokaza, na temelju takvih argumenata, čelnik jedne od najvećih kompanija u srednjoj Europi bude stavljen u takvu situaciju, a da nema nikakvih dokaza, i da ga se zatvori u kavez, ako mogu to tako reći. Oprostite, odluku su ovdje donijeli međunarodni arbitražni sudovi, to je jednoglasna odluka međunarodnih arbitražnih sudova, uključujući i suce koje je delegirala Hrvatska. Jednoglasnom odlukom rekli su da tu nema mita. Pa zašto onda ne mogu putovati?”, odgovorio je Hernadi na pitanje zašto nije putovao zadnjih 12 godina.

‘Nisam dao mito Sanaderu’

Tvrdi da mu nikada nije uručen nikakav poziv pred hrvatski sud. “A jedan od razloga tomu bio je i taj što je identična istraga provedena i u Mađarskoj, izvršeni su pretresi, izuzeta je dokumentacija te je na temelju toga utvrđeno da se nije dogodilo ono čime me se teretilo u Hrvatskoj”, kaže za RTL.

Kaže da nikada nije dao mito Sanaderu i da nitko “nije uspio dokazati suprotno”. “Vjerujemo li jednoj jedinoj osobi? Njegovo ime je Robert Ježić, koji je u ovom slučaju bio donekle pristran, jer je bio u zatvoru kada se sjetio da se ovdje dogodilo nešto poput podmićivanja, a sud poslije nije zanimalo ni u čijem je vlasništvu tvrtka kojoj je plaćeno tih pet milijuna eura, a što Robert Ježić nikad nije rekao”, navodi Hernadi i dodaje da su međunarodni sudovi potvrdili da Ježić ne može biti svrstan u pouzdane svjedoke.

O susretu u Marcellinu

Među dokazima je i snimka iz zagrebačkog restorana Marcellino na kojem Hernadi piše, kako tvrdi, broj telefona neke javne osobe iz Mađarske. Šef MOL-a je snimku iz Marcellina komentirao, rekavši da ga je Sanader pitao za broj “dugo godina javne osobe, starog političkog kolege, s kojim je provodio dosta vremena, a Sanader je htio putovati u Mađarsku, a i došao je u Mađarsku i želio se sresti s tom osobom”.

“Tražio je njegov broj telefona. Ja sam njegov telefonski broj napisao na svoju posjetnicu, na poleđinu posjetnice, dao sam je Sanaderu, a on potom – koliko ja znam – s tom osobom sreo ovdje u Budimpešti”, opisao je Hernadi, no nije htio otkriti o kojem se čovjeku radi.

“Čovjek koji mu je nekoć bio kolega političar, i to je to. I ne želim reći ništa više od toga, ali ako vas to zanima, pitajte gospodina Sanadera, ako vam on kaže, reći će vam, ali to je njegov problem, ne moj”, dodao je.

O kupovini Ine

“Ina je bila loša tvrtka, svi pokazatelji su se non-stop pogoršavali. Inom su upravljali menadžeri koje je postavila hrvatska država kad smo je preuzeli. 2008. godine je praktički otišla u stečaj. Da mi nismo preuzeli Inu, ona bi bankrotirala. Bila bi likvidirana i raspadnuta, a bilo je ljudi koji su bili zainteresirani za to da preuzmu njene dijelove. Ina nije radila dobro”, tvrdi Hernadi i ističe da je MOL u Inu uložio 3,8 milijardi eura i dodaje: “Ne postoji nijedna druga hrvatska tvrtka u kojoj je bilo takvih ulaganja, a radi se o dobrim ulaganjima”.

“Ina je izvrsna kompanija u kojoj mi volimo biti i želimo je dalje razvijati. Od ovog trenutka lopta nije na našem terenu. Ako netko nešto želi, neka kaže: volio bih to kupiti za ovaj ili onaj iznos. Mi i dalje ne želimo Inu prodati, jer Ina je sastavni dio nas, mi smo zajedno dobri. Ovo je lijepa europska storija uspjeha”, rekao je šef MOL-a.

Hernadi kaže da ne misli nudit cijenu već očekuje konkretnu ponudu, ali naglašava da im nije u interesu prodati Inu. “Razgovaralo se, radile su se studije, određivale cijene, na što smo mi uvijek govorili: ‘nemojte se šaliti’. Naravno, i ja mogu reći da nam netko dade nešto za 15 dolara, a čija je vrijednost red veličine veća. Jednostavno, u ovome se zapravo ništa opipljivo nije dogodilo.”

Krađa Ine

Prošle godine otkrivena je velika afera, INA je oštećena za 150 milijuna eura, Hernadi kaže da je to zločin jer su se krivotvorili ugovori i sklapali ugovori za koje nisu postojale ovlasti te su se slala lažna izvješća unutar organizacije. Upitan o Damiru Škugoru, glavnom okrivljeniku u krađi Ine, Hernadi kaže da nije ni “znao da ta osoba postoji u organizaciji”.

“Iako u Molu radi 900 menadžera, koje sam i sretao u vrijeme dok sam putovao, ili su dolazili ovamo, ne smatram nemogućim da smo se jednom mimoišli u hodniku, ali je sigurno da ga ne poznajem. Usput sam pogledao fotografiju da se uvjerim ne znam li ga bar iz viđenja, ali ne, nikad ga nisam upoznao”, kaže za RTL Danas.