Hoće li zbilja svaki učitelj odsada ostajati bez 315 kuna po danu štrajka?

Premijer je kazao kako nakon 5. studenoga, što je danas, država više neće plaćati vrijeme provedeno u štrajku. Što dalje?

09.09.2019., Zagreb - Ministrica znanosti i obrazovanja Blazenka Divjak posjetila je Osnovnu skolu Gracani povodom uvodjenja reforme Skola za zivot. Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

U uvodnom govoru na jučerašnjoj sjednici Vlade, premijer Plenković izjavio je kako vlada nakon 15. studenoga, što je danas, više neće plaćati vrijeme provedeno u štrajku. “Ta odluka je nakon razmatranja, razgovora, nakon dijaloga koji se odvija u nekoliko formata, po našem dubokom uvjerenju razumna i racionalna i ona je dio apela da se sagleda sve što je na stolu”, kazao je.

Jučer je bilo evidentno kako se povukla i ministrica Blaženka Divjak, koja je dosad javno podržavala štrajk. Bar prije posljednjeg dogovora HDZ-a i HNS-a iz čije je kvote završila u Vladi. Poručila je kako je, nakon 25 dana, vrijeme da se prednost da učenicima.

Nije jasan odgovor na pitanje – što sada?

“Ako Vlada neće plaćati, onda neće plaćati”, kratko je komentirao jučer sindikalist Branimir Mihalinec, no iz izjava glavnih protagonista nije jasan odgovor na pitanje – što sada.

Dosad se nije previše potezalo pitanje koliko uopće košta štrajk, odnosno dio plaća zaposlenika za vrijeme dok nisu bili u školama. A iznosi su postali prilično važni u trenutku kad se ne zna tko će ih platiti.

Jutarnji list u tiskanom izdanju pozvao se na izvore bliske ministarstvu znanosti, objavljujući kako trošak za zaposlene u obrazovanju za jedan radni dan iznosi oko 30 milijuna kuna pa bi to mogao biti najviši trošak za državu, ako svi zaposleni odu u štrajk. Ima učitelja koji ne sudjeluju, no prema postotku onih koji štrajkaju mogla bi se izvlačiti daljnja računica.

Sindikati koji su svojim članovima jednom platili štrajk

A što ako Vlada, prema jučerašnjoj najavi, zbilja ne plati štrajk? Štrajkaši bi u tom slučaju mogli ostati bez oko 315 kuna na dan, koliko sindikati računaju da je dnevni trošak na učitelje. Taj se izračun otprilike poklapa i sa službenim podacima o prosječnoj plaći koje je prvi objavio Telegram. Opcija je da ljude u štrajku namire sindikati no o tome, kako dalje piše tiskani Jutarnji, nitko ne želi govoriti.

Njihovi izvori potvrđuju da nema sindikata koji bi to mogao namiriti. To se dogodilo samo jednom, za vrijeme ministra Jovanovića, kada su SHU i školski sindikat Preporod svojim članovima platili štrajk. No samo jedan dan i samo 70 posto dnevne zarade.