Zloglasni slavonski tajkun izašao iz zatvora i upao u novi skandal. Iscurile poruke: ’Stečajni upravitelj tražio me stan na Krku. Riješeno je…’

Sutkinja Trgovačkog suda, doznajemo, tražila je hitno očitovanje na neobične SMS poruke koje je slao Tomo Opačak

SMS poruka kontroverznog poduzetnika Tomislava Opačka u kojoj spominje Aleksandra Vučića, Milorada Dodika i Zorana Milanovića s kojima je “dogovoreno” kako “sve ide u stečaj”, kao i druga poruka u kojoj kaže: “Grubeša riješen, tražio je stan na Krku, riješeno, doći ću do tebe, sve 5, molim te ne pričaj”, bile su razlog da sutkinja Trgovačkog suda u Osijeku, stalne službe u Slavonskom Brodu, Vesna Vukelić istoga dana privremenom stečajnom upravitelju tvrtke Brod d.o.o. Zdravku Grubeši naloži da se o tome “odmah, bez odgode, pisano očituje”.

Poduzetnik iz Slavonskog Broda, Opačak, inače brat saborske zastupnice Marine Bilić Opačak, tek je nedavno izašao iz Remetinca gdje je od 12. srpnja do 12. listopada prošle godine bio u istražnom zatvoru zbog poticanja na iznudu. Nagodio se s Uskokom, priznao krivicu i dobio osam mjeseci zatvora koje tek treba odslužiti, a već se našao u novoj nevolji.

Na što točno Opačak aludira SMS-ovima?

Nikola Lovrić, direktor tvrtke Brod d.o.o. koja se nalazi u predstečaju očito je ocijenio kako poruka aludira da je privremeni stečajni upravitelj Zdravko Grubeša “primio nedopušteni dar”, što je kod njega “izazvalo uznemirenost i ogromnu sumnju u nepristranost privremenog stečajnog upravitelja”, pa je odvjetnica te tvrtke Jasenka Lukić o svemu izvijestila Trgovački sud.

Lovrić je u izjavi za Telegram potvrdio da su Opačkove poruke autentične, a na upit kada ih je primio odgovorio je kako je bilo više sličnih poruka koje su stizale u posljednje vrijeme. Tomislav Opačak, pak, nije odgovorio na našu poruku u kojoj smo zamolili za objašnjenje njegovih SMS-ova i s kojim su razlogom poslane.

Grubeša nema ništa protiv razrješenja

Privremeni stečajni upravitelj Grubeša veli da se kratko očitovao na zahtjev sutkinje Vukelić i napisao kako nema ništa protiv razrješenja s dužnosti, ukoliko postoji sumnja u njegovu nepristranost. Upitan o stanu na Krku, kaže kako se svojedobno u razgovoru s Opačkom zanimao za kupnju nekretnine negdje na Jadranu, te da mu je ovaj odgovorio kako ima jednu na Krku.

Grubeša međutim tvrdi da Tomislav Opačak ondje nema nekretninu, ali da ima njegov otac Mijo Opačak, te kako mu je kasnije poslao poruku o lokaciji nekretnine i napisao “riješeno”. Nikakvih daljih razgovora o tome, kaže Grubeša, nije bilo, a poruku “riješeno” shvatio je kao potvrdu lokacije na Puntu, gdje se nalazila nekretnina Opačkova oca.

Cijela priča o Opačkovim porukama postaje puno zanimljivija kad se stavi u kontekst poslovanje tvrtke Feliks regulacije u vrijeme dok je ondje direktorica bila Marina Bilić Opačak, aktualna nezavisna saborska zastupnica u Hrvatskom saboru. Ta tvrtka, također u vlasništvu obitelji Opačak, velik publicitet dobila je kad se saznalo da je s darovanih 150.000 kuna bila najveći pojedinačni donator predsjedničke kampanje Zorana Milanovića.

Bilo je posve jasno što će se dogoditi

Kao što je Telegram pisao još u srpnju 2021. ta je tvrtka, dok je njenom čelu bila zastupnica koja je u Sabor ušla s liste SDP-a, u travnju 2020. prodala tvrtki Brod (čiji je privremeni stečajni upravitelj sada Grubeša) pet radnih strojeva, ukupno vrijednih oko 5,5 milijuna tadašnjih kuna. Međutim, sudski vještak Đuro Šarić u postupku koji se vodio pred Trgovačkim sudom u Slavonskom Brodu, u lipnju 2022. procijenio je strojeve na upola manju vrijednost – 2,8 milijuna kuna.

Kad je Feliks regulacija prodavala spomenute strojeve, tvrtka Brod d.o.o. već je bila u višemjesečnoj blokadi, pa je svakome bilo jasno de neće moći platiti onih 5,5 milijuna kuna na koji iznos je Marina Bilić Opačak slala fakture. Cijela operacija bila je zapravo smišljena tako da kad Brod d.o.o. završi u stečaju, Feliks regulacije postane najveći vjerovnik, pa onda i vlasnik tvrtke Brod. Ta je tvrtka bila zanimljiva poduzećima u vlasništvu obitelji Opačak, koje se uglavnom bave niskogradnjom i održavanjem cesta pa su im potrebne velike količine kamena koje proizvodi Brod d.o.o.

Najavljivao kandidaturu za predsjednika

Sada kad je tvrtka Brod u predstečaju, sa svim uvjetima za otvaranje stečaja (račun je u višemjesečnoj blokadi i minusu od 647.458 eura), Tomislav Opačak se hvali kako Brod ide u stečaj i kako je “stavljena točka na i”, pa spominje Vučića, Dodika i Milanovića, kao osobe koje su mu navodno u tome pomogle.

Opačak se i inače voli hvalisati svojim navodnim poznanstvima s osobama iz visoke politike, valjda da bi impresionirao sugovornike, pa se tako može protumačiti i njegova poruka direktoru tvrtke Brod. Kao što je Telegram također pisao, Opačak, kontroverzni poslovni čovjek svojedobno se kandidirao za čelnika SDP-a Brodsko-posavske županije, a najavljivao je i kandidaturu za predsjednika Republike.

‘U izuzetno dobrim odnosima s obitelji’

U podnesku koji je odvjetnica tvrtke Brod, Jasenka Lukić, poslala sutkinji Vukelić, uz dvije navedene Opačkove poruke spominje i podatak da je privremeni stečajni upravitelj Grubeša u “izuzetno dobrim prijateljskim odnosima s pošiljateljem poruka i članovima njegove obitelji”. Misli se dakako na obitelj Opačak. Također, podsjeća i kako je upravo Grubeša provodio stečajni postupak nad društvom Ceste iz Slavonskog Broda čiji su vlasnici i direktori bili članovi obitelji Opačak.

Ta je tvrtka, čiji je osnivač Brodsko-posavska županija, 2011. došla u ruke obitelji Opačak (Tomislav Opačak bio je do sredine 2013. predsjednik uprave te tvrtke, a aktualna saborska zastupnica, njegova sestra Marina Bilić Opačak, članica uprave), brisana iz Sudskog registra u siječnju 2019. nakon što je stečajni upravitelj Zdravko Grubeša okončao stečaj.

Vodio najmanje 200 stečajnih postupaka

Izvor Telegrama iz Slavonskog Broda, upoznat s tamošnjim gospodarskim prilikama, kaže kako je nekretnine, pokretnine i poslovanje bivše tvrtke Ceste nakon toga preuzeo Tomislav Opačak i njegova obitelj. Grubeša, pak, za Telegram veli kako je do sada vodio najmanje dvije stotine stečajnih postupaka, da su svi okončan bez ikakvih repova i da je tako bilo i sa stečajem tvrtke Ceste.

Poruke koje je slao Tomislav Opačak, služeći se zvučnim imenima srbijanskog i hrvatskog predsjednika te predsjednika Republike Srpske, samo su kamenčići povećeg mozaike mutnih poslova koje se vrte oko poslovanja tvrtki te moćne slavonsko-brodske obitelji. Nedavno je, kako smo pisali, njihovoj tvrtki Poduzeće za ceste, nakon samo pola godine, propao ugovor o održavanju cesta u četiri županije i Gradu Zagrebu, sklopljen s Hrvatskim cestama, vrijedan 53 milijuna eura, jer nisu imali ni potrebnu mehanizaciju ni osoblje za tako velik i složen posao.