Tko je zloglasni slavonski tajkun uhvaćen u novom skandalu: ‘Sebe naziva admiralom i hvali se da ima svoju privatnu vojsku’

Iako je godinama bio usko povezan s SDP-om, njegove tvrtke utočište su za posrnule HDZ-ovce i USKOK-ove mušterije poput Josipe Rimac

Slavonski tajkun Tomo Opačak, inače brat nezavisne saborske zastupnice Marine Opačak Bilić, ponovno se našao u centru skandala, taman nakon što je izašao iz zatvora. Telegram je danas objavio da su iscurile poruke u kojima Opačak piše Nikoli Lovriću, direktoru tvrtke Brod d.o.o. u predstečaju, da je sa stečajnim upraviteljem Zdravkom Grubešom dogovorio stečaj spomenute tvrtke.

“Tražio je stan na Krku. Riješeno. Doći ću do tebe. Sve 5. Molim te ne pričaj”, navodi se u porukama čiju je autentičnost Telegramu potvrdio i sam Lovrić. Zbog tih poruka, stečajni upravitelj Grubiša mora se očitovati sutkinji Trgovačkog suda u Osijeku.

Dubiozna prodaja strojeva

Čitava priča postaje zanimljivija kada se u obzir uzme da je obiteljska tvrtka Feliks regulacije, koja je veliki publicitet dobila dok ju je vodila Marina Bilić Opačak i nakon što se saznalo da je bila najveći donator predsjedničke kampanje Zorana Milanovića, u travnju 2020. prodala tvrtki Brod pet radnih strojeva za oko 5,5 milijuna kuna, o čemu je pisao Telegram.

No, sudski vještak je procijenio da je vrijednost strojeva upola manja te da iznosi 2,8 milijuna kuna. Kad je Feliks regulacija prodavala spomenute strojeve, tvrtka Brod d.o.o. već je bila u višemjesečnoj blokadi, pa je bilo jasno da neće moći platiti 5,5 milijuna kuna na koji iznos je Marina Bilić Opačak slala fakture.

Nakon što je Telegram objavio tekst o tome, Opačak je Dragi Hedlu poslao ukupno devet iznimno uvredljivih poruka, između ostalog pišući, citiramo: “Na krivog si se namjerio”.

Čest gost crnih kronika

Poruke skandaloznog slavonskog poduzetnika samo su dio cjelokupne slike mutnih poslova tvrtki u vlasništvu njegove obitelji. Sam Opačak bio je čest gost crnih kronika, o čemu je Telegram više puta pisao.

U ljeto 2023., Opačak je završio u Remetincu nakon što je s Igorom Bilićem, poznatijim po nadimku Boksač, te svojim poznanikom Robertom Čujićem prijetio i iznuđivao zaposlenika obiteljske tvrtke Poduzeće za ceste, Veselka Lovrića. Iako je Opačak osoba oko koje se vrte svi poslovi koje dobivaju tvrtke u vlasništvu njegove obitelji, on se formalno ne pojavljuje ni kao vlasnik ni kao rukovodeća osoba ni u jednoj.

Bilić i Čujić su zastrašivali Lovrića, fizički ga napali i tražili ga da se snimi kako govori da je počinio krađu. Lovrić je iz straha za svoj život pristao na to, a zatim ga je Bilić odveo u naselje na području Novog Zagreba, gdje je došao i Opačak.

‘Govori da ima privatnu vojsku’

Lovrića su potom strpali u autu, a Bilić ga je odvezao sve do Siska te ga odveo u jedan apartman iz kojeg je mladić uspio pobjeći i spasiti živu glavu. Opačak je iz remetinečkog istražnog zatvora izašao u listopadu prošle godine nakon što se nagodio s USKOK-om, priznao krivicu i dobio osam mjeseci zatvora koje tek treba odslužiti.

Lovrić nije bio jedini zaposlenik kojem je Opačak prijetio. Telegram je razgovarao s dvojicom koji su bili izvrgnuti sličnoj torturi i ucjenama. “Lovrić je sve prijavio policiji, no ostali, zbog straha od Opačka i njegove ekipe, to nisu učinili. On, Opačak, sam bi sebe znao nazivati admiralom i govoriti kako ima svoju privatnu vojsku koja postupa po njegovim naređenjima”, kazao je jedan od radnika za Telegram.

Posao s Hrvatskim cestama

Prije nego je Opačak završio u Remetincu, Telegramov Drago Hedl otkrio je da su Hrvatske ceste posao vrijedan 53 milijuna eura dale ovom kontroverznom poduzetniku koji je čudnim smicalicama pobijedio na natječaju. Nakon naših tekstova, Opačku je posao s Hrvatskim cestama ipak propao. Šest mjeseci nakon što su dale posao njegovoj tvrtki, Hrvatske ceste pokrenule su postupak raskida ugovora zbog “nepravovremenog i nepotpunog izvršavanja, te dijelom izostanka izvršenja pojedinih ugovornih obveza, a što je utjecalo na osiguranje uvjeta za zaštitu cesta i sigurno odvijanje prometa”.

Tajkun Opačak pritom nije imao posla samo s državnom tvrtkom, već i sa hrvatskim sudovima. Općinsko državno odvjetništvo u Dubrovniku podiglo je početkom 2022. optužnicu u kojoj ga je teretilo da je bio “mozak operacije” u prijevari kupnje kontrolnog paketa dionica građevinskog poduzeća Ragusa iz Dubrovnika.

Krađa stambenog kontejnera

Općinsko državno odvjetništvo u Slavonskom Brodu 17. ožujka 2022. podiglo je optužnicu protiv Opačka zbog sumnje u krađu stambenog kontejnera u vlasništvu obrta brodskog poduzetnika Željka Garića.

Po Opačkovu nalogu, tvrdilo se u istrazi, vozač zaposlen u obiteljskoj tvrtki tog brodskog poduzetnika Garićev je kontejner odvezao kao donaciju stradalima u potresu na Baniji. Prije toga, navodi se, kontejner su oprali, uklonili oznake Garićevog obrta, te nalijepili logo “donatora”, Poduzeća za ceste, u vlasništvu obitelji Opačak.

Policija je prijavu o nestanku kontejnera zaprimila 3. kolovoza prošle godine, a kako je Telegram neslužbeno doznao, vozač kojem je bilo naređeno da Garićev kontejner, bez njegova znanja i suglasnosti, preveze na Baniju, policiji je potvrdio da mu je Opačak dao takav nalog.

Prijetio političarima, novinarima

Brat saborske zastupnice osuđen je i krajem 2021. uvjetno na sedam mjeseci zatvora, s rokom kušnje od dvije godine zbog prijetnji smrću gradonačelniku Slavonskog Broda, Mirku Duspari. Za isto kazneno djelo, dakle još jednu prijetnju smrću – opet Duspari, 2012. godine, osuđen je na kaznu od šest mjeseci zatvora, uvjetno na dvije godine. Iste te godine osuđen je i na tri mjeseca zatvora (uvjetno na godinu dana) zbog “izigravanja sigurnosnih mjera i pravnih posljedica osude”.

Iako su Opačak i njegova sestra bili bliski SDP-u, njihove obiteljske tvrtke nakratko su bile i utočište za posrnule HDZ-ovce i USKOK-ove mušterije, poput bivše državne tajnice Josipe Pleslić, poznatije kao Rimac, te bivšeg saborskog zastupnika i nekadašnjeg gradonačelnika Požege Darka Puljašića.

Kao što je Telegram također pisao, Opačak se svojedobno kandidirao za čelnika SDP-a Brodsko-posavske županije. Na unutarstranačkim izborima SDP-a 2013. u prvom krugu pobijedio je tadašnjeg ministra poljoprivrede Tihomira Jakovinu, ali je u drugom krugu izgubio. Između ostalog, najavljivao je i kandidaturu za predsjednika Republike, no sve je ostalo samo na najavama.