Kako se EU promijenila u 5 godina? Talijanski desničari bi, recimo, sa 6 mogli skočiti na 27 eurozastupnika

Talijanska Liga mogla bi postati druga najjača stranka u parlamentu, socijaldemokrati više nisu ni u top pet

Italy's Interior Minister Matteo Salvini waits for the arrival of Hungary's Prime Minister Viktor Orban ahead of a meeting in Milan on August 28, 2018. / AFP PHOTO / MARCO BERTORELLO
FOTO: AFP

Talijanska Liga, desna stranka koja popularnost gradi na protumigrantskoj retorici u kojoj prednjači njezin čelnik Matteo Salvini, nakon svibanjskih izbora mogla bi postati druga najjača stranka u Europskom parlamentu. Ako se te prognoze ostvare, bit će to još jedan pokazatelj koliko su u posljednjih pet godina u Europskoj uniji ojačale desne, populističke stranke koje često igraju i na kartu euroskepticizma.

Nakon izbora 2014. godine, tri najjače stranke u jedinoj instituciji EU-a koju izravno biraju građani bile su njemački CDU/CSU s 34 osvojena mjesta, zatim talijanska Demokratska stranka s 31 mandatom i njemački SPD s četiri mandata manje. Prema nedavnim, ožujskim projekcijama, na prva dva mjesta po snazi u sljedećem sazivu EP-a bit će ponovno stranke iz Njemačke i Italije. Najviše zastupnika, 33, opet bi trebali osvojiti njemački demokršćani. No, talijanskim socijaldemokratima drugu poziciju uzet će talijanski desni populisti.

Od margina do europskog vrha

Prema posljednjim projekcijama, talijanska Liga, koja je ne tako davno bila na marginama političke scene, u sljedećem sazivu može računati na čak 27 eurozastupnika. Usporedba s aktualnim sazivom najbolje pokazuje o kakvoj se promjeni radi: Liga trenutno u EU parlamentu ima samo šest zastupnika.

Jednak broj mandata (27) kakav se sada prognozira talijanskim desničarima, prije pet godina osvojio je njemački SPD, stranka lijevog centra koja je tada bila pojedinačno treća po snazi u EU parlamentu. Nakon izbora u svibnju, međutim, njemački socijaldemokrati, izvjesno je, neće biti ni u top pet stranaka.

U Poljskoj mrtva utrka populista i proeuropske oporbe

No, zato će među tri najjače ući vladajući poljski konzervativci, stranka Pravo i pravda (PiS). Oni bi mogli osvojiti 24 mandata, ali to ne znači da mogu biti zadovoljni. Dapače, i dalje ih ozbiljno izaziva Europska koalicija, predizborni savez pet poljskih oporbenih stranaka koji je, prema projekcijama, trenutno izjednačen s PiS-om.

Dakle, treće mjesto u sljedećem sazivu dijelit će dvije poljske političke snage: jedna euroskeptična i u čestim svađama s Bruxellesom, druga s izraženom proeuropskom orijentacijom i obećanjem biračima da će “obraniti Poljsku od antieuropskih sila”.

Euroskeptici bjesomučno traže saveznike

Pojedinačna snaga političkih stranaka u Europskom parlamentu nije presudna, ali projekcije sugeriraju kakvo je raspoloženje birača u najvećim članicama EU-a koje biraju i najviše eurozastupnika. No, stranke koje zagovaraju populističke, euroskeptične i(li) protumigrantske politike mogu snažnije utjecati na europske politike kroz EU parlament jedino ako se udruže u parlamentarne klubove. Za osnivanje kluba potrebno je imati 25 zastupnika iz najmanje četvrtine država članica, dakle iz sedam zemalja.

To znači da, primjerice, Liga, ako sama i bude imala 27 mandata, mora pronaći istomišljenike iz još šest država ako u EU parlamentu žele osnovati novi klub. Trenutno su njihovi zastupnici dio Kluba zastupnika Europe nacija i sloboda, koji ukupno ima 37 članova. No, euroskeptici i populisti raštrkani su i u drugim klubovima pa im to, nužno, smanjuje političku snagu. Treba stoga očekivati da će se nakon svibanjskih izbora mnogi od njih pokušati ujediniti.

Zato ne čudi da, poput talijanskog vicepremijera i čelnika Lige Salvinija, već mjesecima traže i nove saveznike po Europi (Salvini, konkretno, u Varšavi i Budimpešti). Projekcije, međutim, ukazuju da će im teško poći za rukom da Europsku uniju urede prema svojoj viziji: grupacije pučana, socijalista i liberala (uglavnom snažno proeuropski orijentirane, ako se izuzmu slučajevi poput Fidesza) i nakon 26. svibnja trebale bi u EU parlamentu imati komotnu većinu.