Ministar Banožić, doktor ekonomije: 'Volio bih da sam pravnik i da vam mogu dati detaljnije odgovore o pilotima'

'Hrvatska država će učiniti sve da im se ne dogodi nešto loše', poručio je

FOTO: Screenshot N1

Ministar obrane Mario Banožić uručio je rješenja o prijemu u djelatnu vojnu službu kadetima 15. i 16. naraštaja Hrvatskog vojnog učilišta „Dr. Franjo Tuđman”, nakon čega je dao izjavu za medije. Komentirao je optužnicu iz Srbije protiv četvorice hrvatskih pilota, rekavši kako je “riječ o čistom političkom procesu”.

“Ne znamo ni za što su konkretno optuženi niti je itko vidio nacrt optužnice. Mislim da bi se upravo tako trebali i ponašati”, rekao je. Podsjetimo, mediji su nedavno objavili cijelu optužnicu.

“Pilotima i njihovim obiteljima želim dati svu potporu. Kao ministar i kao čovjek, dobro znam da im je sada teško. Nažalost, političke poruke koje često dolaze iz Srbije puno puta se potežu za nekakvu prošlost”, poručio je. “Hrvatska država će učiniti sve da im se ne dogodi nešto loše”, dodao je.

Ja sam ekonomist, ne pravnik

Upitan kako država konkretno misli zaštititi pilote, primjerice, od problema kod prelaska granice, kazao je da će oni sigurno dobiti jasne upute na današnjem sastanku s ministrom branitelja. “Volio bih da sam pravnik i da vam mogu dati detaljnije odgovore”, kazao je. Na pitanje može li načelno odgovoriti, rekao je da “nije upućen kako se može postupati kod prelazaka granice” jer je “ekonomist, a ne pravnik”. Dapače, Banožić je doktorirao na čuvenom osječkom Ekonomskom fakultetu.

Ministar smatra da reakcija države u slučaju pilota nije zakašnjela. Komentirao je i izjavu predsjednika Zorana Milanovića da bi trebalo podignuti optužnicu protiv Aleksandra Vučića, rekavši da “postoje razni procesi na kojima bi se trebalo raditi, ali da to treba prepustiti DORH-u”.

‘Nisam se oglušio na izvješće VSOA-e’

Banožića su novinari pitali je li se oglušio na izvješće VSOA-e oko protupožarne sezone, o čemu je pisao Telegram. Naime, iz upućenih izvora bliskih Ministarstvu obrane, Telegram je doznao da je ministar Banožić proljetos, uoči protupožarne sezone, dobio izvještaj Vojne sigurnosno-obavještajne agencije (VSOA) u kojem je upozoren da bi s remontom kanadera moglo biti problema. Poznato je već do sada što se sve nakon toga s remontom događalo: koliko je kasnio i kako su mehaničari radili u fušu u inozemstvu.

“Naravno da to nije istina, malo sam iznenađen hrabrošću kojom to mediji rade. To su dosta teške teze da jedan ministar se oglušio na izvješće sigurnosne službe”, kazao je Banožić.

‘Impuls da će sve biti u redu’

“Nakon donošenja proračuna, imali smo redovno na kolegijima temu protupožarne sezone, održavani su sastanci sa ZTC-om, a isto tako i nakon saznanja koja sam dobivao, organiziran je sastanak u svibnju… Ja dobivam impuls iz ZTC-a da će bit sve u redu, sve do sastanka u svibnju kada ja govorim da imam pitanja novinara, i člana NO-a koji ima sumnje da će se dogodit ‘to i to’. Vi mi tvrdite drugačije. Iza toga, naravno da tražim potvrdu”, kazao je.

Na pitanje tko je kriv za propuste i ovakvu protupožarnu sezonu, odgovara: “Ministarstvo obrane je osiguralo sredstva i potpisivalo ugovore na vrijeme… Isto tako, na tim sastancima se uvjerava da će bit sve u redu. Nakon sastanka u svibnju, vidimo da je ta dinamika drugačija”.

“Zaključite sami”, rekao je na pitanje je li ga uprava ZTC-a obmanula.

O brodovima koje čekaju od Brodosplita

Na pitanje o četiri nedovršena broda koja je Brodosplit trebao isporučiti Ministarstvu obrane, rekao je da su ti brodovi u vlasništvu republike Hrvatske.

“Stvorili smo uvjete da u slučaju da Brodosplit ne dovrši te brodove, mi imamo mogućnost završit ih u nekom od drugih brodogradilišta”, kazao je.

“Ministarstvo obrane je Tomislavu Debeljaku platilo ukupno oko 69 posto od vrijednosti ugovora za te brodove, izračunajte si”, kazao je, ne želeći konkretno odgovoriti na pitanje o iznosu koji je za brodove plaćen vlasniku Brodosplita.