Osječani su zbunjeni i nesigurni nakon stravičnog požara, vlasnik zapaljene tvrtke Drava upadljivo šetao uz agenta SOA-e

Premijer ne želi proglasiti ekološku katastrofu, nije se ni pojavio u Osijeku, gradom kolaju razne glasine jer informacija nema

Kupci na glavnoj osječkoj tržnici pažljivo obilaze hrpe kupusa raspitujući se odakle je. Čepinski kupus, s njiva u okolici Osijeka, uz onaj iz Futoga u Vojvodini, oduvijek je bio na dobrom glasu. Sada, u sezoni kiseljenja kupusa, kupci ga zaobilaze. I desetak dana nakon što je ugašen ”osječki Černobil”, požar koji je zahvatio tisuće i tisuće tona plastike u dvorištu tvrtke Drava International, kupcima kupusa u ušima još zvone upozorenja stručnjaka Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu: “Stanovnici u neposrednoj blizini požarišta trebali bi temeljito prati i guliti voće i povrće te osobito izbjegavati lisnato povrće”.

Čepin, poznat po proizvodnji kupusa samo je desetak kilometara zračne linije od Brijesta, gdje su pogoni Drava Internationala. Preblizu da bi kupci bili sigurni kako zelje nije kontaminirano. Sumnjičavi su i oprezni poput gomile Osječana koji su u strahu od gustog crnog oblaka u vikendu nakon katastrofalnog požara preplavili Jankovac, Veliku, Ilok i druga okolna izletišta, sklanjujući djecu.

Neki su otputovali u vikendice, čak i na more. Strah je bio golem, škole nisu radile, stizale su preporuke o otkazivanja skupova na otvorenom, građanima je savjetovano da ostanu doma iza zatvorenih prozora. A onda muk i tišina i gomile kupusa koji uzalud traže kupce.

Plenković nije došao u Osijek

Što je i koliko izgorjelo u požaru koji su vatrogasci gasili nekoliko dana, nitko još pouzdano ne zna pa je teško govoriti o mogućim posljedicama. Informacija nema, ali glasina je napretek. Koliko i pokušaja da se razmjeri ekološke katastrofe umanje i prikažu tek kao malo veći incident. Građani su zbunjeni. Ne razumiju zašto Vlada još nije prihvatila zahtjev župana Ivana Anušića i gradonačelnika Ivana Radića o proglašenju ekološke katastrofe.

Premijer Andrej Plenković s pristojne udaljenosti od Osijeka, iz Rijeke, šalje poruku o zainteresiranosti Vlade da se utvrde činjenice oko požara u osječkoj tvrtki Drava International, no ne pada mu na pamet doći u Osijek. Najviše što je rekao, dok su tisuće tona plastike, šireći nesnosni smrad i dim s toksičnim plinovima nad glavama stotinjak tisuća ljudi, bilo je kako je požar ”nezapamćen”.

A onda, umjesto da on hitno dođe u Osijek i uvjeri se kako je požar uistinu ”nezapamćen”, onamo šalje ministra hrvatskih branitelja i potpredsjednika Vlade Tomu Medveda koji je došao tek da bi rekao kako vlasnik tvornice, Zvonko Bede, nema veze s HDZ-om. Neobično od premijera koji se svako malo hvali Projektom Slavonija, koji bi trebao preporoditi istok Hrvatske.

Bedeova groteskna predstava

Ivan Anušić, osječko-baranjski župan usamljen je u nastojanjima da se saznaju uzroci požara i što je sve izgorjelo u tih nekoliko paklenih dana nadomak četvrtog po veličini grada u Hrvatskoj. Izložio se, podnio kaznenu prijavu protiv vlasnika tvornice, a ovaj, uvrijeđen, najavljuje kako će tužiti župana jer širi neistine.

Pa, dok je još plamtio požar, režira grotesknu predstavu u kojoj se radnici ”spontano” okupljaju pred tvornicom, a stotinjak Nepalaca stoji iza transparenata podrške svom gazdi. Tjedan dana proveli su u gradskoj sportskoj dvorani da bi se tek prije koji dan vratili u skučene kontejner u krugu tvornice i nastavili posao. Koliko se, pak, gazda o njima brinuo, svjedoči prijepor tko će platiti trošak njihove prehrane.

Radnici su već u tvornici

Gradom kolaju različite priče o uzrocima požara i onome što je sve u krugu tvornice izgorjelo. Jedini podatak koji daje naslutiti odgovor na prvi dio pitanja iznio je Ivica Kisić, dekan Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji je govoreći za HRT požar nazvao pravim imenom – ekološkom katastrofom. Pojasnio je kako je na lokaciji tvornice tlo potpuno onečišćeno i zagađeno te kako će sanacija koštati desetke milijuna eura.

Sanacija još nije započela, a radnici su već u tvorničkim halama. Spominju se bačve bez deklaracije, podrijetlom iz Nizozemske i jedne bliskoistočne države, spominje se kako je ispod plastike zatrpano mnoštvo bačvi s otpadom iz nekadašnje Tvornice žigica Drava koja je odavno prestala raditi, ”izgorjevši” u privatizacijskom požaru.

Taj otpad trebalo je zbrinuti, ali gdje je završio i je li uistinu zbrinut, ili zakopan ispod brda plastike, nepoznato je. Iz izvora bliskih istrazi može se čuti kako je osoba, koja je navodno sudjelovala u takvom načinu ”zbrinjavanja” sve prijavila policiji.

Bede: Požar je podmetnut

Vlasnik Drava Internationala, Zvonko Bede, od prvog dana tvrdi kako je požar podmetnut. Nije rekao na koga sumnja, ali kolaju glasine kako je u ranijoj vlasničkoj strukturi tvrtke, uz Zorana Gopca i Višeslava Vukojevića postojao i tajni ortak, koji navodno nije isplaćen u vlasničkom raskusuravanju.

Je li Bede imao neprijatelja koji su mu podmetnuli požar? Je li to rekao istražiteljima? Čime je potkrijepio sumnje? Sve su to pitanja koja traže odgovor, no činjenica je da se vlasnika Drave International, u vrijeme kada je razvijao posao s plastičnim otpadom, upadljivo često viđalo s bivšim pripadnikom SOA-e u Osijeku. Tako je mogućim neprijateljima slao poruke da je pod zaštitom tajne službe.

Uloga Mile Horvata

U cijeloj priči oko požara u Drava Internationalu, ostala je krajnje nejasna stvarna uloga Mile Horvata, jednog od najdugovječnijih političara SDSS-a, sada na funkciji državnog tajnika u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja. Horvat je bio i državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike pa njegovo poznanstvo s vlasnikom Drava Internationala, ako ne od ranije, dok je bio zamjenik osječko-baranjskog župana (2001.- 2008.), potom i zastupnik u Hrvatskom saboru (2008. -2017.), seže najkasnije iz tog vremena.

Horvat je naime, na povratku iz Zagreba u Kneževe Vinograde u Baranji gdje ima obiteljsku kuću, kako je izjavio kad su kamere ulovile njihov susret, ”slučajno sreo” Bedea ”kako sjedi sam i utučen na klupi pred seoskom kafanom, gleda u vatru koja mu guta tvornicu”, pa je Horvat napravio ljudsku gestu, stao i pitao kako je. Bilo bi dirljivo da Horvat nije zadužen za resor zbrinjavanja i reciklažu otpada. Ovako, priča prodana novinarima krajnje je naivna.

Horvat je pojasnio kako je o slučajnom susretu odmah izvijestio svog nadređenog, ministra Davora Filipovića. Telegram, međutim, iz dobro obaviještenog izvora iz vladajuće stranke saznaje da Horvat to nije učinio sve dok vijest o njegovu slučajnom susretu s Bedeom nije postala javna. Zanimljiv je i dio Horvatove izjave kako je s vlasnikom Drava Internationala ”isključivo u poslovnim odnosima”. Ta tvrdnja može se dvojako tumačiti, jer Osijekom kolaju glasine da su Bede i Horvat uistinu u poslovnom odnosu i tu u biznisu vezanom s plastikom. Željeli smo o tome razgovarati s Horvatom, no na poruku koju smo ostavili u Filipovićevom ministarstvu nije odgovorio.

Bede može ostati miran

Vlasnika Drave Internationala, kako smo nedavno pisali, u karijeri prate brojne kontroverze, uključujući više požara u tvrtkama čiji je bio vlasnik, čak i smrtni slučaj jedne radnice i teškog stradavanja još jedne, 2011. godine. Protiv njega podneseno je više kaznenih prijava, no uvijek je izašao neokrznut.

Što će biti nakon ”osječkog Černobila”, u ovom trenutku nitko ne prognozira. Znakovito je i poražavajuće ono o čemu se u osječkoj javnost spekulira: Bede je miran dok ga kazneno prijavljuje župan Ivan Anušić, na isti način kao što je ministar obrane Mario Banožić siguran za svoju poziciju dok god ga napada predsjednik Zoran Milanović.