Otkrivamo nepravdu u Hrvatskim šumama: sjekače koji obole na poslu sustavno degradiraju na mjesta s manjim plaćama

Brojnim sudskim tužbama radnici oboljeli od vibracione bolesti traže razliku u plaći

FOTO: Pixsell

Telegram je dobio uvid u nepravomoćnu presudu Općinskog suda u Vinkovcima na kojem se jedan bivši sjekač Hrvatskih šuma morao boriti za svoja prava. Naime, zbog profesionalnog oboljenja, od kojeg pati većina sjekača, završio je na radnom mjestu šumskog radnika zbog čega je ostao bez značajnog dijela plaće koju je do tada imao.

Hrvatske šume, ista ona državna tvrtka koja se već godinama nalazi u seriji skandala zbog sumnji u razna pogodovanja te uhljebljivanja politički podobnih, nisu mu tu razliku u plaći željele isplatiti. Ovaj sjekač morao je zbog toga pokrenuti tužbu protiv državne firme.

Novi je to skandal aferične nacionalne kompanije koju je donedavno vodio Krunoslav Jakupčić, čije su poruke s glasnogovornikom Vlade Markom Milićem iscurile u javnost. Osim toga, Jakupčić se još uvijek nalazi u fokusu afere vjetroelektrane koja bi se konačno trebala početi rasplitati na sudu. Tu je i nepravomoćna presuda za mobbing o kojoj je pisao Telegram, kao i dokazani politički revanšizam.

Oštetili radnika koji je obolio

Ovih dana stiže novi dokaz nepravednog odnosa Hrvatskih šuma prema svojim radnicima. Naime, sud je dao za pravo radniku koji je tvrdio da su ga oštetili za razliku u plaći. Hrvatske šume moraju mu nadoknaditi 3.056,80 eura odnosno 23.031 kunu. Toliko je novaca izgubio zbog toga što je nakon profesionalne bolesti premješten na drugo radno mjesto. To, međutim, nije sve. Sud je Hrvatskim šumama naložio i da mu od sada pa nadalje plaćaju 254 eura odnosno gotovo dvije tisuće kuna rente, upravo kao naknadu za profesionalnu bolest.

Sve je krenulo kada je ovaj radnik počeo patiti od sindroma sjekača. Riječ je o tzv. vibracijskoj bolesti koja je tipična za sjekače. Kao simptomi se pojavljuju razni spazmi, poremećaji motorike, pa čak i nekroza. Ova bolest, navedeno je u tužbi, nije izlječiva.

Sjekač: ‘Smanjili su mi plaću’

“Ta mi je bolest dijagnosticirana i priznata, zbog čega su me Hrvatske šume morale premjestiti na drugo, odgovarajuće radno mjesto. Sve je to propisano Zakonom o radu, no na novom radnom mjestu dobio sam manju plaću”, naveo je u tužbi djelatnik Hrvatskih šuma ističući kako mu je poslodavac time napravio golemu štetu.

Doduše, na početku su čak Hrvatske šume pristale nagoditi se s njim oko te razlike u mjesečnim primanjima, no na kraju je morao protiv državne kompanije pokrenuti sudski spor.

Morao je podnijeti tužbu

“Od listopada 2020. nisu mi platili razliku, a do kraja rujna 2021. taj iznos dosegao je više od 20 tisuća kuna”, naveo je, dok su Hrvatske šume tijekom postupka tvrdile da je u pitanju previsoka svota. Prema njihovoj računici svom su radniku bile dužne svega 12.023 kune, te mjesečnu rentu u iznosu od 924 kune. Pozivale su se pri tome na Kolektivni ugovor za zaposlenike Hrvatskih šuma.

“To je neprihvatljivo, jer bih ja, da nisam obolio ostvarivao plaću kao drugi sjekači, pa je razlika viša od ovoga što tvrde Hrvatske šume”, uzvratio je na ponudu poslodavca radnik. Drugim riječima, što su Hrvatske šume tvrdile da ga se ne može uspoređivati s drugim radnicima nije bilo OK.

Brojni radnici su zakinuti

Kao ključni argument priložio je tada u sudski spis druge slične presude donijete protiv Hrvatskih šuma. U tom je času postalo jasno da postoje brojni zakinuti sjekači, odnosno da ih Hrvatske šume sve tjeraju da na sudovima traže razliku u plaćama nakon što ih degradiraju zbog bolesti.

“Sud je prihvatio tužbu radnika jer je usklađena s nalazom knjigovodstvenog vještaka, Zakonom o radu, te Kolektivnim ugovorom za zaposlenike Hrvatskih šuma. Osim toga to je u skladu sa Zakonom o obveznim odnosima koji kaže da ako povrijeđeni zbog djelomične nesposobnosti za rad gubi zaradu odgovorna osoba mora plaćati povrijeđenom određenu novčanu rentu kao naknadu za štetu”, poručio je sud u nepravomoćnoj presudi.