Ovi suci radikalno su smanjili kaznu tipu koji se drogiran BMW-om zabio u obitelj na autoputu

Umanjenje kazne za poznatu nesreću izazvalo je brojne reakcije. U vijeću koje je tako odlučilo bio je i šef osječkog suda Zvonko Vrban

Kako je objavljeno jučer, vijeće Županijskog suda u Osijeku radikalno je ublažilo kaznu Ozrenu Mlinariću, vozaču koji je u srpnju 2019. drogiran izazvao tešku prometnu nesreću na naplatnim kućicama u Svetoj Heleni. Umjesto pet godina zatvora, nakon žalbe mu je dosuđena kazna od dvije godine i devet mjeseci. Sudsko vijeće u kojem su bili osječki suci Mario Kovač, Vlasta Šimenić-Kovač i Zvonko Vrban smatra da mu je to sasvim primjerena sankcija.

Ovo ublažavanje kazne izazvalo je zgražanje brojnih sudaca s kojima smo razgovarali na prvostupanjskom, Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu, gdje je Mlinarić bio nepravomoćno osuđen na pet godina zatvora. Suci su danas u nevjerici komentirali blagu presudu, dok im se istovremeno na svim edukacijama sugerira da postrože kazne za prometne nesreće. Brže i strože kažnjavanje prometnih nesreća zagovara i predsjednik Vrhovnog suda RH Radovan Dobronić, a na lošu kaznenu politiku zbog kršenja prometnih pravila Hrvatsku je već upozorio i Europski sud za ljudska prava.

Zašto su ublažili kaznu?

Osječko sudsko vijeće ipak je Ozrenu Mlinariću značajno ublažilo kaznu. Kažu da do nesreće, ali i nakon nje, nije bio osuđivan, te mu je udes koji je skrivio, citiramo, teško pao. I protek vremena, od tri i pol godine od događaja do pravomoćne presude, također je uzet u obzir. U tom periodu, napisali su, Mlinarić je nosio veliki teret odgovornosti.

Inače, sudac Kovač, koji je predsjedao žalbenim vijećem, trenutno je predsjednik Kaznenog odjela Županijskog suda u Osijeku. Šira javnost pamti ga i kao suca koji je iz istražnog zatvora pustio Branimira Glavaša. Bilo je to još 2006. kada je Glavaš pritvoren jer je završio pod istragom zbog ratnog zločina u Osijeku. Sudac Kovač proglasio je Županijski sud u Osijeku mjesno nenadležnim i ukinuo istražni zatvor Glavašu. Kovač je tada bio istražni sudac.

Sudjelovao je u još jednom postupku koji je odjeknuo u javnosti. Riječ je o slučaju Huanita Luksetića koji je 2014. prijavljen zbog posjedovanja i uzgoja marihuane. Krajem 2017. na riječkom Općinskom sudu osuđen je na drakonsku kaznu od dvije godine zatvora, iako je tvrdio da je marihuanu sadio kako bi si olakšao bolove uzrokovane multiplom sklerozom. Sudsko vijeće smatralo je da se radilo o prevelikoj količini marihuane samo za osobnu uporabu. Vijeće Županijskog suda u Osijeku, u kojem je bio i sudac Kovač, potvrdilo je 2019. tu prvostupanjsku presudu.

Tko su ostali suci iz vijeća?

O sutkinji Vlasti Šimenić-Kovač posljednjih se dana puno pisalo nakon što joj je pred kućom zapaljen luksuzni BMW. Iako se nagađalo da se radilo o poruci zbog neke od njezinih presuda, te se čak tražilo da joj se osigura zaštita, na kraju je utvrđeno da joj je vozilo zapalio susjed s kojim je u svađi.

Sudac Vrban, aktualni predsjednik Županijskog suda u Osijeku, također je dobro poznat širokoj javnosti. Prije svega zbog golemih tužbi koje je podnio protiv Telegrama zbog serije otkrića našeg novinara Drage Hedla. Na natjecanju pod pokroviteljstvom Europskog parlamenta zbog toga je proglašen najvećim pravosudnim zlostavljačem u Europi. Vrban je spominjan u aferi s uhićenim ‘Mamićevim sucima’, nekretninskim transakcijama na kojima se obogatio te kontaktima s pripadnicima krim-miljea koje je utvrdio USKOK.

Pokušao prevariti istražitelje

U donošenju spomenute presude, članovi osječkog sudskog vijeća nisu se ni osvrnuli na činjenicu da je Mlinarić, nakon nesreće pokušao prevariti istražitelje i otežati utvrđivanje okolnosti nesreće. Naime, jedan od policajaca svjedočio je da im je tijekom analize krvi i urina pokušao podmetnuti vodu.

“Promatrao sam ga kroz otvorena vrata i vidio da se uznemirio, da se izmotava. Kad je predao posudu s tekućinom doktoru, ovaj ga je pitao je li natočio vodio budući da je tekućina bila bistra. Zato smo tražili da se ponovno pomokri”, opisao je policajac.

Općinski kazneni sud u Zagrebu iz toga je zaključio da je Mlinarić očito bio svjestan da je konzumirao psihoaktivna sredstva, što je želio prikriti davanjem lažnog uzorka. Vijeće Županijskog suda u Osijeku samo je notiralo ovaj Mlinarićev manevar ne pridajući mu nikakvu posebnu važnost.

Teško stradala cijela obitelj

Inače, u ovoj nesreći teško je stradala tročlana obitelj u čiju se Škodu Mlinarić zaletio svojim BMW-om pri brzini od oko 125 kilometara na sat. Vještačenjem je potvrđeno da je bio pod utjecajem GHB-a, droge koju je i ranije konzumirao. Godinama se bezuspješno liječio od ovisnosti, što ga nije spriječilo da i tog 11. srpnja 2019. u jutarnjim satima ponovno sjedne za upravljač. Nakon udesa pokušao je pak to sve prikriti.

U potpuno uništenoj Škodi supružnici Daniel i Ana Dobrenov teško su ozlijeđeni, dok je njihov, tada 7-godišnji sinčić Dominik zadobio osobito teške tjelesne ozljede. Daniel Dobrenov bio je par dana u komi, ali je ubrzo nakon operacije počeo komunicirati. Prije nesreće bio je uspješan teniski trener, te je čak trenirao i našu Petru Martić.

Je li ovo dovoljna poruka svima?

Tročlanom sudskom vijeću u kojem su dakle bili suci Kovač i Vrban, te sutkinja Šimenić-Kovač teška sudbina obitelji Dobrenov nije bila presudna za određivanje visine kazne. Dapače, odlučili su umanjiti prvotnu kaznu od pet godina zatvora zato što je Mlinarić uoči nesreće i nakon nesreće bio neosuđivan.

“U svojoj je obrani iskazao da svaki dan proživljava to što se dogodilo i nosi taj teret. Izjavio je i da će si kroz izdržavanje kazne pokušati oprostiti, te da će jednog dana pokušati pogledati tim ljudima u oči”, primijetili su suci odbijajući žalbu državnog odvjetništva koje je tražilo strožu kaznu za Mlinarića.

Objasnili su da krivnja mora biti individualizirana, u konkretnom slučaju, odnosno primjerena Ozrenu Mlinariću. Smatraju da mu je kazna od dvije godine i devet mjeseci dovoljna i kako će utjecati na njega da ubuduće na čini ovakva kaznena djela. Drže da će blaža kazna biti dovoljna poruka i ostalim vozačima.