Policija kaže da će istražiti Thompsonov 'Za dom spremni' na Facebooku. Za što ga mogu prijaviti?

Ako se utvrdi da je napravio kažnjivo djelo Thompson bi mogao biti prijavljen

25.07.2018., Korcula, Cara - Koncert Marka Perkovica Thompsona povodom proslave Dana mjesta Cara na otoku Korcula. 
Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon što je u srijedu na službenoj Facebook stranici Marka Perkovića Thompsona, uz snimku njegova koncerta na kojoj pjeva “Bojnu Čavoglave”, objavljeno

“Za dom spremni”, Telegram je policiji poslao upit jesu li išta poduzeli. Nešto kasnije javili su nam će istražiti slučaj. Konkretno, policija će istražiti “postoje li u navedenoj objavi elementi kažnjivog ponašanja”, te će “u skladu s utvrđenim poduzeti daljnje korake”.

Što policija zapravo može poduzeti?

To bi drugim riječima značilo da će policija provjeriti ima li u Thompsonovoj poruci, koja je konkretno glasila ovako: “Pozdravljamo Vas sa starim hrvatskim pozdravom kojeg smo s ponosom koristili u Domovinskom ratu. ZA DOM SPREMNI!”, elemenata kaznenog djela javnog poticanja na nasilje i mržnju. Ono je kažnjivo po članku 325. Kaznenog zakona.

S tri godine zatvora tako može biti kažnjena osoba koja “putem tiska, radija, televizije, računalnog sustava ili mreže, na javnom skupu ili na drugi način javno potiče ili javnosti učini dostupnim letke, slike ili druge materijale kojima se poziva na nasilje ili mržnju usmjerenu prema skupini ljudi ili pripadniku skupine zbog njihove rasne, vjerske, nacionalne ili etničke pripadnosti, podrijetla, boje kože, spola, spolnog opredjeljenja, rodnog identiteta, invaliditeta ili kakvih drugih osobina”.

Policija može provjeriti i je li u pitanju prekršaj iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira. Konkretno moglo bi se raditi o kršenju Članka 5. ovog Zakona koji predviđa novčanu kaznu ili do 30 dana zatvora za onoga tko među ostalim reproduciranjem pjesama, skladbi i tekstova remeti javni red i mir.

Šimunić je kažnjen zbog povika “Za dom spremni”

U nekim ranijim slučajevima, poput onog bivšeg hrvatskog reprezentativca Josipa Šimunića i policija i sudovi zauzeli su stav da povik “Za dom spremni” simbolizira službeni pozdrav iz vremena totalitarnog režima Nezavisne države Hrvatske pa kao takav predstavlja manifestaciju rasističke ideologije, prezir prema drugim ljudima zbog njihove vjerske i etničke pripadnosti te trivijaliziranje žrtava zločina protiv čovječnosti.

Šimunić je pozdrav izviknuo tri puta i uzdigao ruku. Kazna mu doduše nije izrečena prema Kaznenom zakonu niti Zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira, već prema Zakonu o suzbijanju nereda na športskim natjecanjima, jer se incident dogodio na maksimirskom stadionu.

Thompson je već bio procesuiran zbog vikanja “Za dom spremni” i to na proslavi godišnjice Oluje 2017. u Slunju, no pravomoćno je oslobođen krivnje jer su sudovi zaključili kao je u pitanju povik koji je sastavni dio njegove “Bojne Čavoglave”. Kao takav, navedeno je u presudi, ne predstavlja javno poticanje na mržnju, niti se njime remete javni red i mir.