Šefica Trgovačkog suda u Osijeku, o kojoj je Hedl tjednima pisao, upravo je izgubila novi mandat

Mirjana Baran bila je jedina kandidatkinja, no na današnjoj sjednici, DSV ju je odbio potvrditi

Dosadašnja predsjednica Trgovačkog suda u Osijeku, Mirjana Baran, na današnjoj sjednici Državnog sudbenog vijeća (DSV) nije dobila novi mandat. Iako je bila jedina kandidatkinja za to mjesto, rečeno je neslužbeno Telegramu iz izvora DSV-a, nije dobila niti jedan glas.

Kao što je Telegram prvi pisao, predsjednicu Trgovačkog suda u Osijeku teško je optužio sudac tog suda Boris Vuković. On je Ministarstvu pravosuđa i uprave, Saborskom odboru za borbu protiv korupcije i Pučkom pravobranitelju, uputio opsežan dokument s brojnim dokazima prijavljujući predsjednicu Trgovačkog suda u Osijeku, zbog ”pogodovnih i koruptivnih postupanja”. On je tu prijavu potpisao i priložio nekoliko stotina stranica dokaza. Najviše joj je zamjerio što je sama sebi, ručno, a ne automatskim odabirom, kako je to prepisao, dodjeljivala pojedine predmete, osobito predmete u kojima je bio veliki novčani iznos spora. Prstom je, među ostalim, pokazao i na slučaj Nexe Grupe iz Našica, predmet kojeg je sama sebi dodjelila predsjednica suda Baran.

“Kada se uzme u obzir značajna vrijednost navedenog premeta, kao i iznimna visoka vrijednost predmeta spora od čak 56.897.500 kuna, te da se radi o privatnom poduzetniku iznimne ekonomske moći (Ivanu Ergoviću op.a.) i da je taj predmet dodijelila sama sebi, takvo nezakonito dodjeljivanje predmeta u rad ima još očito dodatnu težinu. U konkretnom slučaju još je jedna dodatna otegotna okolnost za predsjednicu suda, jer ni tada, a niti danas, godišnjim rasporedom poslova ona uopće nije ovlaštena raditi tu vrstu predmeta”, napisao je sudac Vuković.

Inspekcija se nije bavila Baran, već njenom pritužbom

Prije mjesec dana u Osijeku je, na Trgovačkom sudu bila inspekcija Ministarstva pravosuđa i uprave, no kako je Telegram saznao ona se nije bavila prijavom suca Borisa Vukovića već je ispitivala navode predsjednice suda kojim je tražila stegovni postupak protiv suca Vukovića, jer ju je prijavio za pogodovanje i koruptivna postupanja. Nazvala je to rušenjem ugleda suda i sudačke profesije.

Telegram je prije mjesec dana objavio tajnu snimku na kojoj se čuje kako predsjednica Trgovačkog suda Baran za svog kolegu Vukovića pred strankama govori o ”pričama koje su se širile” vezano uz tog suca te kako je ”bogato nagrađen” u jednom sudskom postupku kojeg je vodio, te da je zahvaljujući tome, ”čak kupio kuću na moru”.

Radilo se o već spomenutom sudskom predmetu Nexe grupe, kojeg si je kasnije sama uzela u rad upravo predsjednica suda. Na Telegramov upit je li o tim spoznajama upoznala nadležne istražne organe odgovorila je: ”Priče koje su do mene došle glede mita koje je navodno primio sudac Vuković, nisam smatrala istinitim, ali kako bi sve prestalo i sud ne bi bio meta neutemeljenih novinskih članaka, sa sucem Vukovićem sam dogovorila da ga izuzmem iz toga predmeta, ali po njegovu zahtjevu kako druga strana ne bi likovala, te da sačuvam njegov integritet”.

Priznala da su je podupirali gospodarstvenici

U nedavnoj emisiji RTL Televizije, o čemu je Telegram jučer pisao, predsjednica Trgovačkog suda u Osijeku opisala je novinarki Silvani Menđušić način na koji je izabrana na tu funkciju.

“I onda su jednostavno odlučili da mene imenuju za predsjednicu suda, čak su mi predložili da se javim, što ja čak nisam imala ni namjeru, jer su na višem sudu zaključili, da sam ja jedina sposobna na tom sudu zavesti red. Koliko sam imala informaciju, koliko sam čula, čak je grupa gospodarstvenika s ovoga područja zahtijevala da se mene imenuje za predsjednicu suda, da se zavede u ovome sudu reda. Gospodarstvenici mene poznaju, ja sam 16 godina radila u Slavonskoj banci kao šef odjela pravne službe i jedini mi je posao bio rad s gospodarstvenicima”, rekla je predsjednica Trgovačkog suda, otvoreno priznajući da su za nju lobirali gospodarstvenica.

U jučerašnjem tekstu Telegram je naveo jedan primjer njezinog postupanja u slučaju pripajanja nekoć moćne, velike osječke tvrtke Gradnja koja je na neobičan način, da bi izbjegla stečaj, pripojena posve nepoznatoj tvrtki Ingoteh. Zanimljivo je da su i u Gradnji i u Ingotehnu ključne bile iste osobe, Berislav Šmit i njegov sin, Zorislav Šmit. Taj slučaj podstavlja legitimno pitanje je li predsjednica Trgovačkog suda na taj način odužila jednom od ranije vrlo moćnih slavonskih gospodarstvenika, kao i u slučaju nekih drugih u kojima je također postupala.