Službeno izvješće Platforme Vijeća Europe: ‘Tužbe suca Vrbana protiv Telegrama prijetnja su slobodi medija’

Od RH se sada očekuje da reagira na objavljeni slučaj i izvijesti Platformu što će poduzeti

Čudesni slučaj suca Zvonka Vrbana, koji za pet tekstova tuži Telegram te osobno autora Dragu Hedla i glavnu urednicu Jelenu Pavić Valentić za ukupno 100 tisuća eura, došao je i do Vijeća Europe. Naime, Platforma tog tijela za promicanje zaštite novinarstva i sigurnosti novinara objavila je na svojim stranicama ovaj slučaj kao primjer kršenja slobode medija u Hrvatskoj.

“Tekstovi su rezultat nekoliko mjeseci novinarskog istraživanja. Sve u njima poduprto je dokumentima i ugovorima, a suca Vrbana smo pokušali kontaktirati desetak puta, ali nikada nam nije htio dati svoju stranu priče”, prenosi Platforma izjavu Jelene Pavić Valentić od koje Vrban osobno potražuje 150.000 kuna.

Žele omogućiti novinarima da slobodno rade

Ovaj primjer kršenja slobode medija, platforma Vijeća Europe označila je razinom dva, koja pokriva ozbiljne prijetnje medijskoj slobodi, uključujući prijetnje javnih osoba, fizičko ugrožavanje novinara i, između ostalog, “zlonamjerno ili nesrazmjerno korištenje zakona”.

Navedenim mehanizmom, prikupljanjem i objavom prijetnji medijskim slobodama u zemljama članicama Vijeća Europe, Platforma pokušava stati na kraj nasilju prema novinarima i omogućiti im da slobodno rade svoj posao.

Stav predsjednika Vrhovnog suda

Na problematičnost tužbi protiv medija u nedavnom dopisu upozorio je i predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić. “Svaka tužba koju sudac podnese protiv medija nije samo njegova osobna stvar jer je povod tome uvijek djelovanje suca u službenom svojstvu, a ono se uvijek tiče i suda”, smatra Dobronić.

“Suci moraju biti svjesni da se situacija u kojoj je jedan od njih tužitelj, a drugi usvaja tužbu u javnosti prikazuje kao svojevrsna osveta sudaca, te izraz njihove kolegijalnosti, usluge ili nezamjeranja”, upozorio je predsjednik Vrhovnog suda. I Europski sud za ljudska prava, uostalom, nekoliko je puta kaznio Republiku Hrvatsku zbog neprimjerenih, iznimno visokih odšteta koje suci jedni drugima redovito dosuđuju.

‘Hrvatska je najgora u Europi’

Podsjetimo, prije nekoliko mjeseci u razgovoru za Telegram upravo je serijske i bizarne tužbe protiv medija istaknuo Ricardo Gutierrez, glavni tajnik Europske federacije novinara, kazavši kako smo po njima najgori u Europi.

Tužbe osječkog suca protiv Telegrama već su treći slučaj kršenja slobode medija u Hrvatskoj objavljen na stranicama Platforme za ovu godinu.

Rekord u broju udara na medije i novinare

Zanimljivo, od 2015. godine otkad se prikupljaju ovi podaci, pa sve do lani, rekordan broj kršenja slobode medija u Hrvatskoj bio je tri – dakle, broj koji je već dostignut u aktualnoj godini. Lani ih je zabilježeno čak osam.

Od država članica Vijeća Europe se očekuje da reagiraju na objavljene slučajeve kršenja slobode medija u svojim zemljama i da obavijeste Platformu o tome što su poduzeli po tim pitanjima. Hrvatska na 11 zabilježenih slučajeva kršenja slobode medija u ovoj i prošloj godini nije reagirala niti jednom.