Stručnjakinja pokopala Vladin plan o spajanju općina: 'Prokušana metoda koja nije dala rezultata'

Nekadašnja ministrica je kazala da je rezultata bilo kada su jasno određeni kriteriji za obvezno spajanje lokalnih jedinica

FOTO: Screenshot N1

Vlada planira smanjiti broj lokalnih jedinica – općina i gradova – tako što će financijski nagrađivati općine koje se dobrovoljno spoje. Dubravka Jurlina Alibegović, stručnjakinja za lokalnu upravu i nekadašnja ministrica uprave u Vladi Tihomira Oreškovića, za N1 je rekla da u drugim zemljama EU-a takav pristup nije bio uspješan.

“Iskustva dobrovoljnog spajanja u drugim zemljama su takva da ono nikad nije postiglo rezultate. Nije se smanjio administrativni ustroj. No, ako se išlo u drugom smjeru, te su vlade donijele zakon i jasno propisale kriterije za obvezno spajanje lokalnih jedinica, na primjer definiranje minimalnog broja stanovnika uz financijske poticaje, donijela je određene rezultate”, naglasila je.

Inače, Europska unija već godinama upozorava da je broj lokalnih jedinica u Hrvatskoj, 427 općina i 128 gradova, prevelik za zemlju poput naše. Zbog toga je Vlada u pregovorima oko EU sredstava za oporavak dogovorila da će pokušati motivirati lokalne jedinice da se ukinu ili da posao obavljaju zajedno sa susjednim općinama. Do 2026. Hrvatska bi trebala imati oko 85 općina manje.

‘Zajedničkim obavljanjem poslova može se uštedjeti’

Na pitanje zašto bi se lokalne jedinice odlučile dobrovoljno spojiti, Jurlina Alibegović je rekla da bi financijski poticaji, koje nudi Vlada, mogli potaknuti dodatno zapošljavanje. “Razlog za spajanje što su općine kod nas jako male, u površini i broju stanovnika te po kapacitetima u smislu službenika. Budući da općine moraju obavljati iste poslove kao veće cjeline poput gradova, tu ne mogu biti zaposleni svi službenici koji posluju u svim područjima djelovanja koje propisuje zakon”, rekla je i nastavila:

“Zajedničkim obavljanjem poslova i ulaganjem znanja u jednog zajedničkog službenika, može se doći do financijske uštede i da se ta osoba specijalizira za izvršavanje posla i tako se osigurava bolja usluga građanima.”

“Odluka ne propisuje mora li biti postojeći službenik koji će obavljati zajednički posao, koji će se specijalizirati, ili će se zapošljavati nekog novog. U odluci Vlade je definirano davanje određenih poticaja za takvog službenika za zajedničko obavljanje poslova, a Vlada će sufinancirati troškove plaće tog službenika”, zaključila je Jurlina Alibegović.