Telegram otkriva: Sanaderov ministar gurao se u još jedan posao Ministarstva zdravstva. Zbog njega propao natječaj

Opet zapinje digitalizacija zdravstva

Prije nekoliko mjeseci Telegram je otkrio kako je natječaj za izradu dokumentacije i tehničkih specifikacija novog IT sustava eBolnice za Ministarstvo zdravstva osvojila tvrtka s prethodnim iskustvom dekoriranja svadbi. Pritom se u drugoj grupi natječaja, za stručnog koordinatora tog posla, jedina javila tvrtka Aenona consulting bivšeg ministra zdravstva Nevena Ljubičića.

Istog dana kada smo to otkrili, problematizirajući propozicije tog natječaja, ministarstvo Vilija Beroša poništilo je natječaj i objavilo kako Ljubičićevog angažmana neće biti.

Sada doznajemo kako to nije jedini natječaj koji je propao zbog bivšeg Sanaderovog ministra zdravstva: gotovo identična stvar dogodila se nedavno u natječaju za izradu e-Smjernica. Ovaj put na javnu nabavu vrijednu više od pola milijuna kuna nije se javila Ljubičićeva tvrtka, već Hrvatsko gastroenterološko društvo (HGD) kojem je on na čelu.

E-smjernice iz kardiologije i gastroenterologije

Kako stoji u dokumentaciji, Ministarstvo je raspisalo natječaj za usluge izrade metodologije, IT predloška i pilot e-Smjernica za odabrana dva područja medicine (kardiologiju i gastroenterologiju) koje predstavljaju “područja najučestalijih bolesti kod kojih je dijagnostički postupak zahtjevan i zahtijeva značajne financijske resurse”.

Te zdravstvene smjernice potom bi se integrirale u postojeće sustave e-Zdravlja. Natječaj, sufinanciran europskim sredstvima, raspisan je još u svibnju prošle godine, a procijenjena vrijednost bila je 551.920,00 kuna bez PDV-a. No, pregled i ocjena ponuda trajali su više od godinu dana, iako se na natječaj javila samo jedna zajednica ponuditelja.

Narušavanje tržišnog natjecanja

U zajedničkoj ponudi prijavilo se Hrvatsko gastroenterološko društvo i Hrvatsko kardiološko društvo, no tijekom postupka iskrsnuo je problem: predsjednik Hrvatskog gastroenterološkog društva Neven Ljubičić bio je i član povjerenstva za eZdravstvo čija je zadaća, uz reviziju Strateškog plana razvoja eZdravlja, bila i “priprema i provedba projekta iz eUsluga”.

Kako Zakon o javnoj nabavi propisuje da se, logično, ne smije dogoditi da onaj tko priprema postupak nabave bude povezan s onima koji se prijave na natječaj, ministarstvo je zatražilo da se za doktora Ljubičića dokaže kako “njegovo sudjelovanje u pripremi postupka nabave nije narušilo tržišno natjecanje”, odnosno da se pojasni “opseg njegovog sudjelovanja u pripremi postupka nabave”.

Ljubičić: Nitko se nije žalio na natječaj

Ministru Berošu je u službenom očitovanju odgovorio Ljubičić osobno, kao predsjednik HGD-a. Smatra, sažet ćemo detaljno kronološko objašnjenje, da ni Povjerenstvo za eZdravstvo ni on nisu mogli “na bilo koji način utjecati na pisanje prijave za projekt eSmjernice”. Ljubičić to argumentira tvrdnjom da Povjerenstvo tijekom njegova sudjelovanja nije raspravljalo niti davalo sugestije na projektu eSmjernice, već samo primalo status prijave projekta na znanje.

Napomenuo je i kako nije sudjelovao u prijavi projekta, koja je ionako “općeniti dokument” te se dokumentacija za pojedina nadmetanja radi od strane “operativno-tehničkih skupina za svaki projekt tek nakon što je ugovor potpisan”. A te 2018. kada se projekt prijavljivao, kaže, još nije ni bio na čelu HGD-a. Na koncu, Ljubičić spominje da se u postupku nabave nitko nije žalio na propozicije natječaja, što prema njemu znači da nitko nije “smatrao da postoji u bilo kojem dijelu problem”.

Beroš ipak poništio natječaj

Ljubičićevo pojašnjenje i argumentacija očito nisu bili dovoljno uvjerljivi, pa je Povjerenstvo ministarstva zaključilo kako “dostavljenim pojašnjenjima nije dokazano da sudjelovanjem zastupnika člana Zajednica ponuditelja u pripremi postupka nabave nije narušeno tržišno natjecanje jer je aktivno sudjelovao u radu Povjerenstva za eZdravstvo tijekom 2018. i 2019. godine”.

Drugim riječima, smatraju da je ipak došlo do narušavanja tržišnog natjecanja, pa su ponudu HGD-a i HKD-a odbacili kao nevaljanu. S obzirom na to da su se jedini javili na natječaj, Berošu nije preostalo ništa drugo nego da sve poništi. Tako je drugi puta u nekoliko mjeseci bivši ministar ostao bez unosnih poslova za bivše ministarstvo, a pripadajući projekti digitalizacije zdravstva time su odgođeni, kako ide sintagma, do daljnjeg.