Telegram otkriva: Zbog bivšeg HDZ-ovog ministra zdravstva, EU projekt od 16,1 milijuna kuna potonuo u kaos

Veliki natječaj pao je zbog Nevena Ljubičića, kojeg je Telegram nedavno uhvatio u aferi čuvene cvjećarke angažirane za IT poslove u zdravstvu

Situacija je poznata. Hrvatsko zdravstvo grca u dugovima, požari u resoru obično se gase sekundu prije nego stvari eskaliraju u nepovrat, pa tako do iduće (ne)prilike. Medijskim izvještajima o problemima u sustavu po brojnosti mogu parirati jedino najave nadležnih ministara o neizbježnoj, samo što nije, reformi zdravstva.

Jedan takav reformski projekt Ministarstva zdravstva sufinanciran europskim novcem, naziva e-Smjernice, zašao je u slijepu ulicu. Finalizacija projekta bila je predviđena za kraj ove godine, no ministarstvo je nedavno poništilo natječaj za konzultantske usluge upravljanja projektom. Suština službenog objašnjenja ide, citiramo, “projekt nije u završnoj fazi, a nije izvršeno produženje Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava”. Ergo, za usluge upravljanja projektom nema potrebe, jer se nema čime upravljati.

Kaos se već dao naslutiti

Naravno, rokovi za finiširanje projekta mogu se produljiti. No iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije ljubazno su nam potvrdili kako SAFU – agencija nadležna za EU projekte – do sada nije zaprimila takav zahtjev iz ministarstva Vilija Beroša. A tamo, posve suprotna priča: u žalbenom postupku poništenog natječaja za konzultantske usluge, Ministarstvo zdravstva eksplicitno tvrdi kako je upravo u “intenzivnim pregovorima” sa SAFU-om vezanim za – produljenje ugovora. Dakle, ili je došlo do opakog šuma u komunikaciji ili netko ne govori istinu.

Ovakvo projektno posrtanje i kaos dalo se naslutiti još prije nekoliko mjeseci, kada je propao još jedan, ključni natječaj unutar istog projekta: bivši HDZ-ov ministar zdravstva Neven Ljubičić, predsjednik Hrvatskog gastroenterološkog društva, bio je razlog poništenja nabave izrade e-Smjernica zbog prethodnog sudjelovanja u radu Povjerenstva za e-Zdravstvo.

Što su uopće e-smjernice?

Projekt punog naziva “e-Smjernice: informatički sustav zdravstvenih smjernica s integracijom u ostale sustave e-Zdravlja” dobra je ideja. Izrada smjernica, praktički digitalne baze znanja kliničkih preporuka za prevenciju, dijagnozu i liječenje različitih bolesti, koje bi se potom implementirale u informatički sustav zdravstvenih ustanova, bio bi značajan korak prema ujednačenoj zdravstvenoj zaštiti.

Nije zanemariv ni njihov utjecaj na racionalizaciju, da ne kažemo, smanjenje troškova u zdravstvu, što je uvijek nezgodna tema. Uglavnom, još u studenom 2019. nekoliko ministara poziralo je s netom potpisanim ugovorima za projekte raznih e-usluga, a među njima je bio i ministar zdravstva Milan Kujundžić. Projekt e-Smjernice predviđao je tri nabave: izradu pilot-smjernica, potom tehničkih specifikacija za izgradnju IT sustava i konačno, nabavu konzultantskih usluga za pomoć pri upravljanju projektom. Digitalizacija je, puzajući, zakucala na vrata.

Godinu dana pregledavali ponudu

Za početak, namjera Beroševog ministarstva bila je naručiti izradu po dvije pilot e-Smjernice, pripadajuću metodologiju i IT predložak iz područja kardiologije i gastroenterologije. To su, kažu u dokumentaciji, područja najučestalijih bolesti sa zahtjevnim dijagnostičkim postupkom koji zahtjeva značajne financijske resurse.

No od tih probnih e-Smjernica, koje bi se potom implementirale u sustav, nije bilo ništa. Godinu dana od početka natječaja na kojeg se javila samo jedna zajednica ponuditelja, Hrvatsko kardiološko društvo i Hrvatsko gastroenterološko društvo, nabava je poništena. Bivši ministar Ljubičić, predsjednik HGD-a, bio je kamen spoticanja zbog prijašnjih funkcija, pa je “ponuda morala biti odbijena kao nepravilna, jer nije rezultat tržišnog natjecanja”.

‘Pregovaramo, neizvjesno je’

Kako od e-Smjernica još nema ništa, a ugovoreno vrijeme provedbe cijelog projekta bliži se kraju, u ministarstvu su odlučili poništiti i drugi natječaj, za konzultantske usluge jer “u nastalim okolnostima konzultantske usluge za upravljanje projektom i administracijom (…) nisu potrebne, niti je u ovom trenutku poznato koji bi bio opseg i vrijednost predmetnih usluga u okviru Projekta u slučaju njegovog produženja”.

Na poništenje natječaja žalila se tvrtka Reducamenta j.d.o.o., ali žalba joj nije usvojena. Državna komisija uvažila je argumentaciju Ministarstva zdravstva koje je, među ostalim, ustvrdilo kako su u tijeku “intenzivni pregovori” sa SAFU-om vezani za moguće produljenje ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za cijeli projekt, “ali u ovom trenutku nije izvjesno hoće li se i za koliko isti produžiti”.

‘Nismo primili zahtjev’

Dok u žalbenom postupku Ministarstvo zdravstva naglašava kako “intenzivno pregovara” sa SAFU-om, iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU rekli su nam kako, citiramo, “SAFU kao Posredničko tijelo 2 do sada nije zaprimilo zahtjev za produljenje razdoblja provedbe”.

Kako god, vrijeme curi. Razdoblje provedbe projekta e-Smjernice može se produžiti najkasnije do kraja iduće godine, ako takav zahtjev uopće pristigne i ako produljenje ugovora bude odobreno. Inače, EU sufinancira projekt e-Smjernice s 13,6 milijuna kuna, a do sada je isplaćeno tek 324 tisuće.

Čuveni cvjećari bez nadzora

U financijski deset puta težem EU projektu kojeg provodi Beroševo ministarstvo, e-Bolnica, također je bilo problematičnih točaka. Nedugo nakon što je Telegram u travnju ove godine prvo otkrio kako će na tehničkim specifikacijama novog bolničkog IT sustava raditi tvrtka koja se bavila cvjetnim dekoriranjem, doznali smo kako se za njihov nadzor jedina javila tvrtka Aenona consulting u vlasništvu – bivšeg ministra Ljubičića.

No, odmah po našem otkriću, ministarstvo je objavilo kako poništava taj dio natječaja za stručnog koordinatora u provedbi projekta. Natječaj do danas nije ponovljen, što znači da angažirani cvjećari rade bez stručnjaka za “devijacije u provedbi”, kako stoji opis u dokumentaciji. A bivši ministar, kako je vidljivo u sudskom registru, ni godinu dana nakon otvaranja, gasi svoju konzultantsku tvrtku.