Dinamo-Hajduk 1-1: Hajduk se nakon skoro dvije godine s Maksimira neporažen vraća u Split

Splićani su posljednji put na Maksmiru ostali neporaženi 1.12 2013. godine

Hillel Soudani

U dvoboju 1. kola Prve HNL, najvećem hrvatskom derbiju Dinamo i Hajduk su pred 25,000 gledatelja na stadionu Maksimir odigrali 1-1 (1-1). U sjajnoj atmosferi Hajduk je poveo, Dinamo je uspio izjednačiti, ali ne i pobijediti Hajdukovu mladost koja se sjajno nosila s iskusnijim i kvalitetnijim suparnikom. Pogodak za goste zabio je Mijo Caktaš u 8. minuti, a izjednačio je El Arbi Hillel Soudani u 37. minuti.

Fotogalerija: Pune maksimirske tribine

Ovako izgledaju pune tribine na Maksimiru

Odlično prvo poluvrijeme

Nova sezona Prve HNL nije mogla početi na ljepši način. U Zagrebu je odigran veliki derbi pred punim stadionom i uz odličan nogomet dva ravnopravna suparnika, posebice u prvom poluvremenu.

Gosti su poveli u osmoj minuti nakon sjajnog prodora Kamerunca Francka Ohandzae koji je uposlio Miju Caktaša, a ovaj prizemnim udarcem svladao Eduarda. Ohandza, koji je prošlu sezonu igrao za Sesvete, probio je stranu prošavši Pinta, a potom i Šimunovića, a zatim povratnom loptom kroz noge Ademiju asistirao za Caktaša.

Fotogalerija: tijek utakmice

Utakmica na Maksimiru

Dinamo loš prvih pola sata

Dinamo u prvih pola sata nije uspio spojiti niti jednu kvalitetnu akciju, no nakon kratkog prekida zbog vrućine, počeo je igrati bolje. Pritisak ‘modrih’ donio je ploda u 37. minuti kada je Pjaca prošao po lijevoj strani i asistirao Soudanija koji je iz blizine zakucao loptu pod gredu.

Dinamo je u prvom dijelu bio nešto aktivniji, no rezultat je bio realan. ‘Modri’ su imali 55 posto posjeda lopte, uputili su sedam udaraca prema suparničkom golu, od čega su četiri išla u okvir, dok je Hajduk imao dva udarca, a samo je udarac Caktaša išao u okvir gola.

Fotogalerija: Sukobi navijača na sjeveru.

Tučnjava na sjeveru

Pritisak Dinama

Prvu šansu u nastavku imao je Pjaca u 48. minuti, koji je prošao po lijevoj strani i pucao, no daleko od gola. Hajduk je zaprijeti u 56. minuti. Caktaš je na rubu kaznenog prostora uposlio Vlašiću čiji je udarac Eduardo obranio.

U drugom dijelu ritam utakmice je pao i nije bilo previše uzbuđenja. Hajduk se orijentirao na obranu rezultata, a Dinamo nikako nije uspijevao ozbiljnije ugroziti Kalinića. Možda i najbliže golu domaćin je bio u 85. minuti kada je Cekici pucao s ruba 16 metara, ali je Kalinić odlično reagirao i izbacio loptu u korner.

Fotogalerija: Zagreb uoči derbija.

Zagreb uoči derbija

Navijačka euforija

Najveći derbi hrvatskog nogometa izazvao je navijačku euforiju kakva već godinama nije viđena u Zagrebu. Za ogled na stadionu Maksimiru vladao je nezapamćeni interes zbog čega je vodstvo Dinama nakon što su rasprodani planirani kapaciteti stadiona, otvorilo i tribinu sjever gore.

Nakon što su braća Zdravko i Zoran Mamić završila u pritvoru zbog sumnji u milijunske malverzacije, Bad Blue Boysi su se nakon više od pet godina vratili na Maksimira, a derbi je izazvao i veliki odaziv Torcide. Sasvim sigurno dio navijača je stigao na utakmicu bez obzira na situaciju oko braće Mamić, željan dobrog nogometa i prave atmosfere.

Debi Krznara i Burića

Zanimljivo, u večerašnjem ogledu 1. kola treneri Dinama i Hajduka Damir Krznar i Damir Burić su debitirali kao samostalni treneri u Prvoj HNL. Nikada se još u povijesti nije dogodilo da i Dinamo i Hajduk u sezonu uđu s debitantima na klupi i da se odmah međusobno sukobe u prvom kolu. Splićani su posljednji put u Maksimiru slavili još u rujnu 2008. godine. Hajduk je od tada u Maksimir stizao u 15 navrata, upisao 11 poraza i izborio četiri remija.

Dinamo – Hajduk 1:1

DINAMO: Eduardo – Pinto, Šimunović, Taravel, Pivarić – Ademi, Machado – Soudani, Ćorić (od 62. Rog), Pjaca (od 82. Hodžić) – Henriquez (od 75. Cekici)

HAJDUK: Kalinić – Tudor, Milović, Nižić, Pejić – Jefferson, Caktaš – Vlašić, Balić (od 52. Maloku), Roguljić (od 70. Maglica) – Ohandza (od 90+2 Kiš)

KRAJ

94. minuta – Kiš ušao umjesto Ohandze.

89. minuta – Caktaš je tukao iz prekida daleko iznad gola.

88. minuta – Pinto je srušio Maglicu na rubi kaznenog prostora. Sudac mu je dao žuti karton.

87. minuta – Hodžić je opasno ubacio u sredinu, Tudor je izbio u korner.

85. minuta – Cekici je tukao opasno, ali Kalinić brani.

82. minuta – Umjesto Pjace ušao je Hodžić.

80. minuta – Machado je ubacio prema Pivarići, ali je Caktaš dobro isratio akciju pa je lagano presjekao lotu.

75. minuta – Cekici je zamijenio Henriqueza.

74. minuta – S obzirom da se na travnjaku ne događa ništa posebno, treba napomenuti da navjiači Dinama cjielo vrijeme glasno podržavaju svoju momčad i to bezz ikakvih pogrdnih povika i vrijeđanja.

70. minuta – Maglica je ušao umjesto Roguljića.

68. minuta – Sudac Marić ponovno je pozvao na minutu za osvježenje.

67. minuta – Soudani je tukao iz daljine. Korner za Dinamo.

66. minuta – Igra je pomalo zamrla, ali su se navijači zato razbudili.

62. minuta – Rog je ušao umjesto Ćorića.

56. minuta – Caktaš se dobro oslobodio čuvara, gurnuo je loptu na rub 16-erca prema Vlašiću, tukao je po sredini gola, pa Eduardo nije imao težak posao.

53. minuta – Jefferson je tukao iz daljine, njegov snažan udarac završio je pored Eduardove desne vratnice.

52. minuta – Balić je izašao iz igre, umjesto njega je ušao Maloku.

48. minuta – Pjaca se našao u prilici. Prošao je po lijevoj strani, ali je tukao iznad gola.

46. minuta – Počelo je drugo poluvrijeme. Na tribinama se nalazi 23.631 gledatelj.

Kraj prvog poluvremena

45. minuta – Igrat će se tri minute nadoknade. Dinamovi navijači viču da hoće izbore.

44. minuta – Kalinić je obranio Ćorićev pokušaj iz blizine.

40. minuta – Machado je ubacio iz prekida, Taravel je tukao iznad gola.

37. minuta – GOOL Pjaca je prošao po desnoj strani, poslao je povratnu na koju je Soudani utrčao i posrpemio je u mrežu.

32. minuta – Pinto je ubacio ispred Kalinića, ponovno je priliku očistio Hajdukov vratar.

31. minuta – Ohandze i Eduardo su se borili za jednu loptu, na kraju je Hajdukov igrač dobio žuti karton jer se bacio na travnjak.

30. minuta – Dinamo je napravio mini pritisak na Hajdukovu obranu, međutim Burićevi igračpi za sada se dobro brane.

28. minuta – Pinto je projurio po desnoj strani, ubacio je u peterac ali je Kalinić izašao na vrijeme.

25. minuta – Sudac Bruno Marić pozvao je igrače da se osvježe, naravno zbog velike vrućine.

20. minuta – Atmosfera na stadionu je prava nogometna. Navijači obiju momčadi glasno navijaju.

16. minuta – Dinamo se budi. Machado je tukao iz slobodnjaka, Kalinić je obranio.

13. minuta – Ponovno prijeti Hajduk preko Caktaša koji je tražio Balića u 16-ercu, ali je Tavarel očistio ispred njega.

8. minuta – GOOL Ohandze je prošao Pinta u 16-ercu pa je poslao povratnu loptu, Caktaš je nakon toga bio precizan.

6. minuta – Balić je ubacio iz prekida, ali je DInamova obrana očistila opasnost.

4. minuta – Ćorić se našao u prilici. Pjaca je vratio loptu prema Ćoriću, tukao je veznjak iskosa malo pokraj vratnice.

1. minuta – Počela je utakmica.

18.54 – Na stadionu se okupilo oko 25 tisuća ljudi.

18.38 – Utakmicu će sigurno obilježiti špovratak publike na Maksimir nakon što su braća Mamjić završili u zatvoru zbog istrage o utaji poreza. Uoči početka utakmice došlo je sukoba frakcija na sjevernoj tribini. Više pročitajte OVDJE.