Djeluj odmah

Pozvali smo 200.000 čitateljica u dva tjedna da pregledaju svoje grudi. Pridruži im se, evo kako

Pravovremeno otkrivanje raka dojke i početak terapije može spasiti čak 90 posto oboljelih

FOTO: TMG Creative

Odradili smo potpuni takeover Super1 portala: tijekom dva tjedna, dosegnuli smo više od 200.000 čitateljica i čitatelja, a poziv ženama da naprave samopregled dojki podržalo je i više od 20 influencerica, glumica, pjevačica, novinarki, poduzetnica i kreativnih direktorica.

Svaka četvrta žena u Hrvatskoj, kojoj je dijagnosticiran rak, boluje od raka dojke – njih gotovo tri tisuće. U pitanju je vodeći karcinom po broju slučajeva i smrtnosti među ženama, a pravovremeno otkrivanje i početak terapije može spasiti čak 90 posto oboljelih. Nedovoljna svijest o riziku i ključnim koracima prevencije stoje na putu pravovremenom otkrivanju bolesti, a dovoljna je samo jedna minuta da si spasimo život.

Minuta za mene poziv je svim čitateljicama Super1 da osvijeste važnost redovitog samopregleda grudi i okolnog područja. Posjeti našu platformu, pročitaj inspirativne priče žena koje su preboljele rak dojke, doznaj gdje i kako potražiti potporu, educiraj se o simptomima i liječenju, riješi kviz znanja i potpiši povelju da ćeš se brinuti o svom zdravlju i redovito uzeti Minutu za mene.

Inspirativne priče

“Bilo je to prije tri i pol godine, najmlađe dijete je imalo godinu i pol kada sam osjetila da me nešto ozbiljno smeta iznad lijeve dojke. U to sam vrijeme dojila pa sam mislila da je nešto povezano s tim i nisam previše marila. Bila sam jako iscrpljena i umorna, imala sam konstantne glavobolje, jako malo sam spavala, povraćala sam, često mi je bilo jako loše, ali uz zahtjevan posao, troje djece i sve obaveze to mi nije bilo previše čudno”, tako je započela borba Ivane Mihaljević (41), koja je te prve simptome ignorirala dok joj cijela lijeva strana tijela nije počela trnuti. Da ide na pregled nije rekla nikome, no danas, tri i pol godine kasnije, ispričala nam je cijelu svoju priču.

“Moje tijelo više nije bilo moje, mjesecima se nisam mogla pogledati u ogledalo. Mrzila sam svoje tijelo, do jednog dana kada sam mu počela biti zahvalna. Za sve što je prošlo i izdržalo tijekom liječenja, za unutarnju snagu koju mi daje, za strahove i izazove koji su prerasli u samopouzdanje i ljubav prema sebi”, otkrila nam je Simona Augustić (37) kojoj je rak dojke bio otkriven krajem trudnoće. Svoje iskustvo pretočila je u uspješan brend donjeg rublja, pidžama i kupaćih kostima za žene koje su prošle mastektomiju i karcinom dojke, a na raspolaganju je svim ženama koje se bore s rakom dojke preko HZJZ-a.

“Otvaram, piše mi KBC Rebro – odjel Radiologija. Stigao je. Iako znam da će sigurno nešto biti upitno i pripremila sam se na to, sa strepnjom otvaram nalaz magneta dojki. Čitam – kvržica, nakupljanje kontrasta, ma uvijek je isto. Svaki puta ispočetka, nove kvržice, nove punkcije, nove biopsije. Razmišljam si, pa to je moj život već 12 godina”, započinje svoju ispovijest Marija Zubak (46).

Informacije koje bi trebala imati svaka žena

Razgovarali smo i s Robertom Ferdinandom Pavlinekom, vlasnikom salona Quince, u kojemu žene već 30 godina nabavljaju perike. “Kroz godine sam primijetio da se broj žena koje dolaze, nažalost, povećava. Koliko god je medicina napredovala, sami sebe u životu nekada degradiramo i dovodimo se u situacije koje nam štete, što ima za posljedicu izbijanje određenih zdravstvenih problema. Stres i način života, ali i posljedice nakon pandemije i korone definitivno su utjecale na porast potrebe za našim uslugama”, ispričao nam jePavlinek.

O raku dojke svakako ne znamo dovoljno, a u pitanju je presudno važna tema o kojoj bi svaka žena trebala biti informirana. Odgovore na najčešća pitanja i nedoumice nam je dala specijalistica kliničke citologije, doc. dr. sc. Vesna Ramljak, voditeljica Odjela za onkološku patologiju i kliničku citologiju na zagrebačkoj Klinici za tumore te predsjednica udruge Europa Donna Hrvatske koja je i sama pobijedila ovu zloćudnu bolest. “Karcinomi koji su otkriveni kada su manji od 1 centimetra izlječivi su u više od 95 posto slučajeva. Pojačanim ulaganjem truda i sredstava u te početne korake, prevenciju i rano otkrivanje, a potom i u odgovarajuće liječenje raka dojke, smanjuje se smrtnost od ove danas sve češće bolesti. Bolest jedne osobe nažalost nije samo njena, to je bolest koja dotiče sve članove obitelji i prijatelje”, istaknula je Ramljak.