Muči vas slabost, vrtoglavica ili povraćanje za vrijeme vožnje? Ovo su jednostavni trikovi koji mogu pomoći

Mučnina u vožnji je osjećaj slabosti i vrtoglavice koji se javlja kada se osoba vozi u automobilu, autobusu, vlaku, zrakoplovu, na brodu, pa čak i u zabavnim parkovima

FOTO: Unsplash

Kod određenog broja ljudi, prilikom vožnje automobilom ili drugim prijevoznim sredstvima, dolazi do smetnji i slabosti koje su povezane s bolešću kretanja. Bolest kretanja ili kinetoza manifestira se kroz skup simptoma koji uključuju mučninu, nejasne abdominalne smetnje, znojenje, povraćanje i vrtoglavicu. Ove i slične promjene su uzrokovane ponavljanim kutnim i pravocrtnim ubrzavanjima i usporavanjima, a mogu se dogoditi pri vožnji u bilo kojem prijevoznom sredstvu – od broda i automobila do aviona i vlaka.

Laički govoreći, do slabosti tijekom vožnje dolazi jer centar za ravnotežu u unutrašnjem uhu osjeća kretanje, ali ne dobiva isti signal vidnim putem budući da zbog brzine i naglosti pokreta oči ne mogu pratiti liniju kretanja. Kako bi se smanjila ili uklonila slabost u vožnji, potrebno je znati nekoliko jednostavnih trikova kako bi se otklonile ovakve tegobe u prijevoznom sredstvu.

Slabost tijekom vožnje simptomi

Prilikom vožnje u autu, brodu, avionu ili vlaku karakteristični simptomi slabosti u vožnji uključuju mučninu i nejasne abdominalne smetnje. Uz to, može doći i do povraćanja, a svim ovim simptomima često prethode:

  • ubrzano disanje
  • zijevanje
  • slinjenje
  • oblivenost hladnim znojem
  • osjećaj pospanosti
  • bljedilo

Ostali simptomi slabosti u vožnji uključuju:

  • umor
  • glavobolju
  • nedostatak zraka
  • nemogućnost koncentracije
  • opću slabost
Slabost u vožnji dovodi do mučnine
Pexels

Zbog čega se događa slabost tijekom vožnje?

Kako stvari stoje, moguće je da je došlo do prekretnice u borbi protiv slabosti u vožnji. Znanstvenici s Autonomnog sveučilišta u Barceloni, s profesorom Pablom Machucom-Márquetom otkrili su neurone koji su odgovorni za neugodne simptome povezane s automobilskom vožnjom. Neuroni koji su istraživani nalaze se u vestibularnoj jezgri moždanog debla, odakle potječu snopovi živčanih vlakana koji prenose signale koji su ključni za orijentaciju u prostoru i kretanje do mozga.

Znanstvenici su saznali da deaktiviranje neurona koji izražavaju protein Vglut2 sprječava slabost tijekom vožnje, a njihova aktivacija izaziva simptome slične bolesti kretanja. Doznali su i da su uzročnici koji su odgovorni za slabost tijekom vožnje oni neuroni koji imaju Cck-A receptore, a putem mapiranja neuronskih krugova došlo se do otkrića da su povezani s parabrahijalnim jezgrama mozga koje su zaslužne za regulaciju tjelesne temperature, apetita i letargije. Ovo i slična istraživanja mogli bi dovesti do ciljanih terapija za ublažavanje slabosti tijekom vožnje. Do tada, postoji niz trikova koje svatko može isprobati kako bi se smanjila ili uklonila slabost u vožnji.

Trikovi protiv slabosti u vožnji

Podložnost bolestima kretanja i slabostima u vožnji je različita, ali češće se javlja u žena, pogotovo pri plovidbi brodom na uzburkanom moru. Djeca su ipak najpodložnija bolesti kretanja, iako još nisu otkriveni razlozi. No, bolest kretanja ne pogađa samo ljude, već i životinje. Kod pasa je štenad ranjivija nego što su to odrasli psi, a simptomi bolesti kretanja kod pasa se manifestiraju putem zadihanosti, raširenih zjenica i pojačane pojave sline. Istražili smo neke trikove koji mogu pomoći u otklanjanju slabosti u vožnji.

  • Đumbir

Đumbir je odličan saveznik u borbi protiv slabosti u vožnji, a posebice mučnine. Može se narezati na tanke ploškice koje se zatim lagano cuclaju u ustima te bi trebale pomoći u borbi protiv mučnine u vožnji. Od velike pomoći također može biti i čaj od đumbira ako nemamo svježi đumbir. Hrana koja u sebi sadrži đumbir, kao što su npr. keksi s đumbirom, također je dobra zamjena za svježi đumbir i može smanjiti mučninu na putovanjima. Ako je svježi đumbir preljut, može ga se jesti u kombinaciji s jabukom radi boljeg okusa.

Đumbir pomaže u borbi protiv bolesti kretanja
Pexels
  • Hrana

Na putovanje se ne preporučuje ići s praznim želucem, ali nije dobra ni druga krajnost pa se tako ne preporučuje ni previše hrane prije puta. Umjesto toga, poželjno je pojesti neki lagani obrok, a za vrijeme vožnje mogu se grickati štapići i krekeri.

  • Žvakanje

Sam čin žvakanja je odličan način ublažavanja bolesti kretanja, stoga nije na odmet nositi paket žvakaćih guma na putovanje. Osim žvakaćih guma, bilo kakvo žvakanje će pomoći protiv bolesti kretanja pa se tako mogu žvakati keksi, bomboni, svježe voće te povrće poput celera i mrkve, no treba pripaziti da se ne pretjera s količinama kako se osjećaj mučnine ne bi pogoršao.

  • Eterična ulja

Eterična ulja đumbira, lavande, metvice i limuna odlični su u borbi protiv mučnine i slabosti u vožnji. Preporučuje se nekoliko kapi eteričnog ulja staviti na suhu i čistu maramicu te ih udisati, a prilikom udisanja potrebno je duboko disati. Eterična ulja se mogu i masirati iza uha, po vratu ili prsima laganim kružnim pokretima, no prije toga je svakako dobro provjeriti jesu li ulja dermatološki sigurna za primjenu na koži. Osim eteričnih ulja, od pomoći može biti i svježe lišće mente koje je potrebno početi žvakati na prvi znak mučnine, hladnog znoja ili vrtoglavice.

  • Pritisak

Pritisak na određene točke na tijelu, takozvana akupresura, može biti dobar trik u borbi protiv bolesti kretanja. Potrebno je pronaći točku ispod zapešća te ju čvrsto stisnuti palcem druge ruke. Dlan se zatim ispruži te se četiri prsta druge ruka smjeste ispod zgloba. Ispod kažiprsta je potrebno naći točku između tetiva na sredini ruke te pritisnuti na par sekundi. Uz pritisak, preporučuje se i zatvaranje očiju te duboko disanje. Na načelima akupresure temelji se i trik sa stiskanjem loptice u ruci tijekom vožnje – standardnu ili improviziranu lopticu potrebno je stiskati u ruci tako da nadražuje sredinu unutrašnjosti dlana.

  • Vozačeva pomoć

Prilikom bolesti kretanja, može doći do slabosti ili mučnine koja se pojavljuje u zavojima. Svatko tko je u prilici može zamoliti vozača da upravlja vozilom bez naglih kretanja, naglog kočenja i naglih pokreta upravljačem u zavojima. Tu još može pomoći i otvaranje prozora i puštanje svježeg zraka u prostor vozila kako bi se ublažio osjećaj slabosti i mučnine.

Sporija vožnja u zavojima može pomoći kod bolesti kretanja
Unsplash
  • Položaj i aktivnosti u vozilu

Osobe koje su podložne bolesti kretanja trebale bi smanjiti izloženost smještanjem u vozilu na mjestima gdje su kretnje najmanje. U automobilu se tako savjetuje sjesti na suvozačevo mjesto ili sredinu stražnje klupe. Tako se lako može fiksirati pogled u udaljenu točku na horizontu, što pomaže pri smanjenju slabosti i mučnine u vožnji. Sjedišta nasuprotna vožnji treba izbjegavati, a najbolji položaj tijela je onaj poluležeći s poduprtom glavom. Preporučuje se izbjegavati i čitanje te konzumaciju alkoholnih pića koja često povećavaju vjerojatnost bolesti kretanja.